Jump to content


MSI Wind U100 or Asus eee 1000 ? ? ? - Ιδού η απορία!


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

Δεν θα μπω σε συγκριση μεταξυ των 3 brands που εχουν αναφερθει μιας και εχω δει μονο το eee... αλλα θα καταθεσω την εμπειρια μου με ενα eeePC (1000 νομιζω) που εχει το saturn με 8gb SSD!

Παιδια το το ssd μετραει πολυ σε αυτη την κατηγορια. Μπορει το pc να εχει αργο cpu αλλα κερδιζεις τοσο χρονο απο το access time που τα windows κανουν restart για πλακα!

Το μονο που με χαλασε ειναι τα πληκτρα του... παταγα οτι ναναι με τα χοντροδακτυλα μου... κριμα...:slap:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Τελικά τσίμπησα και 6-cell μπαταρία:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=140277412373

Η πιο φτηνή που βρήκα, μαζί με τα μεταφορικά εννοείται.

Μέχρι στιγμής δουλεύει, είναι λίγο κινέζα βέβαια αλλά και τι να λέει. . . !!!!!

Πάντως το Wind με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, και το πληκτρολόγιό του είναι απλά φανταστικό. Δυστυχώς στο Asus το 1000άρι δεν μπορούσα να γράψω επιτυχώς, κυρίως λόγω της θέσης του δεξιού του shift.

Μεγάλη έκπληξη (θετική) ήταν για μένα και το μεγάλο enter. Πραγματικά το laptop-άκι το χαίρομαι καθημερινά. Η μεγάλη μπαταρία εν τω μεταξύ απλά κρατάει "για πάντα". Και αυτό είναι δείγμα της κατανάλωσης του laptop, γιατί το 15.4 core duo Asus, με ίδια χωρητικότητας μπαταρία, αντί για 5 ώρες κρατάει 2. . .

Netbook rulez!!!11!ένα!!1!

Link to comment
Share on other sites

Μολις πατησα το "Ολοκληρωση Παραγγελιας" στο eshop...gia to MSI.

διαβασα δεκαδες reviews kai shootouts...συμπερασμα?......κανενα..

Ο καθε reviewer exei διαφορετικη γνωμη για το ιδιο μηχανημα ...

Τα τεστ κοιτανε an einai Stylish η οχι ...και διαφορα μπαταριας... με λιγα λογια..τριχες.

εγω κοιταξα το πραγμα ΛΟΓΙΚΑ και Πρακτικα...

α) τιμη...... το MSI ειναι στη μεση για αυτα που προσφερει σε σχεση με την overpriced ASUS..... edv kai kati που πολλοι δεν ξερουν.

Το MSI βγαινει και με αλλο ονομα με ακομα πιο χαμηλη τιμη σαν ADVENT (η γνωστη φτηνομαρκα του Κοτσοβολου/Dixons) Αλλα ελλαδα δεν τη βλεπω ακομα..

Εδω ενα review http://www.trustedreviews.com/notebooks/review/2008/07/30/Advent-4211-Netbook/p1

B)Μη ξεχναμε οτι μιλαμε για NETBOOK oxi NOTEBOOK αρα οταν φυγουμε απο συγκεκρημενο ΒΑΡΟΣ,ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΤΙΜΗ..κλπ.....δεν μιλαμε για NETBOOK...

c)Συνδεσημοτητα.... LAN. WiFI. Bluetooth......

d) ΤΥΠΟΣ ΟΘΟΝΗΣ....εδω τα δυσκολα...

Εγω προτιμησα το MSI...γιατη εχει 1inch παραπανω αλλα κυριος..ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΕΞΩ και οχι μονο στο σκοταδι...οπως το ASUS...

e) κανονικο δισκο...οχι SSD Γιατι διαβαζοντας εμαθα οτι οι SSD τρωνε μπαταρια και για τη μικρη διαφορα σε boot time..δεν αξιζει να θυσιασω χωριτικοτητα..

Τελος...κοιταξα αν παιζει κανα παιχνιδι kai kana εργακι...και απο Youtube eida to MSI σε δραση....μια χαρα τα παει το ρημαδι.......χεχε:p

Link to comment
Share on other sites

........

α) τιμη...... το MSI ειναι στη μεση για αυτα που προσφερει σε σχεση με την overpriced ASUS...

Στα ιδια λεφτα βρισκεις πανω κατω και το msi και το asus, δεδομενου οτι οτι το asus εχει 6cell μαλλον μιλαμε για καλυτερο value for money τελικα

........

