Jump to content



Τι background θελει αυτο το SLI πια?


Tsakonas

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
τελικα και μια μονη αλλα δυνατη καρτα απαιτει πολλα MHz σε καποιες περιπτωσεις ...

κοιταξτε εδω πως 570ΜΗz στον επεξεργαστη κανουν μεχρι 15% διαφορα κυριως σε αναλυσεις κατω απο 1920

http://www.tomshardware.co.uk/GeForce-Catalyst-overclocking,review-31366-5.html

Υπάρχουν παιχνίδια που δεν εξαρτώνται από τα γραφικά.

Για παράδειγμα, ένα παιχνίδι σκάκι δεν χρειάζεται καλή GPU αλλά δυνατή CPU.

Τα παιχνίδια που απαιτούν physics της Intel, επίσης ευνοούνται από μια δυνατή CPU.

Αν όμως υποστηρίζουν το ageia physx της nvidia, τότε δεν παίζει ρόλο ο επεξεργαστής.

Τέλος υπάρχουν και ελάχιστα παιχνίδια που είναι optimized για τέσσερις πυρήνες.

Ξέρω δυο τρία, που ίσως να είναι και τα μοναδικά που δίνουν παραπάνω επιδόσεις με τετραπύρηνους.

Στις περιπτώσεις αυτές πάλι υπάρχει κάποια διαφορά.

Σε γενικές γραμμές, τα FPS και τα παιχνίδια που στηρίζονται σε γραφικά, ευνοούνται από δυνατές κάρτες γραφικών και SLI ή CF και δεν επηρεάζονται από τη συχνότητα του επεξεργαστή.

Το SLI από μόνο του, δεν απαιτεί καμιά δύναμη από τον επεξεργαστή.

Είναι εντελώς ανεξάρτητο.

Ευνοείται όμως από ανεβασμένο FSB, ιδίως όταν συνοδεύεται και από ανεβασμένο χρονισμό μνήμης.

Ο Θωμάς δεν μας τα λέει καλά. Είχε κάνει το ίδιο και παλιότερα και ανέβαζε στα 4000 τον επεξεργαστή για να κερδίσει 5% επιδόσεις. Τώρα έκανε μαγικά και έπιασε 15%. Μπράβο του.

Αν ήθελε αν είναι σωστός θα έπρεπε να μετρήσει με ξεκλείδωτο επεξεργαστή και με σταθερά το FSB και τη μνήμη ή με δύο διαφορετικούς επεξεργαστές, έναν στα 2400 και έναν στα 3GHz στα default, και να μας πει τις εντυπώσεις του.

Τουλάχιστον η Nvidia ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει διαφορά στα παιχνίδια που απαιτούν δυνατά γραφικά.

Ακόμα και δίκιο να έχει όμως, που δεν το βλέπω στην καθημερινή πράξη, ούτε στα bench, τη δύναμη τη χρειάζομαι στις μεγάλες αναλύσεις.

Στις μικρές όλα τα παιχνίδια παίζουν μια χαρά.

Μπορείτε όμως να τρέξετε και μόνοι σας το benchmark του Crysis και να δείτε αν υπάρχουν διαφορές με υπερχρονισμό ή χωρίς υπερχρονισμό.

Επίσης μπορείτε να δείτε το μέσο όρο του GPU score στο ORB σε όλα τα bench, 03, 05, 06, vantage.

Θα διαπιστώσετε ότι είναι ανεξάρτητο από το χρονισμό του επεξεργαστή και ότι κερδίζουμε στο γενικό score το κερδίζουμε από ανεβασμένo CPU score.

Link to comment
Share on other sites

ναι αν η κάρτα είναι στα ίδια clocks και στις 2 περιπτώσεις

Λεποοοοον.....εχουμε και λεμε

1)3DMark06 430x9 = 3870mhz 1280x1024

38701280ys8.jpg

2)3DMark06 430x6 = 2580mhz 1280x1024

25801280fz3.jpg

3)3DMark06 430x9 = 3870mhz 1680x1050

38701680nt5.jpg

4)3DMark06 430x6 = 2580mhz 1680x1050

25801680if3.jpg

5)Crysis 430x9 = 3870mhz 1680x1050

crysis3870ko1.jpg

6)Crysis 430x6 = 2580mhz 1680x1050

crysis2580cg8.jpg

αυτο που παρατηρησα και μου κανε εντυπωση ειναι οτι στα 2580mhz στο crysis τα avg/max fps ειναι εεεενα τσακ πιο ψηλα απο τα 3870mhz.Δεν ξερω γιατι και δε ξερω που οφειλεται..Αλλα μπορει να μην ειναι και στανταρ.

