Jump to content



Συνδεση PC με βιντεο VHS


serafino

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Να συμπληρωσω οτι εχω εναν ανταπτορα, κιτρινο, μπορει να μπει στο tv-out της καρτας γραφικων και απ την αλλη ακρη μπορει να μπει το καρφι του κιτρινου καλωδιου, το οποιο καταληγει επισης σε κιτρινο καρφι.

Μπορει αυτο να βοηθησει σε τιποτα?

Serafino

Λοιπόν προτού πάω για ύπνο

Έχοντας την 7800GS που διάβασα σε κάποιο άλλο ποστ ότι έχεις και λαμβάνοντας υπόψιν το γεγονός ότι έχεις αυτό hdtv_vo_cable.jpg που σου το δώσανε μαζί με την κάρτα γραφικών σου.. αποκλείω αυτό που είπες πριν ότι ΔΕΝ μπαίνει - ΔΕΝ ταιριάζει.

Αν λοιπόν μπει και εφόσον θέλεις να κάνεις την δουλειά σήμερα 4 τα ξημερώματα, τότε νομίζω πως θα πρέπει να πάρεις το κίτρινο καλώδιο που θα συνδέσεις στο scart σου και την άλλη άκρη να την πας στο καλώδιο αυτού του εξαρτήματος της κάρτας γραφικών.. να προσέξεις να λέει το ταμπελάκι πάνω στο καλώδιο VIDEO OUT αυτά και είσαι οκ νομίζω.

Δεν έχει δοκιμαστεί από εμένα, θεωρητικά θα παίξει

Φιλε Ηρακλη, εχω ενα τετοιο καλωδιο αλλα ειχε ερθει με τη καρτα τηλεορασης. Στη δεξια του πλευρα οπως το κοιτας, ειναι ενα φισακι περιεργο, ειδικο για να ταιριαζει στο video-in της καρτας αυτης. Στην αριστερη εχει τα πολυχρωμα και ενα svideo θηλυκο.

Μου λες: "... νομίζω πως θα πρέπει να πάρεις το κίτρινο καλώδιο που θα συνδέσεις στο scart σου "

Mα οπως σου ειπα το κιτρινο καλωδιο ειναι ενσωματομενο πανω στο scart(και ειναι αρσενικο) συνεπως δεν χρειαζεται να το παρω.

Παντως εγω ως τωρα εκανα καποιες δοκιμες/συνδεσεις/συνδιασμους με τα καλωδια και τα βυσματα που εχω, παντα χωρις αποτελεσμα. Το βιντεο γραφει το κενο.

Link to comment
Share on other sites

s-video > rca. Ταιριάζει σε όλα τα TV outs. Λογικά υπάρχει στην συσκευασία της κάρτας γραφικών σου.

31DX1HQ4F8L._AA280_.jpg

Adaptor/cable με επιλογή και για αποστολή video στο VHS (επιλογή ΙΝ)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750715

PER.750715.jpg

mini jack / rca adaptor για τον ήχο

minijack_rca.jpg

Link to comment
Share on other sites

s-video > rca. Ταιριάζει σε όλα τα TV outs. Λογικά υπάρχει στην συσκευασία της κάρτας γραφικών σου.

31DX1HQ4F8L._AA280_.jpg

Φιλε yanni, νομιζω οτι κανενα απ τα 2 αυτα βυσματα δεν λεγεται svideo!

Παντως εγω, οπως ειπα πριν απο λιγο, εχω τετοιο βυσμα(svideo σε rca)

Adaptor/cable με επιλογή και για αποστολή video στο VHS (επιλογή ΙΝ)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750715

PER.750715.jpg

Πες οτι το παιρνω αυτο το καλωδιο... Το scart θα μπει στο scart του βιντεο ok. Tα αλλα 3 (που απ οτι βλεπω ειναι καρφια) που ακριβως θα μπουν? Το κιτρινο με τον ανταπτορα που λεμε στο tv-out της καρτας γραφικων και τα αλλα 2 στη καρτα ηχου?

Μα... τετοιο καλωδιο το εχω, ουτως ή αλλως.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε yanni, νομιζω οτι κανενα απ τα 2 αυτα βυσματα δεν λεγεται svideo!

Παντως εγω, οπως ειπα πριν απο λιγο, εχω τετοιο βυσμα(svideo σε rca)

Το αφήνω ασχολίαστο.

Πες οτι το παιρνω αυτο το καλωδιο... Το scart θα μπει στο scart του βιντεο ok. Tα αλλα 3 (που απ οτι βλεπω ειναι καρφια) που ακριβως θα μπουν? Το κιτρινο με τον ανταπτορα που λεμε στο svideo και τα αλλα 2 στη καρτα ηχου?

Μα... τετοιο καλωδιο το εχω, ουτως ή αλλως.

Και τα τρία καλώδια είναι RCA. Δεν θα ήταν καλύτερο να διαβάσεις τα χαρακτηριστικά του καλωδίου στο link πριν βιαστείς να απαντήσεις?

