Jump to content


Raid ή SSD?


jester7

Recommended Posts

P35. Τα παραπανω ειναι σε μια Foxconn Mars με το G30 Bios. Ολα default απο overclock προς το παρον. Καρτα γραφικων μια 3850 sapphire Ultimate με παθητικη ψυξη στο PCI-E X 4 slot γιατι στο αλλο δεν χωραει :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
Πάντως πολλοί με αποτρέπουν γιατί λένε ότι σε multitasking laggάρουν. Βάλε π.χ. αποσυμπίεση από winrar και παιχνίδι μαζί και πες εντυπώσεις...

Τωρα σοβαρα, υπαρχει περιπτωση να το κανεις ποτε αυτο? :suicide2: Και πες οτι το κανεις και λαγγαρει ο SS. Ενας 640gb δηλαδη WD δεν θα λαγγαρε στην προκειμενη περιπτωση? Ο Raptor-X 150gb που ειχα εαν εκανα copy ενα αρχειο μεγαλο και τον εβαζα να φορτωσει και κατι αλλο, μονο που δεν διαλυοταν απο την φασαρια και ειχα και lag

Δωσε ενα λινκ γιαυτα που λες οτι διαβασες (οχι οτι δεν σε πιστευω). Ειμαι περιεργος και εγω να δω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά διάβασε κανένας τι μητρική έχει?

Τα forum της asus είναι τίγκα από παράπονα ότι η συγκεκριμένη έχει προβλήματα στο raid με WD δίσκους.

Φίλε μου jester πήγαινε μια βόλτα από τα forum και ρίξε μια ματιά!

Και εγώ την ίδια έχω και αυτά που έχω διαβάσει με αποτρέπουν από το να κάνω raid 0!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σοβαρα, υπαρχει περιπτωση να το κανεις ποτε αυτο? :suicide2: Και πες οτι το κανεις και λαγγαρει ο SS. Ενας 640gb δηλαδη WD δεν θα λαγγαρε στην προκειμενη περιπτωση? Ο Raptor-X 150gb που ειχα εαν εκανα copy ενα αρχειο μεγαλο και τον εβαζα να φορτωσει και κατι αλλο, μονο που δεν διαλυοταν απο την φασαρια και ειχα και lag

Δωσε ενα λινκ γιαυτα που λες οτι διαβασες (οχι οτι δεν σε πιστευω). Ειμαι περιεργος και εγω να δω

οχι αλλα αμα τρεχεις ενα torrent απο πισω και παιζεις ενα παιχνιδι μπορει να αρχισει το λοξυγκα

αυτό δεν σου κάνει?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σας πω τη γνωμη μου , καλο ειναι ας περιμενουμε τους κλασικους και καταξιωμενους κατασκευαστες storage solutions να μας δωσους τους SSD τους. OCZ ειναι για ψυκτρες...τελευταια ουτε καν μνημες

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σας πω τη γνωμη μου , καλο ειναι ας περιμενουμε τους κλασικους και καταξιωμενους κατασκευαστες storage solutions να μας δωσους τους SSD τους. OCZ ειναι για ψυκτρες...τελευταια ουτε καν μνημες

Μάλλον δίκαιο έχεις ας είμαστε λίγο επιφυλακτικοί.

Link to comment
Share on other sites

από τη μεριά μου έχω να πω(κατέχωντας 4 ssd) οτι οποιος πάει σε ssd δε ξαναγυρνάει ποτέ πισω...όσο για το multitasking το μόνο που έχω να πω είναι οτι τρέχω bench sto winrar & σηκώνω συγχρνος(COD$4,Crysis..)

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σας πω τη γνωμη μου , καλο ειναι ας περιμενουμε τους κλασικους και καταξιωμενους κατασκευαστες storage solutions να μας δωσους τους SSD τους. OCZ ειναι για ψυκτρες...τελευταια ουτε καν μνημες

Δε θα κρατούσα και την αναπνοή μου για αυτό, οι καταξιωμένοι μάλλον αποφασισμένοι είναι να συνεχίσουν να προσφέρουν terrata και να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι πριν περάσουν σε ssd. Δε κοστίζει τίποτα να πουλάνε τεχνολογία του '80 με πρακτικές του σήμερα, όλο το r&d έχει πληρωθεί πολλάκις και βγάζουν άνετα κέρδος. Γιατί να μπουν στα δύσκολα, νέες μεθόδους, ξανά ανάπτυξη και εξέλιξη από την αρχή όταν σου πετάνε ένα πλατώ πιο πυκνό, πάρε και άλλα 8mb cache να χεις, μεγειές ο δίσκος.

από τη μεριά μου έχω να πω(κατέχωντας 4 ssd) οτι οποιος πάει σε ssd δε ξαναγυρνάει ποτέ πισω...όσο για το multitasking το μόνο που έχω να πω είναι οτι τρέχω bench sto winrar & σηκώνω συγχρνος(COD$4,Crysis..)

Συμφωνώ εκτός περί του winrar bench, δεν χρησιμοποιεί το δίσκο καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

από τη μεριά μου έχω να πω(κατέχωντας 4 ssd) οτι οποιος πάει σε ssd δε ξαναγυρνάει ποτέ πισω...όσο για το multitasking το μόνο που έχω να πω είναι οτι τρέχω bench sto winrar & σηκώνω συγχρνος(COD$4,Crysis..)

Θα συμφωνησω με τον κυριο Mark! Θα κανω και εγω μια δοκιμη με torrent και κανα game αλλα προς το παρον δεν το εχω δει να χωλενει καθολου αν και διαβασα και εγω τα χειροτερα για τους δισκους αυτους στο νετ

Link to comment
Share on other sites

Ότι λένε οι απο πάνω...

2 χ 640ΑΑKS

Σε κανα χρόνο ίσως ssd. Προς το παρών μόνο σε κανα laptop ssd

Στην σελίδα της WESTERN DIGITAL έχει σαν υψηλών επιδόσεων τους Caviar Black AALS και όχι τους AAKS.Ποιος απο τους 2 τελικά είναι καλύτερος;

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα της WESTERN DIGITAL έχει σαν υψηλών επιδόσεων τους Caviar Black AALS και όχι τους AAKS.Ποιος απο τους 2 τελικά είναι καλύτερος;

Στο Storagereview.com εχουν δοκιμασει τον 1ΤΒ WD CAVIAR BLACK μοντελο 1001FALS(ουτε AAKS, ουτε AALS).

Οποτε μαλλον καινουρια revisions ειναι.

Παρεπιπτοντως πολυ γρηγορος δισκος....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.