Jump to content



Ati Powercolor 4870. Aπορίες ενός ΑΤΙ noob


jimakos21

Recommended Posts

Παιδιά περιττό να σας πώ οτί έχω bottleneck έτσι?

Δυστηχώ ο 6000 ζορίζεται άσχημα.

Του έριξα ένα overclock στα 3.4ghz αλλά η διαφορές δεν είναι και τεράστιες...

Είδα καλύτερα αποτελέσματα σε καλύτερους cpu (μιλάω πάντα για σκορ κάρτας)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Nαι ντάξει..

Αφού παίδες έχω παρατηρήση ότι όσο κλοκάρω την κάρτα πιο πολύ και όσο ανεβαίνει το gpu score τόσο κατεβαίνει το cpu score..

Οπότε σαν marks μένω στάσιμος! (πράγμα που με τις δυνάμεις της 8800 δεν έβλεπα)

:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα κάτι.

Ανοίγοντας το ΑΤΙ overdrive και έχοντας δώσει ρολόγια 830/1030

παρατήρησα στο gpu-z ότι το gpu clock είναι στα 500.

Μόλις λοιπόν ανοίγω μια σελίδα (browser) ή ένα game ή κάποιο παράθυρο (δηλαδή όταν κάνω κάτι που θα τρέξει η vga)

το gpu clock πάει στη ρύθμιση που του είπα. 830.

Μόλις τα κλείνω όλα και αφήνω στο desktop ξανά 500!

Wo0t!

Είναι κάποια ρύθμιση της ΑΤΙ ή πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ?:baby:

Link to comment
Share on other sites

όχι βέβαια έτσι κάνουν οι ΑΤΙ σε 2dmode....αν θες να πειραματιστείς δοκίμασε με Radeon bios editor 1.15 να αλλάξεις τα settings για 2d (να ρίξεις πυρήνα -μνήμες και τάση) ενώ σε 3dmode μπορεί να θέλεις να δώσεις λίγο παραπάνω ρεύμα και φλάσαρε το νέο bios με ΑΤΙWinflash....έστι μπορεί να πετύχεις χαμηλότερες καταναλώσεις σε 2dmode (πιο κρύα η κάρτα) και υψηλότερο oc σε 3dmode

Link to comment
Share on other sites

Δλδ μόνο έτσι αλλάζει αυτό?

Όταν έχω 0% Δραστηριότητα αλλάζει μόνο το gpu clock και πάει 500.

Όταν έχω έστω και 2 % τα κλόκια γίνονται όπως τα έχω χρονίσει εγώ.

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι καλό δεν είναι αυτό?

Ποιο το πρόβλημα για να το αλλάξω, αφου idle στο κάτω κατώ δεν μου χρειάζονται τα κλόκια!

Εκτός αν αλλάζουν και άλλα πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

Απόσο ξέρω δεν αλλάζει τίποτα άλλο.

Δέν χρειάζεται να κάνεις flash bios.

Πάντως ένας πολύ γρήγορος τρόπος είναι στο post #10 σε αυτό :

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=47115

Προς το παρών δέν το έχω ψάξει και πολύ με τις ρυθμίσεις για το καλύτερο αποτέλεσμα αλλα έβαλα ακριβώς τις ίδιες με αυτές που προτείνει το παιδί στον οδηγό του στο e-pcmag

Όσο για τις απορίες σχετικά με τις αλλαγές ανάμεσα στο floppy και στο stick, είναι το εξής: Στο stick που κάνεις boot βάζεις μέσα τα αρχεία απο το extraction του ATIFLASH και το νέο bios

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις από κάτω τα states?

Kάθε state προσδιορίζει τι ρολόγια έχει η κάρτα πχ στο 0. λέει boot αν πατήσεις πάνω στο boot σου δείχνει τα ρολόγια που έχει η κάρτα όταν αρχίζει το σύστημα.

Επίσης όταν πατάς σε κάθε state σου βγάζει με χρωματα τα ανάλογα ρολόγια.Το χρώμα πορτοκαλί και πράσινο είναι όταν είναι σε λειτουργεία 2d η κάρτα οπότε εκεί καλύτερα να χαμηλώσεις τα ρολόγια για να μειωθεί η κατανάλωση.Στο κόκκινο είναι όταν η κάρτα βρίσκεται σε 3d οπότε αμα θες εκεί αυξησε τα ρολόγια.Μόνο πρόσεχε μην τα σηκώσεις πολύ γιατί μετα μπορεί να χρειαστεί να ανεβάσεις και το voltage.

Τέλος πάντων ο οδηγός που σου έδωσα με λινκ τα λέει αναλυτικότερα για αυτό ρίξε του μια ανάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.