Jump to content



Raid ή SSD?


jester7

Recommended Posts

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
Επειδή θα αγοράσω 2 νέους δίσκους για raid0,ποιους προτείνετε

2 wd 640gb aaks ή

2 Samsung F1 320gb

οι 2οι έχουν 1 platter των 320gb;

Για αυτό που πάς να κάνεις μάλλον πρέπει να πάρεις τους 500άρηδες RE3.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1167251&Manufacturer=Western+Digital&category=69977741&catalog=20

Link to comment
Share on other sites

εγω τσίμπισα 2x60 core II v2, μεχρι στιγμής εκτός απο λίγο γρηγορότερο boot, και πολύ γρηγορότερο ανοιγμα των applications, βλεπω κατι κολληματάκια οταν ανοίγω 2-3 πράγματα μαζί. Δηλαδή οχι κατι τρομερό, αλλα σίγουρα πιο αργό απο σκληρό δίσκο.

Βεβαια δεν έκανα εγκατάσταση απο την αρχή, αλλα clone disk απο το acronis. Δεν ξέρω κατα πόσο επηρεάζει αυτό.

Το θέμα ειναι οτι γενικά ειναι γρήγοροι, αλλα τα κολληματάκια ειναι καπως σπαστικά... Οχι σε μορφή stutter, απλα καθυστέρησης οταν πας να ανοιξεις 2-3 πράγματα μαζι... Παντως το wow ανοιγει σε 1 sec :whistling

Link to comment
Share on other sites

Raid με SSD θελεις εξωτερικο καλο controller για να το εκμεταλευτεις στο μεγιστο. Δοκίμασα εγω 2 OCZ SSD 60 Core V2 σε Raid0 και στο διαβασμα κορυφη. Τρελαθηκα με το ποσο γρηγορο ανοιγαν ολα. Στο γραψιμο ομως... 1 ωρα να περασει SP1 στα Vista. Τρελαθηκα. Και εκανε κατι κολληματα που και που οταν φορτωναν πολλα πραματακια. Και ειχα κανει και disable search indexer και λοιπα για να μην χρησιμοποιουνται και πολυ. Στο τελος τους γυρισα πισω και πηρα 2 Velociraptor 150GB και απολαμβανω αν και οχι και τοσο καλο read speed, αλλα παρα παρα παρα πολυ γρηγορο write speed.

Link to comment
Share on other sites

Raid με SSD θελεις εξωτερικο καλο controller για να το εκμεταλευτεις στο μεγιστο. Δοκίμασα εγω 2 OCZ SSD 60 Core V2 σε Raid0 και στο διαβασμα κορυφη. Τρελαθηκα με το ποσο γρηγορο ανοιγαν ολα. Στο γραψιμο ομως... 1 ωρα να περασει SP1 στα Vista. Τρελαθηκα. Και εκανε κατι κολληματα που και που οταν φορτωναν πολλα πραματακια. Και ειχα κανει και disable search indexer και λοιπα για να μην χρησιμοποιουνται και πολυ. Στο τελος τους γυρισα πισω και πηρα 2 Velociraptor 150GB και απολαμβανω αν και οχι και τοσο καλο read speed, αλλα παρα παρα παρα πολυ γρηγορο write speed.

κι εγω σκεφτομαι ωρες ωρες,τωρα που θα θα πεσουν οι τιμες των μαγνητικων δισκων να παω για 2χseagate 1.5TB..σε review o ενας απο τουτους κοντραρει Velociraptorα...Δεν ειναι και λιγο για 170 ευρω δισκο...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω χρήματα για πέταμα, να πάω σε σοβαρό ssd αλλά ούτε και για "δοκιμή/beta testing" των ocz.. