Jump to content



αγορά καλής κάρτα ήχου και ηχεία για μουσική


rem451

Recommended Posts

ή αν εχει digital out η onboard κάρτα της μητρικής σου την συνδέεις στον ενισχυτή.

Τα 686 πάνε περι τα 350-400 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Για γκαρσονιέρα καλύτερα να κοιτάξεις τα 685 μιας και τα 686 εχουν αρκετό μπάσο κ θα σου μπουκώσουν το σπίτι.

http://www.bowers-wilkins.com/display.aspx?infid=2311

Αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η πιστότητα ήχου στα πρίμα, κοίτα κάτι σε Wharfedale 9.1 που τα βρίσκεις στα μισά λεφτά (190 ευρώ περίπου).

Αποψή μου ειναι να επενδύσεις σε εναν midrange ενισχυτη AV κ ενα ζευγάρι μικρά ηχεία κ όταν μετακομίσεις τα βάζεις για surround κ αγοράζεις ενα ζευγάρι μπροστινά. Ετσι χτίζεις καλό Home Theatre σταδιακά και με καλή ποιότητα...

Επίσης αν κοιτάξεις προς ebay μεριά βρίσκεις τα προηγούμενα μοντέλα (B&W 602 S3) που ειναι εξίσου καλα με τα τωρινά σε τιμές ευκαιρίας (περι τα 200 ευρώ για το αντίστοιχο του 686...) Όπως κ AV ενισχυτές με τα μισά χρήματα αποτι καινούριους. Κ μήν ξεχνάς ότι τα ηλεκτρονικά δεν χαλανε, οπότε αν δεν σε νοιάζουν τα τελευταία features χτυπάς τρελές ευκαιρίες...

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε και ο από πάνω...

Τα B&W είναι πολύ καλά αλλά πάνε προς τα ακριβά.

Καλύτερα να δώσεις περισσότερα για έναν καλό a/v ενισχυτή σε βάρος των ηχείων τώρα και αργότερα πας σε κάτι καλύτερο.

Όλα τα μοντέλλα έχουν ένα σκασμό από εισόδους και μπορείς να συνδέσεις οτιδήποτε, μερικά έχουν ήδη usb θύρες.

Αν ο χώρος σου είναι γενικά μικρός κοίτα και τις μικρές σειρές των ηχείων, έχουν πολύ καλή ποιότητα παρά τον μικρό τους όγκο αλλά πρέπει να συνοδευτούν και από ένα sub γιατί θα χάνουν στα μπάσα.

Γενικά οι επιλογές σου είναι απεριόριστες και αν κοιτάξεις και για μεταχειρισμένα θα βρείς πολλά hi end κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε και ο από πάνω...

Τα B&W είναι πολύ καλά αλλά πάνε προς τα ακριβά.

Καλύτερα να δώσεις περισσότερα για έναν καλό a/v ενισχυτή σε βάρος των ηχείων τώρα και αργότερα πας σε κάτι καλύτερο.

Όλα τα μοντέλλα έχουν ένα σκασμό από εισόδους και μπορείς να συνδέσεις οτιδήποτε, μερικά έχουν ήδη usb θύρες.

Αν ο χώρος σου είναι γενικά μικρός κοίτα και τις μικρές σειρές των ηχείων, έχουν πολύ καλή ποιότητα παρά τον μικρό τους όγκο αλλά πρέπει να συνοδευτούν και από ένα sub γιατί θα χάνουν στα μπάσα.

Γενικά οι επιλογές σου είναι απεριόριστες και αν κοιτάξεις και για μεταχειρισμένα θα βρείς πολλά hi end κομμάτια.

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με βοηθήσαν αρκετά, τώρα ένας καλος ενισχυτής , πόσο πάει λέμε περίπου? ή δε πάει με τα λεφτά αλλά πάει με την μάρκα ? όπως πχ τα ηχεία B&W..ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα για Yamaha, Onkyo, Sony

Τα Denon, Marantz, Pionneer πάνε προς το ακριβό μάλλον.

Βασικά ότι και να σου πούμε εδώ δεν ισχύει, ανάλογα με το μαγαζί θα βρείς προσφορές σε διάφορες μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι , σήμερα επισκέφτικα κάποια μαγαζιά, μου πρότειναν για ενισχυτή έναν της nad και απο όσο άκουσα για ηχεία ξεχώρισα με μεγάλη διαφορά αυτά της quad τα 12L (B) QUAD. Υπάρχει κάτι εξίσου καλό στα ίδια λεφτά? Τώρα εκεί που κόλησα είναι όταν ο πωλητής σε ένα κατάστημα οταν του είπα οτι θα τα συνδέσω με pc μου πρότεινε επιπλέον μια εξωτερική κάρτα ήχου της Terrateck στα 250 ευρώ.. γιατί όμως τη δουλειά αυτή (της μετατροπής) δε θα την κάνει ο ενισχυτής...ή θα πρέπει να πάρω και κάρτα ήχου? Επίσης μου πρότεινε να πάρω τα συγκεκριμένα ηχεία με αυτοενίσχυση , η τιμή τους φτάνει τότε στα 940 ευρώ απο 600, τι είναι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΛΑ τα λεφτά Άρη...

Οι nad είναι από τους πολύ καλούς ενισχυτές αλλά παραμένεις σε δικάναλο φορμά.

Τα ηχεία είναι και αυτά καλά.

Γενικά όμως η ερώτηση σου είναι ολίγον άκυρη.

Στα λεφτά αυτά υπάρχουν πάρα πολλά άλλα είτε καλύτερα είτε χειρότερα.

Τα αυτοενισχυόμενα που σου πρότεινε ουσιαστικά σε οδηγούν στην αρχική σου πρόταση, εσύ θα αποφασίσεις όμως.

Link to comment
Share on other sites

OXI απο ΝΑΚΑ.-

http://www.homecinema.gr/details.php?prid=832 δες εδω πχ. τον C325

ή http://www.homecinema.gr/details.php?prid=422 (...)

αμαν 100 ευρώ πάνω στο κάθε προϊον ο Νάκας, ευχαριστώ φίλε

να πάρω κι εξωτερική κάρτα ήχου ή περιττό? εχω κολήσει με το θέμα :wall:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδιά μια ερώτηση μιας και αφορά και εμένα η κάρτα ήχου, οδηγώ ένα ζευγάρι ηχεία με ένα Denon, και θα ήθελα μια καρτούλα ήχου καλύτερη απ την on board!! γύρω στα 50 ευρώ δηλαδή, τι θα προτείνατε??? μια x fi για παράδειγμα?? http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=9385&cat=14

θα δω διαφορά??? στην ποιότητα του ήχου?? ή παίζει να έχει και καμιά καλύτερη προενίσχυση π.χ.??

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για μουσικη αναπαραγωγη? κοιτας gaming καρτα (μακρια).

Για auido hi-fi καρτες ηχουν μιλαμε για καρτες που ειναι στερεο και οχι 7.1.

Οπως η δικια μου :hehe:

εντιτ: Τωρα για ποιοτητα ηχου παιζουν πολλα οπως στις προδιαγραφες τις καθε καρτας και τι εξοδους βγαζει.

Επειδη ειμαι του χωρου (home studio) πες μου ακριβως τι θες να κανεις μπας και μπορω να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για μουσικη αναπαραγωγη? κοιτας gaming καρτα (μακρια).

Για auido hi-fi καρτες ηχουν μιλαμε για καρτες που ειναι στερεο και οχι 7.1.

Οπως η δικια μου :hehe:

εντιτ: Τωρα για ποιοτητα ηχου παιζουν πολλα οπως στις προδιαγραφες τις καθε καρτας και τι εξοδους βγαζει.

Επειδη ειμαι του χωρου (home studio) πες μου ακριβως τι θες να κανεις μπας και μπορω να σε βοηθησω.

gaming ελάχιστο, κυρίως μουσική.... και ψάχνω κάτι προσιτό μέχρι 50€ ας πούμε..... τώρα και να έχει 7.1 κανάλια δεν με απασχολεί..

δεν ψάχνω κάτι το τρελό και το hi-end αλλά κάτι καλύτερο απ την on board...

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν:banging:, αλλά δεν είναι προτιμότερο να διαλέξω την ίδια σε PCI-E αντί για PCI λόγω του ότι η PCI-E δίνει και 2 optical εξόδους????

edit: Vicious_Angel thanks για το χρόνο σου!!! θα δω διαφορά στην ποιότητα μόνο ή και στην προενίσχυση??? θα είναι αισθητή η διαφορά δηλαδή?? γιατί άλλοι φίλοι με κράζουν για το ότι είμαι με την on-board και άδικα πήρα τα ηχεία και άλλοι μου λένε ότι είναι το ίδιο πράγμα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με κατι τετοιο θα εισαι οκ.

αν ειναι να παρει την συγκεκριμενη καρτα,νομιζω ειναι ιδια με κατι παλιοτερες audigy...οποτε καλυτερα να παρει κατευθειαν την audigy που θαρθει και πιο φτηνα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.