Jump to content



Σπουδές υπολογιστών στον Ιδιωτικό τομέα


greekfragma

Recommended Posts

Δυστηχώς δεν είναι τζάμπα.

Μια μέση οικογένεια δύσκολα τα βγάζει πέρα πλέον με ένα παιδί φοιτητή.

Φαντάσου με 2 και πάνω.

Μην πω για τα κατώτερα οικονομικά στρώματα.

Δυστηχώς αυτή είναι η πραγματικότητα και την έχω ζήσει αρκετά για να την ξέρω.

Εντάξει, όμως αυτή η οικογένεια τα βγάζει δυσκολότερα με το παιδί της στο ιδιωτικό ΙΕΚ.

Δεν λέμε αυτό τώρα, περί άλλου πράγματος πρόκειται.

Παιδιά σωστό αυτό που λέτε περί σχολής, κι εγώ το πιστεύω ότι καλό είναι να τελειώνεις ότι αρχίζεις, αν όμως το αντικείμενο της σχολής που βρίσκεται ΔΕΝ του αρέσει καθόλου και ΟΥΤΕ πρόκειται να του αρέσει, δεν είναι καλύτερο να "φύγει" νωρίτερα? Θα μου πείτε το τι σου αρέσει και τι δε σου αρέσει δεν μπορείς πάντα να το ξέρεις.

Το βασικό είναι ότι η δουλειά ΔΕΝ έχει (συνήθως) σχέση με τα μαθήματα. Οπότε από προσωπική εμπειρία, παρ'όλο που τα περισσότερα μαθήματα της σχολής μου δεν μου άρεσαν, το αντικείμενο -τελικά- μου αρέσει. Είναι και το πώς βλέπεις κάποια πράγματα μετά από κάποιες καταστάσεις.

Προσωπικά πάντως η γνώμη μου είναι κάποιο Γενικό τμήμα (τύπου IST) με εξειδίκευση πάνω σε όποιον τομέα σε ενδιαφέρει. Μειονέκτημα είναι ότι το "hardware", δεν υπάγεται συνήθως στην πληροφορική (στο computer science) αλλά στα τμήματα ηλεκτρονικής. Οπότε αν αυτό είναι που σε ενδιαφέρει, δες τι παίζει σε αυτό τον τομέα, τόσο ιδιωτικά όσο και δημόσια (ΤΕΙ).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

ευχαριστώ για τη συμμετοχή στο θέμα.

αύριο έχω κλείσει ενα ραντεβού να επισκεφθώ το NYC στο οποίο σε 3ετή κύκλο με μαθήματα αρκετά κοντά σε αυτό που ψάχνω υπάρχει η δυνατότητα και προετοιμασίας για CCNA.

εάν δω οτι δεν υπάρχουν προχειρότητες και κλίμα καφετέριας στα ΒουΠου αλλά σωστή οργάνωση και αξιόλογο γνωστικό επίπεδο θα είμαι πολύ κοντά στο να κάνω την εγγραφή μου.

Εάν αντιληφθώ καταστάσεις που περιγράφονται σε κάποια blog ή άλλα fora θα στρωθώ μόνος μου στο διάβασμα για να κατακτήσω τουλάχιστον ότι μπορώ απο Cisco certificates.

σχετικά με προτάσεις να ξαναγυρίσω στο ΑΕΙ που ήμουν θα παρακαλούσα να σταματήσουν εδώ.Οι αποφάσεις μου έχουν παρθεί και έκλεισα αυτό το κεφάλαιο μια και καλή. Από την άλλη το να δώσω με το 10% δυστυχώς με αφήνει εκτός αντικειμένου και πάλι γιατί οι σχολές που προτιμώ βρίσκονται εκτός μορίων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά τον ιδιωτικό τομέα στην εκπαίδευση τον απορρίπτω για πολλούς σημαντικότατους λόγους.

Έχει κανείς εμπειρία για τα Δημόσια Ι.Ε.Κ του Ο.Ε.Ε.Κ. ?

Βλέπω οτι έχει στο Περιστέρι αρκετά κοντά μου ένα τέτοιο δημόσιο Ι.Ε.Κ. που δίνει τίτλο ''Τεχνικός Τεχνολογίας και Ίντερνετ''.

Από άτομο που πέρασε από εκεί έμαθα για 2 έτη.υψηλό επίπεδο πρακτικής μόρφωσης με πλήθος εργαστηρίων.ελαστικό πρόγραμμα για όσους εργάζονται και πολύ καλή αναγνώριση του τίτλου σπουδών τόσο στο δημόσιο τομέα όσο και στον ιδιωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον ιδιωτικό τομέα στην εκπαίδευση τον απορρίπτω για πολλούς σημαντικότατους λόγους.

Έχει κανείς εμπειρία για τα Δημόσια Ι.Ε.Κ του Ο.Ε.Ε.Κ. ?

Βλέπω οτι έχει στο Περιστέρι αρκετά κοντά μου ένα τέτοιο δημόσιο Ι.Ε.Κ. που δίνει τίτλο ''Τεχνικός Τεχνολογίας και Ίντερνετ''.