Βεβαια η διαφορα φαινεται στα min fps που στα 2580 ειναι 23 ενω στα 3870 , 28fps.

Υποψιν , ολα τα ετρεξα απο μια φορα.Ο δισκος ειναι πεντακαθαρος.Ολα τα υπολοιπα ιδια.

Αυτο που βλεπουμε ειναι οτι οντως για 1.3ghz πανω ο επεξεργαστης δεν βλεπεις διαφορες.Η μαλλον δεν αξιζει:p

Οσο για το 3dmark06.Ειναι οπως σας τα λεγα.Σιγουρα πεφτεις σε sm2/sm3 scores.Και ετρεξα επιτηδες και σε πιο μεγαλη αναλυση και παλι εκει πεφτουν τα φραμες.

Μπορει οχι τεραστια διαφορα αλλα υπαρχει.Οποτε αυτο αναιρει τα λογια του Μαριου , οτι βγαζουμε παραπανω στο συνολο λογω παραπανω cpu score.

στο 3dmark ολα παιζουν ρολο.

Δε πιστευω να εχετε παραπονα απο μια "γρηγορη" δοκιμη που ξεκινησα περιπου στη 01:00 συν ολη τη κουραση 3 ημερων??

Οχι ελεγα....:p

Αυτα και ελπιζω να καλυψα πολλες αποριες..

Link to comment
Share on other sites

Kαλα ρε οταν ειχε βγει το demo του Crysis και ελεγα οτι απο 3.0Ghz μεχρι 3.6/3,7/3,8Ghz δεν έχει διαφορα πανω απο 1-2fps

γιατι το λεγα ? για πλακα? :tongue:

Περα απο το Crysis....

Πρεπει να υπάρχει μια θεωρια με βαση τα cpu το software και hardware κτλ.... και μετα απο ενα σημειο

τα παραπανω Ghz να μην ειναι εκμεταλλευσιμα στις διαφορες εφαρμογες.

Βεβαια υπαρχουν πολλες συνιστωσες σε αυτο....αλλα στο οτι υπαρχουν "κουφια" Ghz ειμαι βεβαιος.

Αυτα και ελπιζω να καλυψα πολλες αποριες..

To ψειριστικο ερευνητικο σου πνευμα το χεις ακομα:p

Ωραιος gomarino :T:

Link to comment
Share on other sites

GoMaR και γ@μώ τα κουράγια τέτοια ώρα :dance3: μπράβο σου

όντως έχει μια διαφορά το 3D αλλά όχι τόσο τεράστια :( για να δικαιολογήσει το 1+Ghz παραπάνω στο game όμως έδειξες καθαρά οτι είναι θέμα κάρτας μετά από μια ανάλυση και πάνω

Link to comment
Share on other sites

thnx guys :)

Παντως δεν ειναι σωστο να λεμε οτι ο επεξεργαστης δε παιζει ρολο

Γιατι ειμαι σιγουρος οτι αν τρεξω παλι το crysis στα ~2500Mhz αλλα με default fsb , ram , 1:1 div , θα δουμε διαφορα.

εκει μπορει να ισχυει αυτο που λεει ο Μαριος οτι γενικως το FSB και η RAM βοηθαει..

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαινουν τα παντα μαζι με τον επεξεργαστη, το sm2 το sm3 και το overall score φυσικα αισθητα!! Το εδειξαν και τα τεστ ωραιος Gomar πολυ καλη δουλεια!!!;):D

Παντα για 3d Mark 06 μιλαω, καθως ειναι το κατεξοχην μετροπρόγραμμα για παιχνίδια.. Το vantage με το PhysX βοηθαει πολυ τις nvidia στο overall score, βεβαια μπορουμε να βασιζομαστε στο GPU score για συγκρισεις..:)

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή δοκιμή θέλει...

Crysis 1680x1050 0xAA 0xAF High Details CPU @ 2580MHz

Crysis 1680x1050 0xAA 0xAF High Details CPU @ 3870MHz

Crysis 1680x1050 2xAA 8xAF High Details CPU @ 2580MHz

Crysis 1680x1050 2xAA 8xAF High Details CPU @ 3870MHz

Το ένα ζευγάρι θα έχει διαφορά στα FPS... το άλλο όχι.

Ο λόγος ?