Ο αντάπτορας 2ΧRCA > mini jack θα σου χρειαστεί για να συνδέσεις τα RCA του ήχου στην κάρτα ήχου.

Το καλώδιο που έχεις πιθανόν είναι μιας κατεύθυνσης από το scart προς τα τρία καλώδια που συνδέεις στην TV. Πιθανόν δεν κάνει για να στείλεις σήμα ανάποδα (προς το VHS).

Δεν σκοπεύω αυτό να στο αναλύσω περισσότερο. Μπορείς να πειραματιστείς με την TV και το VCR σου.

Πέρα από αυτά που σου δείχνω πιθανόν να μην χρειαστείς απολύτως τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε μια διορθωση, οπου svideo (στη 2η παραγραφο) διαβαζε tv-out.

Το αφήνω ασχολίαστο.

To αριστερο βυσμα φαινεται καρφι. Ισως ειναι σκοτεινη η φωτο.

Και τα τρία καλώδια είναι RCA. Δεν θα ήταν καλύτερο να διαβάσεις τα χαρακτηριστικά του καλωδίου στο link πριν βιαστείς να απαντήσεις?

Tο καταλαβα και εχω ηδη πει πολλες φορες οτι εχω τετοιο καλωδιο.

Ο αντάπτορας 2ΧRCA > mini jack θα σου χρειαστεί για να συνδέσεις τα RCA του ήχου στην κάρτα ήχου.

Οk, ας γραψουμε εικονα πρωτα και μετα μας απασχολει κι ο ηχος...

Το καλώδιο που έχεις πιθανόν είναι μιας κατεύθυνσης από το scart προς τα τρία καλώδια που συνδέεις στην TV. Πιθανόν δεν κάνει για να στείλεις σήμα ανάποδα (προς το VHS).

Δεν σκοπεύω αυτό να στο αναλύσω περισσότερο. Μπορείς να πειραματιστείς με την TV και το VCR σου.

Πέρα από αυτά που σου δείχνω πιθανόν να μην χρειαστείς απολύτως τίποτα άλλο.

Λες το καλωδιο που εχω να φαινεται ιδιο αλλα να μην κανει γιατι ειναι μονης κατευθυνσεως?

Παντως τα εγχρωμα φισακια ειναι διπλα(απο 2), λες τα μισα να ειναι της μεν και τα αλλα μισα της δε κατευθυνσεως?(μαλλον κωμικο ακουγεται αυτο).

Φιλε μου, προφανως το καλωδιο ειναι στανταρ(διπλης) κατευθυνσεως και ηδη το δοκιμασα: ΔΕΝ γραφει εικονα.

Μηπως θα πρεπε να το δοκιμασεις κι εσυ?

ΕDIT Σημειωνω οτι το εν λογω καλωδιο το εχω χρησιμοποιησει για μετατροπη βιντεοκασετων σε dvd, αν λεει κατι αυτο(δεν τα συνεδεα στη tv, οπως ειπες).

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε οτι αυτο το καλωδιο απ τη μια του ακρη εχει scart, η οποια μπαινει στην scart υποδοχη του βιντεο.

Tωρα οταν λες οτι το διαλεγω σαν υποδοχη, εννοεις κατι αλλο? Μπορω να διαλεξω απο που θα παιρνει? Εγω παταω μόνο το record...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς και διαλέγεις αν το βίντεο θα γράψει από το δέκτη του ή από τα scart ή από τις συνδέσεις μπροστά που έχει ή όποια είσοδο έχει διαθέσιμη. Δεν αρκεί απλά να συνδέσεις το καλώδιο, πρέπει να διαλέξεις την ανάλογη υποδοχή.

Μη βιαστείς να γίνεις γραφικός την επόμενη φορά λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δε τα λετε αυτα τοση ωρα ρε παιδια?...:woot:

Eνταξει με το εγχειριδιο, αν το βρω θα το κοιταξω, αλλα τη καρτα οθονης πως τη ρυθμιζω, και ποιο ειναι το σωστο φορματ?(υποψιν οτι δεν "παιζει" ζητημα τηλεορασης)

Link to comment
Share on other sites

PAL για ευρωπαικές συσκευές. Να βεβαιωθείς ότι δίνεις και το σωστό σήμα (RGB, Component, κλπ) έτσι ώστε να μην δείχνει ασπρόμαυρο το output. Αυτό ποικίλει ανάλογα την τηλεόραση και το video. Με δοκιμές θα βρεις το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, ας δω εικονα κι ας ειναι ασπρομαυρη... μετα ψαχνουμε και για το χρωμα.

Και μια σημειωση για το φιλο που ειπε οτι πρεπει να ορισω για scart, οταν εγραφα απο τηλεοραση παλι με scart γινοταν η συνδεση, γιατι τωρα που παλι υπαρχει scart θα πρεπει να κανω αλλη ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.