Jump to content



Τι background θελει αυτο το SLI πια?


Tsakonas

Recommended Posts

@Gomar

Tο ποστ σου το έβαλα στα favorites μου να το έχω να το βλέπω και στο μέλλον.

Έκανες πολύ και καλή δουλειά.

Και μόνο που τα έτρεξες αυτά όλα έχεις πλεόν μια άποψη από πρώτο χέρι για το τι συμβαίνει.

Δεν νομίζω οτι τα αποτελέσματα σου έρχονται σε αντίθεση με όσα είπα.

Σε γενικές γραμμές πάντα.

Για παράδειγμα αν τρέξεις 3DMark Vantage extreme ή 3DMark03 δεν θα δεις καμιά διαφορά, ενώ η διαφορά στα 05. 06 δεν είναι σημαντική αν σκεφτείς ότι παίζεις σε χαμηλές αναλύσεις και ότι μιλάμε για διαφορές 1300ΜΗz στη συχνότητα του επεξεργαστή.

Αυτοί οι πόντοι πρόσεξες σε πόσα FPS μεταφράζονται?

Πάντα στο Crysis έτσι - στο Half-Life όταν ο Άκης δοκίμασε στο review στο box να βάλει 8GB RAM, είδαμε διαφορά από τα 4GB (?!)

Ανάλογα με το παιχνίδι πάει λοιπόν, ίσως αν κατεβάζαμε ανάλυση να βλέπαμε άλλες διαφορές ακόμα και στο Crysis. Οι πιο ελαφριές και καλογραμμένες μηχανές θα έχουν σίγουρα άλλες διαφορές ;)

Γενικά πάντως, τα πολύ βαριά παιχνίδια σήμερα δύσκολα θα επωφεληθούν από τα +500MHz που δίνουν οι 2πύρηνοι σε σχέση με τους 4πύρηνους (εννοώ τα 3.6 που βάζουμε τους Q6600 σε σχέση με τα 4+ GHz που βάζουμε τους 8xxx).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
@Gomar

Tο ποστ σου το έβαλα στα favorites μου να το έχω να το βλέπω και στο μέλλον.

Έκανες πολύ και καλή δουλειά.

Και μόνο που τα έτρεξες αυτά όλα έχεις πλεόν μια άποψη από πρώτο χέρι για το τι συμβαίνει.

Δεν νομίζω οτι τα αποτελέσματα σου έρχονται σε αντίθεση με όσα είπα.

Σε γενικές γραμμές πάντα.

Για παράδειγμα αν τρέξεις 3DMark Vantage extreme ή 3DMark03 δεν θα δεις καμιά διαφορά, ενώ η διαφορά στα 05. 06 δεν είναι σημαντική αν σκεφτείς ότι παίζεις σε χαμηλές αναλύσεις και ότι μιλάμε για διαφορές 1300ΜΗz στη συχνότητα του επεξεργαστή.

Αυτοί οι πόντοι πρόσεξες σε πόσα FPS μεταφράζονται?

thnx man

οχι δεν λεω οτι υπαρχει διαφορα στα fps , αλλα ειπες καποια στιγμη οτι σα benchmark ανεβαινει το score γιατι ανεβαινει ΚΑΙ το cpu score.

και σου εξηγω και οπως ειδες οτι ανεβαζοντας τον επεξεργαστη , ανεβαινουν και τα sm2/sm3.

Στα benchmarks δε μας νοιαζει τα ποσα fps δινει , αλλα οτι δινει εστω και λιγο.

Και ετσι για το αρχειο , σε CF που ειχα με 2χ4850 ανεβαζοντας τον επεξεργαστη εστω και 50mhz ,το sm2/sm3 ανεβαινε δραματικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.guru3d.com/article/core-i7-multigpu-sli-crossfire-game-performance-review/

απο τα συμπερασματα που βγαζει ο τυπος εδω,ενα δυνατο σεταπ 2πλων καρτων γραφικων,ανεξαρτητως εταιριας,χρειαζεται πολλη δυναμη στον επεξεργαστη για να "δειξει.."...με ι7 πετανε λεμε(αν κ πιστευω οτι οφειλεται στην νεα αρχιτεκτονικη κ οχι στο οτι ειναι 4πυρηνος,χωρις ναμαι κ σιγουρος)...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το 8εμα αυτο και τα χασα...Εγω εχω Sli 2 8800gts512 (g92) και mobo asus p5n-d.Ο επεξεργαστης μου ειναι o E8400.Δεν εχω clockarei τιποτα γιατι το τροφοδοτικο μου δν ειναι σε 8εση...Αλλα συμφωνα με αυτο το 8εμα με κοβει ο επεξεργαστης...Σωστα?Δεν μιλαω για bench για χρηση σε games...Η αναλυση στην οποια τρεχω ειναι 1920χ1080