Ο περιορισμός μεταφέρεται ( μαζί με το φόρτο ) στην κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

ναι man το ξερω οτι επρεπε να βαλω και AA αλλα οπως καταλαβαινεις, υπηρχε δυσκολια στην ωρα.Γιατι για 2 τεστς ξεκινησα αλλα μετα ηρθαν κιαλλα.

Σημερα λογικα θα κανω.Αλλα να σου πω κατι ;Εκει ουτος η αλλος το επιπεδο των fps θα κυμαινεται κατω απο 15 οποτε και 5% διαφορα να υπηρχε δε θα τη βλεπαμε :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την ιδια μητρικη P5N32 SLI SE DELUXE και ετοιμαζομαι και εγω να ριξω μια 8800gtx 768mb 384bit ultra asus και μια GAINWARD 8800gts 320MB 320-bit (αν και την δευτερη δεν την πηρα στα χερια μου ακομη) και τον C2D E6600 με 800αριδες μνημες!

ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ,

ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΛΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ,

Η ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΩ...

ΤΣΑΜΠΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ...?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την ιδια μητρικη P5N32 SLI SE DELUXE και ετοιμαζομαι και εγω να ριξω μια 8800gtx 768mb 320bit ultra asus και μια GAINWARD 8800gts 320MB 320-bit (αν και την δευτερη δεν την πηρα στα χερια μου ακομη) και τον C2D E6600 με 800αριδες μνημες!

ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ,

ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΛΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ,

Η ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΩ...

ΤΣΑΜΠΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ...?

βασικα δεν κανουν sli οι 2 αυτες καρτες που λες μεταξυ τους...απο εκει και περα,νομιζω πως με την εν λογω μητρικη δεν αξιζει το sli με καρτες 8 και ανω-εκτος αν παιζεις σε 1920χ1200 με 4χ ΑΑ και βαλε,μιας και το fsb της φτανει μεχρι 320 (εχω διαβασει για εναν που το φτασε 333 αλλα δεν τον πολυπιστευω) οποτε τις ψιλοπνιγεις τις καρτες...

απο εκει και περα,αν θελει καποιος να τσεκαρει στο anandtech ,στο review της striker 2 xtreme εχει καποια τεστακια για το πως επηρεαζει το fsb την αποδοση στα γραφικα...

το αρθρο του legit για την σημασια του επεξεργαστη ηταν ακομα καλυτερο αλλα δεν μπορω να το βρω...

αποτι εχω καταλαβει οι βασικοι παραγοντες ειναι

1)πως ειναι γραμμενο το παιχνιδι (το 3δ μαρκ δεν δινει και τοσο αντιπροσωπευτικη εικονα)...μερικα θελουν δυνατο επεξεργαστη (quake wars πχ και παλαιοτερα τα HL2 κ επειτα)

2)σε τι αναλυση παιζεις (οσο πιο ψηλα τοσο λιγοτερη αναγκη εχεις τον επεξεργαστη->γιαυτο και τα τεστ μητρικων τα κανουν με παιχνιδια σε αναλυσεις του στυλ 1024χ768-640χ480......στα 1920χ1200 λιγο τον χρειαζεσαι πχ)

3)τι οδηγους εχεις ....

4)στο θεμα quad vs duo εχω μπερδευτει τρελλα και δεν εχω φτασει σε συμπερασμα ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λεφτα θα χαλασεις??? Εξαρταται..

τις δυο καρτες τις πηρα μεταχειρισμενες 180€ και μαζι με τα υπολοιπα 220€(μη ρωτας πως εγινε το 2τερο)

ακριβα της πηρα?ταιριαζουν μεταξυ τους?

Link to comment
Share on other sites

@Gomar

Tο ποστ σου το έβαλα στα favorites μου να το έχω να το βλέπω και στο μέλλον.

Έκανες πολύ και καλή δουλειά.

Και μόνο που τα έτρεξες αυτά όλα έχεις πλεόν μια άποψη από πρώτο χέρι για το τι συμβαίνει.

Δεν νομίζω οτι τα αποτελέσματα σου έρχονται σε αντίθεση με όσα είπα.

Σε γενικές γραμμές πάντα.

Για παράδειγμα αν τρέξεις 3DMark Vantage extreme ή 3DMark03 δεν θα δεις καμιά διαφορά, ενώ η διαφορά στα 05. 06 δεν είναι σημαντική αν σκεφτείς ότι παίζεις σε χαμηλές αναλύσεις και ότι μιλάμε για διαφορές 1300ΜΗz στη συχνότητα του επεξεργαστή.

Αυτοί οι πόντοι πρόσεξες σε πόσα FPS μεταφράζονται?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.