Από άτομο που πέρασε από εκεί έμαθα για 2 έτη.υψηλό επίπεδο πρακτικής μόρφωσης με πλήθος εργαστηρίων.ελαστικό πρόγραμμα για όσους εργάζονται και πολύ καλή αναγνώριση του τίτλου σπουδών τόσο στο δημόσιο τομέα όσο και στον ιδιωτικό.

Εγώ έχω την χείριστη των εντυπώσεων για τα Δημόσια ΙΕΚ.

Αλλά αφού θες να πας όχι για να μάθεις αλλά για να έχεις κάποιο χαρτί,

παρακολούθησε τα 4 εξάμηνα και μετά δώσε τις εξετάσεις πιστοποίησης του ΟΕΕΚ για να αναγνωριστεί το δίπλωμά σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τελειώσει ιδιωτικό ΙΕΚ και από τότε πάντα έβρισκα εύκολα δουλειά, τώρα (από το 99) είμαι στην 4η συνεχόμενη δουλειά, παίρνω κοντά 2Κ καθαρά, δεν έχω δώσει πιστοποίηση ακόμα και να μην πω που τον έχω γραμμένο τον δημόσιο τομέα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τελειώσει ιδιωτικό ΙΕΚ και από τότε πάντα έβρισκα εύκολα δουλειά, τώρα (από το 99) είμαι στην 4η συνεχόμενη δουλειά, παίρνω κοντά 2Κ καθαρά, δεν έχω δώσει πιστοποίηση ακόμα και να μην πω που τον έχω γραμμένο τον δημόσιο τομέα...

Εγω τελειωσα δημοσιο Ιεκ εδωσα και για πιστοποιηση και την πηρα ( multimedia programmer ) καπου εκει το 2000~ και εγω... Υποψιν ομως πως χωρίς πιστοποιηση εισαι 1 και το ιδιο με καποιον που εχει τελειωσει ενα τεχνικο - γενικο λυκειο .. Αρα αυτο που κανεις πρεπει να το κανεις παρα πολυ καλα για να παιρνεις 2κ καθαρα τον μηνα . Ο φραγμας ομως ζηταει αλλο πραγμα . Τι μπορει να τον κατοχυρώσει ''πτυχιακα'' πανω σε ενα αντικειμενο που μας ρωτα σε ευλογο χρονικο διαστημα... . Αυτο που λες εσυ ειναι κιαν σου κατσει σου κατσε... :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον ιδιωτικό τομέα στην εκπαίδευση τον απορρίπτω για πολλούς σημαντικότατους λόγους.

Από άτομο που πέρασε από εκεί έμαθα για 2 έτη.υψηλό επίπεδο πρακτικής μόρφωσης με πλήθος εργαστηρίων.ελαστικό πρόγραμμα για όσους εργάζονται και πολύ καλή αναγνώριση του τίτλου σπουδών τόσο στο δημόσιο τομέα όσο και στον ιδιωτικό.

Καλά σου κλείσανε ραντεβού στο NYC όταν απ τις 13 Οκτωβρίου έχουν αρχίσει τα μαθήματα και υποτίθεται οι εγγραφές σταμάτησαν 20 Σεπτ επίσημα και κάπου 10 Οκτ ανεπίσημα?

Πάντως στο Computer Science(όπου είμαι) η μεγαλύτερη λακαμιά είναι το PPD(Personal and professional development).Βέβαια εκεί εκπαιδεύεσαι για presentations reports και τα ρέστα

Το καλό με το NYC είναι ότι το χαρτάκι είναι από Greenwich,απ τα καλά πανεπιστήμια παγκοσμίως.

Και βέβαια αμα μετά τον 2ο χρόνο γουστάρεις,παίρνεις τα μπογαλάκια σου και συνεχίζεις Αγγλία τον 3ο χρόνο σαν να μην συμβαίνει τπτ :)

Οι καθηγητές πάντως είναι αρκετά καλοί(σε μεταδοτικότητα και στο να σε καθηλώνουν γιατί όπως φαντάζεστε όλοι έχουν ντοκτορά οπότε από γνώσεις είμαστε οκ)

2 χρόνια φοίτηση και αναγνωρίζεται απ το κράτος?

Και όντως,γιατί απορρίπτεις τον ιδιωτικό τομέα εκπαίδευσης?

Link to comment
Share on other sites

Ο φραγμας ομως ζηταει αλλο πραγμα . Τι μπορει να τον κατοχυρώσει ''πτυχιακα'' πανω σε ενα αντικειμενο που μας ρωτα σε ευλογο χρονικο διαστημα... . Αυτο που λες εσυ ειναι κιαν σου κατσει σου κατσε... :)

ακριβώς έτσι κινούμαι αυτή τη στιγμή.

Σήμερα θα πάω μια βόλτα απο ΙΕΚ Περιστερίου να μάθω περισσότερα πράγματα.

απέρριψα τον ιδιωτικό τομέα γιατί είδα το πάθος με το οποίο κυνηγάνε να πάρουν χρήματα από κάθε εγγραφή (ακόμα και σε εκπρόθεσμες εγγραφές 1μήνα μετά).

