Jump to content



4850 ή 4870 ;;


Elpis

Recommended Posts

Γιατί μετριότατη?

Δεν είναι μόνο η LG..

Ξέρεις πόσες είναι οι οθόνες <200Ε

22 ίντσες.

Και αν δεν θέλει να αγοράσει οθόνη καινούργια.

Και τα χρόνια περάσουν και η οθόνη καεί δεν θα υπάρχουν πια 19άρες να πάει..

Γιατί να πρέπει να αλλάξει και την vga του...??

Δεν είναι θέμα καταναλωτισμού.

Είναι στον άνθρωπο.

Έτσι το βλέπω εγώ. Όχι ντε και καλά καταναλωτικά.. Απλά

έχω την εντύπωση οτί είναι καλύτερο και έχει μεγαλύτερη αξία αυτο που κάνω.

Και αν αναβαθμίστω αργότερα ή αν θέλω να μεταπωλήσω την κάρτα αργότερα??

Ξέρεις πόσοι απο 1 βλάβη στο pc τους (πχ κάψιμο οθόνης) αναγκάζονται να αλλάξουν τα μισά πράγματα του hardware τους?

1) γιατι ειναι...μετρια.

2)α

και οταν τα χρονια περασουν και καει η vga?

β

αν τα χρονια περασουν καμια απ τις καρτες δε θα αρκει :)

Συμφωνα με τη λογικη σου, θα επρεπε να χει ο καθενας 22-24 οθονη, 4πυρηνο, 1000αρι τροφοδοτικο κτλ κτλ.

Οι καρτες εχουν 75€ διαφορα.Αμα παιζει σε χαμηλη αναλυση δεν εχει κανενα νοημα η 4870.Τωρα αν θελει να αγορασει οθονη, και θελει και πολλα fps στα παιχνιδια που θα παιζει, το ξανασυζηταμε.

Αμα δε μας πει ο φιλος αναλυση και τα σχετικα, τσαμπα γραφουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ηρεμηστε η ερωτηση ειναι ΑΠΛΗ........

1. Αξιζει να δωσω τη διαφορα χρηματων;

2. Στο pc μου θα δω μεγαλη διαφορα απο τη 4850 στη 4870?

και η απαντηση επεισης απλη....:D :daisy:

1. Ναι αξιζει να δωσεις αυτην την διαφορα χρηματων εφοσων η 4870 θα "φανει" λιιιιιιιγο πιο "διαχρονικη" στο PC σου.......

2. Αν τα games που θα παιξεις στην 19αρα σου εχουν την αναλυση της ταξεως 1280Χ1024 .....θα δεις μια αρκετα καλυτερη βελτιωση με την 4870....... Αν παλι η 19αρα ειναι πιθανον 22αρα τοτε η διαφορα θα ειναι ΜΕΓΑΛΗ.........

:yu::snap:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη αποψη ειναι να αρχισεις με μια 4850 που ειναι οτι καλυτερο σε θεμα αποδοση/τιμη. Αν στο μελλον δεις οτι δεν σου φτανει, βαζεις αλλη μια. Στο περιπου οι 2χ4850 εχουν 50-60 ευρω περισσοτερο απο μια 4870 και σιγουρα 1.6 φορα πανω σε αποδοση(διορθωστε με εαν κανω λαθος). Νομιζω οτι συμφερει καλυτερα ετσι.Η τελικη αποφαση δικη σου .

*Θα ηταν καλο οπως ειπαμε να μας πεις τι συστημα εχεις και τι προτιμησεις εχεις σχετικα με τα παιχνιδια!:meeting:

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα θα επαιρνα 4850 , και αν ηθελα επιδοσεις φωτια θα εβαζα 2χ4850! Αυτο εχω και τωρα και ειμαι υπερευχαριστημενος..Τα καλα παιχνιδια βλεπουν το crossfire! Εγω δεν εχω συναντησει κανενα ιδιαιτερο προβλημα! Τρελη δυναμη τα 2χ4850 σε crossfire!

Προσωπικα τωρα περιμενε την 4850χ2 η οποια θα εχει 300 ευρω και θα ειναι μια καρτα με 2 πυρηνες στο ιδιο pcb!

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν υπαρχει σταματημος σε αυτα γιατι να παιρνεις την κορυφη την στιγμη που κανεις την δουλεια σου με 80ευρω λιγοτερα που αργοτερα τα δινεις για αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν υπαρχει σταματημος σε αυτα γιατι να παιρνεις την κορυφη την στιγμη που κανεις την δουλεια σου με 80ευρω λιγοτερα που αργοτερα τα δινεις για αναβαθμιση

σωστος..

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν υπαρχει σταματημος σε αυτα γιατι να παιρνεις την κορυφη την στιγμη που κανεις την δουλεια σου με 80ευρω λιγοτερα που αργοτερα τα δινεις για αναβαθμιση

Ακριβώς. Ψωνίζεις με βάση τις ανάγκες σου. Πάντα θα υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτό που έχεις (και αν δεν υπάρχει τότε θα είσαι σίγουρος πως έχεις κάνει ηλίθια αγορά πληρώνοντας αέρα).

Για gaming σε 1280x1024 μια 4870 χαρακτηρίζεται από overkill μέχρι και κακή (αν βάλεις τιμή, ρεύματα και θερμοκρασίες μέσα). Μια 4850 θα σε καλύψει απόλυτα, και με αξιώσεις για το μέλλον.

Όταν με το καλό αποφασίσεις να πάρεις μεγαλύτερη οθόνη, θα έχουν βγει παιχνίδια που πατάνε κάτω την 4870 σε μεγάλες αναλύσεις, όπως και κάρτες που θα συμπεριφέρονται καλύτερα σε αυτά τα παιχνίδια, με καλές τιμές. Οπότε και πάλι μπορεί (δεν ξέρουμε τι ***** θα γίνει με το larabee και το αντίκτυπό του στην βιομηχανία, οπότε μπορεί) να χρειαστείς να την αλλάξεις και πάλι, για κάτι νεώτερο. Αγόρασε τώρα την 4850 που μπορεί να σε καλύψει και για 1680x1050 gaming (το ξέρω, την έχω) και αργότερα βλέπεις τι γίνεται...:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Dante80 σε 1680χ1050 παίζεις Warhead σε high πχ με το πι-σι σου?

Ενωώ το σηκώνει η κάρτα και δεν λυγήζει?

Yep, αλλά έχω xp...νομίζω πως με τα DX10 η 4850 στο full τα βρίσκει σκούρα, όπως και το 80% των καρτών της αγοράς...πάντως αφού παίζω crysis όλα high 2x AA 1680x1050 DX9, είμαι ευχαριστημένος...^^

"Παιζω" σε αναλυση 1680χ1050.

Αν ήδη λειτουργείς σε αυτή την ανάλυση θα δεις πραγματική διαφορά μεταξύ των 2 καρτών. Και διαφορά που σε μελλοντικά παιχνίδια θα είναι πάνω στο μεταίχμιο για να γίνει ένα παιχνίδι από unplayable σε playable. Θα σου προτείνω και εγώ την 4870...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.