...

d) ΤΥΠΟΣ ΟΘΟΝΗΣ....εδω τα δυσκολα...

Εγω προτιμησα το MSI...γιατη εχει 1inch παραπανω αλλα κυριος..ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΕΞΩ και οχι μονο στο σκοταδι...οπως το ASUS...

.....

???δεν εχει glossy οθονη το Asus

Link to comment
Share on other sites

Μολις πατησα το "Ολοκληρωση Παραγγελιας" στο eshop...gia to MSI.

διαβασα δεκαδες reviews kai shootouts...συμπερασμα?......κανενα..

Ο καθε reviewer exei διαφορετικη γνωμη για το ιδιο μηχανημα ...

Τα τεστ κοιτανε an einai Stylish η οχι ...και διαφορα μπαταριας... με λιγα λογια..τριχες.

εγω κοιταξα το πραγμα ΛΟΓΙΚΑ και Πρακτικα...

α) τιμη...... το MSI ειναι στη μεση για αυτα που προσφερει σε σχεση με την overpriced ASUS..... edv kai kati που πολλοι δεν ξερουν.

Το MSI βγαινει και με αλλο ονομα με ακομα πιο χαμηλη τιμη σαν ADVENT (η γνωστη φτηνομαρκα του Κοτσοβολου/Dixons) Αλλα ελλαδα δεν τη βλεπω ακομα..

Εδω ενα review http://www.trustedreviews.com/notebooks/review/2008/07/30/Advent-4211-Netbook/p1

B)Μη ξεχναμε οτι μιλαμε για NETBOOK oxi NOTEBOOK αρα οταν φυγουμε απο συγκεκρημενο ΒΑΡΟΣ,ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΤΙΜΗ..κλπ.....δεν μιλαμε για NETBOOK...

c)Συνδεσημοτητα.... LAN. WiFI. Bluetooth......

d) ΤΥΠΟΣ ΟΘΟΝΗΣ....εδω τα δυσκολα...

Εγω προτιμησα το MSI...γιατη εχει 1inch παραπανω αλλα κυριος..ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΕΞΩ και οχι μονο στο σκοταδι...οπως το ASUS...

e) κανονικο δισκο...οχι SSD Γιατι διαβαζοντας εμαθα οτι οι SSD τρωνε μπαταρια και για τη μικρη διαφορα σε boot time..δεν αξιζει να θυσιασω χωριτικοτητα..

Τελος...κοιταξα αν παιζει κανα παιχνιδι kai kana εργακι...και απο Youtube eida to MSI σε δραση....μια χαρα τα παει το ρημαδι.......χεχε:p

Καλορίζικο φίλε!

Κι εγώ το προτίμησα λόγω τιμής κυρίως αλλά κι επειδή μου άρεσε περισσότερο εμφανισιακά.

Όσον αφορά την οθόνη του, είναι εκπληκτικής φωτεινότητας μη-glossy αλλά δεν ξέρω για το asus. Δεν την έχω δει από κοντά. Τώρα, αν την έχεις δει και το λες ok.

Το Asus το 1000άρι δεν έχει SSD δίσκο. Τι εννοείς τρώνε μπαταρία; Ίσα ίσα είναι λιγότερο ενεργοβόροι.

Για το τελευταίο σου σχόλιο για τα παιχνίδια, είσαι σωστός.

Υπερισχύει κατά πολύ το wind στις επιδόσεις γραφικών και είναι ένας από τους λόγους που το προτίμησα. Όχι για να παίζω παιχνίδια, αλλά επειδή θα είναι πιο ευέλικτο όσον αφορά τις επιδόσεις γραφικών.

Πάντως το σημείο που θα σε εκπλήξει το wind είναι η επίδοση της οθόνης. Εκπληκτική φωτεινότητα και ευκρίνεια. Εγώ υπό κανονικές συνθήκες φωτός την λειτουργώ ακριβώς στη μέση της ρύθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε!

Κι εγώ το προτίμησα λόγω τιμής κυρίως αλλά κι επειδή μου άρεσε περισσότερο εμφανισιακά.

Όσον αφορά την οθόνη του, είναι εκπληκτικής φωτεινότητας μη-glossy αλλά δεν ξέρω για το asus. Δεν την έχω δει από κοντά. Τώρα, αν την έχεις δει και το λες ok.

Το Asus το 1000άρι δεν έχει SSD δίσκο. Τι εννοείς τρώνε μπαταρία; Ίσα ίσα είναι λιγότερο ενεργοβόροι.

Για το τελευταίο σου σχόλιο για τα παιχνίδια, είσαι σωστός.

