Jump to content



Τι μέσο χρησιμοποιείτε για το Backup των αρχείων σας


nobig

Τι μέσο για backup δεδομένων  

86 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Πάντα ότι σκληρό δίσκο είχα μέσα στο pc, είχα και έναν ολόιδιο στο συρτάρι, τον έβαζα σε θήκη e-sata και backup. Τώρα επί του παρόντος έχω 2 barracuda (1 Terra έκαστος).

Link to comment
Share on other sites

RAID5 με hardware RAID controller στον fileserver.

Στον fileserver τρέχει και το Second Copy που κοιτάει καθορισμένα folders στο δίκτυο και τα κάνει synchronised.

...δικός μου είσαι εσύ :):T:

...το ίδιο config έχω και εγώ + 1TB External eSata για extra backup!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω dvd για αρχεια τα οποια σπανια θα ξαναχρησιμοποιησω (βιντεο και ταινιες κυριως) και εχω εναν 200αρη sata που τον συνδεω ανα τακτα διαστηματα και τραβαω backup ενα συγκεκριμενο partition του σκληρου (με ολα τα σημαντικα αρχεια).

Link to comment
Share on other sites

nas μιας και μπορείς να το προγραμματίζεις να κατεβάζει και torrent's κι έτσι να δουλεύει ο υπολογιστής σου λιγότερο. έχει μέχρι 200 ευρώ αρκετά αλλά ποιοτικότερα θα βρεις από 400 και πάνω. ορίστε μια φθηνή λύση http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801712 αλλά για κάτι πιο ακριβό δεν την έχω ψάξει

Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω και εγω να στήνω ένα freenas box αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να πάω σε raid 5 με 3χ640 ή 1χ1τερρα και κάποια στιγμή άλλο ένα τέρρα για να κάνω backup τον δίσκο τους nas. Απλά και στα 3χ640 δεν μπορείς να θεωρηθεί ότι το raid 5 είναι backup

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.