Ο καθηγητής στο NYC που μίλησα μου έδωσε μεν πολύ καλά δείγματα γραφής σχετικά με το γνωστικό του επίπεδο αλλά οι υποδομές και ο τρόπος λειτουργίας των τμημάτων και εργαστηρίων δεν με έπεισε για την ποιότητα των σπουδών που να δικαιολογεί και τα 7500ευρώ το χρόνο που ζητάνε.

Επίσης το να ενημερώνεσαι από άτομα που τελείωσαν πρόσφατα από εκεί οτι αντί για μάθημα μερικές φορές παίζουν counterstrike πάει πολύ και σαφώς δεν έχω ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο.

εφόσον λοιπόν μπορώ να πιστοποιήσω τις γνώσεις μου σε μικρότερο χρονικό διάστημα (2 έναντι 3 ετών στον ιδιωτικό τομέα) με 10 φορές μικρότερο κόστος και πολύ πιο βολικό απογευματινό ωράριο, είμαι σε φάση που προσανατολίζομαι στα παραπάνω που ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθηγητής στο NYC που μίλησα μου έδωσε μεν πολύ καλά δείγματα γραφής σχετικά με το γνωστικό του επίπεδο αλλά οι υποδομές και ο τρόπος λειτουργίας των τμημάτων και εργαστηρίων δεν με έπεισε για την ποιότητα των σπουδών που να δικαιολογεί και τα 7500ευρώ το χρόνο που ζητάνε.

Επίσης το να ενημερώνεσαι από άτομα που τελείωσαν πρόσφατα από εκεί οτι αντί για μάθημα μερικές φορές παίζουν counterstrike πάει πολύ και σαφώς δεν έχω ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο.

Το ότι σε κυνηγάνε είναι όντως μλκια,ειδικά αυτή που μίλαγα εγώ ήμουν έτοιμος να της χώσω κουτουλιά.Σε φάση που της είπα να σταματήσει,θα τα πάρει τα λεφτά.

Δεν σου άρεσαν οι Υποδομές?Doh,ποια αίθουσα σου δείξανε?

7500€?7κ είναι και -10% αν τα δώσεις όλα μπροστά.

CS?Δεν έχω δει κανένα pc Να έχει CS πάνω και είναι ψιλο αδύνατο να μην σε πετάξει έξω ο καθηγητής :hm:

Μάλλον μπαρούφες σου είπαν.

εφόσον λοιπόν μπορώ να πιστοποιήσω τις γνώσεις μου σε μικρότερο χρονικό διάστημα (2 έναντι 3 ετών στον ιδιωτικό τομέα) με 10 φορές μικρότερο κόστος και πολύ πιο βολικό απογευματινό ωράριο, είμαι σε φάση που προσανατολίζομαι στα παραπάνω που ανέφερα.

Και ξανα ρωτάω,με 2 χρόνια φοίτηση το αναγνωρίζει το δημόσιο?

Το έχεις ψάξει?

Γενικώς μην μένεις στο τι σου λένε,ψάχτο και σύ ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Η αναγνώριση του πτυχίου από το Δημόσιο θα σε ενδιέφερε αν ήθελες κάποια στιγμή να μπείς σε αυτό.

Αλλιώς, ότι και να έχεις στην Ελλάδα τουλάχιστον, μετράει η εμπειρία και οι ικανότητες σου.

Και εγώ, όπως ο φίλος παραπάνω, είμαι κοντά στα 2κ με ένα πτυχίο Ξυνή προ αμνημονεύτων ετών χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα, απλά «πουλάω» πλέον την εμπειρία μου. ;)

Πάντως, το αντικείμενο που κοιτάς (service H/Y) δεν θα το βρείς πουθενά να διδάσκεται.

Kαι δεν έχω καταλάβει που αποβλέπεις, ψάχνεις (ή θα ψάξεις) δουλειά με υπαλληλική σχέση ή θα συνεχίσεις με κάτι δικό σου ;;;

Αν είναι το πρώτο, καλύτερα σε συμφέρουν οι πιστοποιήσεις της Μ$ και της CISCO παρά ένα πτυχίο.

Πάρα πολλά λεφτά βέβαια ΑΛΛΑ αποκτάς την απίστευτη εξειδίκευση που ΔΕΝ θα βρείς πουθενά αλλού.

Αν είναι το δεύτερο, πορεύεσαι και έτσι όπως είσαι που λέει ο λόγος αλλά θέλει δουλειά, συνέπεια και πάρα πολύ επαγγελματισμό για να πας μπροστά.

Διαλέγεις και πέρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο δημόσιος τομέας δεν με ενδιαφέρει.

Ο ιδιωτικός είναι σε δεύτερη μοίρα αλλά δεν τον απορρίπτω εάν βρεθεί κάτι πολύ καλό και με προοπτική.

Προς το παρόν θέλω να πορευθώ με σχεδιασμό που θα ενισχύει την θέση μου και θα πιστοποιεί τα προσόντα μου στην δική μου επιχείρηση που ήδη λειτουργεί και που ευελπιστώ να πάει όσο το δυνατόν καλύτερα

:turn:,

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.