Υπερισχύει κατά πολύ το wind στις επιδόσεις γραφικών και είναι ένας από τους λόγους που το προτίμησα. Όχι για να παίζω παιχνίδια, αλλά επειδή θα είναι πιο ευέλικτο όσον αφορά τις επιδόσεις γραφικών.

Πάντως το σημείο που θα σε εκπλήξει το wind είναι η επίδοση της οθόνης. Εκπληκτική φωτεινότητα και ευκρίνεια. Εγώ υπό κανονικές συνθήκες φωτός την λειτουργώ ακριβώς στη μέση της ρύθμισης.

Το "τρωει μπαταρια" δεν εναι αυτο που νομιζεις.....ειναι κουφο...αλλa την τρωει οταν ειναι IDLE... apo ti diavasa....

Oso gia gaming ...na to msi in action..

Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια λεφτα βρισκεις πανω κατω και το msi και το asus, δεδομενου οτι οτι το asus εχει 6cell μαλλον μιλαμε για καλυτερο value for money τελικα

Μάλλον μιλάει για το 900άρι συγκριτικά με το wind.

Το asus 1000H, με μισό κιλό διαφορά, δε νομίζω ότι είναι στην ίδια κατηγορία πλέον.

(ξεπερνάει το macbook air σε βάρος, που είναι ένα 13.3 laptop).

Επίσης, αν κάποιος θέλει μπαταρία, μια κινέζα από Hong Kong μου στοίχισε 52 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, και κρατάει 5 ώρες (αιώνια για laptop). Έτσι, με +50 ευρώ έχεις:

1) δεύτερη μπαταρία (τελειώνει η μία, βάζεις την άλλη, σύνολο 5+2 = 7 ώρες)

2) μεταβλητό βάρος (1 κιλό όταν θες να το μεταφέρεις από το σπίτι σου σε χώρο με πρίζα, 1.18 κιλά όταν θες να το μεταφέρεις και να σου κρατήσει η μπαταρία)

Σαν δυνατότητες το μόνο drawback είναι ο Atom, που κερδίζει όμως με τη χαμηλή κατανάλωση. Είναι ένα πολύ δροσερό μηχάνημα, και η μόνη περίπτωση που μου ζεστάθηκε ήταν όταν έβαλα carmageddon 2 (ο cpu με το core temp συνήθως είναι στους 70 βαθμούς, παρ'όλ'αυτά δεν το νιώθεις), όπου ο cpu έδειξε 81 βαθμούς.

Η οθόνη του είναι εκπληκτικής φωτεινότητας και με πολύ καλή διαβάθμιση, ενώ παίζει σε full ένταση και με μπαταρία (σε συμβατικά laptop πρέπει να είναι plugged in για να γίνει αυτό).

Επίσης, μετά από 1 μήνα χρήσης, δηλώνω ότι το πληκτρολόγιό του είναι φανταστικό και ότι δεν κάνω σχεδόν κανένα λάθος στην πληκτρολόγηση λόγω του μεγέθους του. Η θέση ευαίσθητων (για μένα) πλήκτρων είναι σε άψογη θέση (π.χ. δεξί shift και μεγάλο enter - γωνία), που ήταν ο λόγος που το προτίμησα από το Asus (άθλιο δεξί shift - με αυτό γράφω το capital στην αρχή των προτάσεων, οπότε για μένα που το ήθελα για να γράφω και όχι να παίζω, δεν μπορούσα να κάνω το συμβιβασμό).

Πραγματικά είναι ένα μηχανάκι που μου αρέσει και πιστεύω ότι όσοι το πήραν ποτέ δεν έχασαν. Αυτοί που θα προτιμήσουν το Asus 1000H είναι αυτοί που θα προτιμούσαν ένα laptop 17" από ένα 15.4", δηλαδή προτίμηση λόγω specs, οπότε στη συγκεκριμένη κατηγορία πραγματικά νομίζω ότι η MSI έχει βγάλει το top εργαλείο. Άλλο ένα πλεονέκτημα το πολύ ωραίο look, που δεν είναι σαν Fischer - Price παιχνίδι σαν τα Asus, αλλά σαν ένα τίμιο μικρό μηχανηματάκι.

Καλορίζικο στα παιδιά που το πήραν :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ολα τα netbooks ιδιο chipset εχουν οποτε για τι διαφορες στις επιδοσεις γραφικων μιλαμε?

Τα Asus έχουν το Intel UMA και τα Wind και τα Acer έχουν το Intel GMA950.

Σύμφωνα με αρκετά reviews που έχω δει έχουν σημαντική διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.