Jump to content



Προβλημα με RAID.


mpamparos

Recommended Posts

Σας παρακαλώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας...

Είμαι άτομο με ειδικές ανάγκες, δουλεύω για να ζήσω απ' το PC, και έχω ένα μεγάλο πρόβλημα... Ήρθα στους ειδικούς για να με βοηθήσετε...

Έχω δύο σκληρούς 500 GB Seagate και τους έχω κάνει (ανάθεμα την ώρα) Raid.... H motherboard μου ειναι η MSI K9A2 CF.

Χθες έκλεισα το PC κανονικά με Shutdown, και όταν γύρισα σπίτι δεν άνοιγε το PC.... Στο ΒΙΟS του Raid λέει scaning Disks και μετά μου γράφει something is wrong with your hardware....

Να σας ενημερώσω για κάποια πράγματα που δοκίμασα:

Άλλαξα τα καλώδια Sata.

Το τροφοδοτικό δίνει ρεύμα κανονικά (800 Watt).

Όταν αφαιρώ τον ένα σκληρό, βρίσκει το Raid αλλά ψάχνει τον σκληρό...

Είναι σημαντικά πράγματα εκεί μέσα! Εργασίες, δουλιά, κλπ...

Τι να κάνω βρε παιδια???????

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν για τι τύπου Raid μιλάμε; Αν μιλάμε για Raid1 τότε είσαι ήσυχος γιατί τα δεδομένα σου είναι ασφαλή.

Για αρχή πάντως, μπορείς να δοκιμάσεις έναν έναν τους δίσκους με BootCd με το διαγνωστικό της Seagate.

Θα το βρεις εδώ http://www.seagate.com/www/en-us/support/downloads/seatools/ κατεβάζεις το SeaTools for DOS.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν κάνει.. το μόνο που μπορείς να δεις είναι αν μέσα από τις επιλογές του raid έχει κάτι σε reconstruct. Αλλά δύσκολα θα πάρεις πίσω δεδομένα από Raid0.

Και σε παρακαλώ να γράφεις σε Ελληνικά και όχι Greeklish.. :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι άλλαξες τα καλώδια σάτα, μήπως κατά λάθος έβαλες κάποιο δίσκο σε άλλη υποδοχή της μητρικής; Είναι κριτικής σημασίας για το RAID να ξαναβάλεις τους δίσκους στις ίδιες ακριβώς υποδοχές πάνω στη μητρική. Δοκίμασέ το και πες.

Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου είναι δύσκολο να τα καταφέρεις.

Ίσως με εργαλεία από τη seagate ή από αλλού να μπορεσεις να επαναφέρεις το δίσκο αλλά το βρίσκω απίθανο.

Αν έχει καεί πλακέτα, αλλάζει από άλλο ίδιο δίσκο.

Αν έχουν κολλήσει οι δίσκοι, είναι πρόβλημα.

Η καλύτερη πάντως λύση είναι να απευθυνθείς σε ειδικούς.

Υπάρχουν εταιρίες που βρίσκεις και στο internet.

Αλλά θα πληρώσεις αρκετά και δεν είναι βέβαιο ότι θα ανακτηθούν όλα τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

RMA = Επιστροφή του δίσκου από εκεί που τον αγόρασες για έλεγχο και αλλαγή. Τι εννοείς καπούτ ο ένας δίσκος; Γυρίζει; Χτυπάει η κεφαλή του; Γουργουρίζει; Δεν κάνει τίποτα; Πάντως αν καίγεσαι πολύ για τα δεδομένα υπάρχει η λύση της αλλαγής πλακέτας από άλλο όμοιο δίσκο μπας και δουλέψει. Ας μιλήσουν για αυτό οι πιό ειδικοί του "The Lab", μερικοί το έχουν κάνει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις προσπαθησει τα παντα και δεν βρισκεις ακρη δοκιμασε και αυτο

http://www.grc.com/spinrite.htm

ειναι οτι πιο εξελιγμενο εχω δοκιμασει ποτε μου σε ανακτηση δισκου και επιδιορθωση bad sector.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να κάνω μια άλλη ερώτηση εγώ: το "ΑμεΑ" γιατί το έβαλες;

Είχα την εντύπωση ότι η επιδίωξη γενικότερα ήταν η ίση αντιμετώπιση όλων των συνανθρώπων μας, χωρίς να κάνουμε κανέναν να νιώθει "ξεχωριστός" λόγω της σωματικής/ψυχολογικής του δυσκολίας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αρχηγε για ΜΕΝΑ το ΑμεΑ, το πισι ειναι σαν το οξυγονο...

Εσυ καβαλας την Μηχανη σου κ πας Λιμανακια να ξεσπασεις.

ΕΓΩ εχω πονοκεφαλο απο χθες κ κοιταω το ρημαδορολοι για να παρω την αντιπροσωπια ΑΥΡΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και άλλοι γράφουν ανορθόγραφα και μας λένε ότι έχουν δυσλεξία για να δικαιολογηθούν.

Vιrtual reality. Εδώ ο καθένα δηλώνει ότι γουστάρει.

Τα μπανάκια είναι για όλο το λαό.

Φίλε μου για τους περισσότερους εδώ μέσα το PC είναι το οξυγόνο τους.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν προσεβαλα καποιους...

Τα νευρα της στιγμης...

Τι λετε για το https://services.seagate.com/online_request_form.aspx ?

Γιατι η αντιπροσωπια μου κανει μονο αντικατασταση και η Τικ Τακ πχ http://www.4uthesite.com/store.php?id=3099&tablename=attiki ζηταει 250 Ε μονο για εξεταση...

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιαδήποτε λύση για ανάκτηση δεδομένων και αν κοιτάξεις να είσαι προετοιμασμένος ότι θα πληρώσεις πάάάάρα πολλά χρήματα.

Υπολόγισε περίπου πόσα κοστίζουν τα δεδομένα που έχασες και σκέψου αν αξίζει η ανάκτηση.

Εννοείτε ότι δεν αναφέρομαι σε «συναισθηματική αξίας» αντικείμενα (π.χ. φωτό) αλλά σε εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.