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε κοβει ειναι η αληθεια.. Βεβαια σε τοσο υωηλη αναλυση που παιζεις δεν σε κοβει και τοσο πολυ γιατι στρεσαρονται πιο πολυ οι καρτες σε σχεση με τον επεξεργαστη..;)

Δοκιμασε να ανεβασεις λιγο τον επεξεργαστη στα 3,6-3,8 περιπου..:) Δεν θελει και πολυ παραπανω ρευμα εκει περα..

Link to comment
Share on other sites

Οκ 8α δοκιμασω αλλα μετα τα χριστογεννα γιατι τωρα δν παιζουν φραγκα...Πρεπει να αλλαξω ψυκτρα και παστα αν 8ελω να clockarw γιατι αυτη που εχω ειναι απλα απαραδεκτη...(6 ευρω εκανε)...Εκει με ειχε πιασει η τσιγκουνια και εκοψα :suicide:

Link to comment
Share on other sites

τελικα χαρη στις συμβουλες Gomar+anthis (2πλα κρεντιτς στον γομαρινο μας για τα μπεντσαρισματα που κανε) αλλαξα μητρικη(nvidia 780i)...

και...με 2400 στο επεξεργαστη σε Vista 32->10400 μαρκς

3ghz στον επεξεργαστη,πολυ προχειρες ρυθμισεις+linked ram:fsb ->12886 μαρκς

στην πραξη ομως η διαφορα ειναι ακομη πιο μεγαλη.Στο crysis παιζοντας πχ,στο ιδιο σημειο εβλεπα (με very high) ~20fps με περιστασιακα ριξιματα στα ~16...με τα 3 ghz σε επεξεργαστη ~30,με πολυ λιγοτερα ριξιματα(σαν να κραταει το συστημα πιο ευκολα τα φρεημς) και οταν ριχνει να πεφτει στα χ>23........

edit:στο cod4 ,στην πρωτη σκηνη,με στοκ συχνοτητα αναλυση 1680 (ολα τα της καρτας γραφικων ΑΑ,ΑΦ κλπ ον) επαιζε 150-180 fps..τωρα ειναι στα180-220 fps

Link to comment
Share on other sites

Kαι με τις 8800gts αλλά και τώρα (ακόμα περισσότερο) πάντα βοηθούσε και βοηθάει πολύ και η συχνότητα και το fsb και οι μνήμες! Βλέπω μεγάλη διαφορά και "στο χέρι" και φαίνεται καθαρά, με χαμηλά όλα, να "μπουκώνει" το σύστημα και είναι λογικό - δεν μπορείς να έχεις σφαιράτες κάρτες και τα υπόλοιπα να μένουν πίσω - δεν είναι μόνο δύναμη στις κάρτες τα παιχνίδια, πρέπει να ανταπεξέρχεται και ο επεξεργαστής (και η cache) και οι μνήμες (έως ένα βαθμό τουλάχιστον).

Και δεν ισχύει μόνο στις δυνατές κάρτες!

Για χαβαλέ είχα δοκιμάσει μία 2600ΧΤ φίλου .. αυτός έχει έναν 4300 στα 3.0ghz και μνήμες στα 800 που δεν είναι και λίγο - Ε, καμμία σχέση σε μένα! ένιωθες καθαρά να την "σπρώχνει" (να ρίχνει κλωτσιές δηλαδή!) ο επεξεργαστής και οι μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Σημειωτέον το άρθρο του Guru 3d είναι ψέμα. όπως ήταν και εκείνο που έβγαζε την gtx280 > από 2x 4870. Ψάχτε λίγο, όλοι βγάζουν το far cry 2 να υστερεί σε i7 σε σχεση με Core 2.

Nα μην πώ για τα άλλα, που λίγο πολύ βγάζουν το crysis πλήρως Multithreaded application , ή παρουσιάζουν τη νέα αρχιτεκτονική 100% γρηγορότερη από την παλαιά, αυτό καλά καλά δεν έγινε ούτε από p4 σε C2D...

Άσε που είναι τόσο ξεδιάντρωποι που συγκρίνουν 2 πύρινο με 4πύρινο!!!!!!

Μιλάμε για άισχος. πέταξαν και ένα με τετραπύρινο μετά από κράξιμο των αναγνωστών περιμένετε να έρθουν τα cpu να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.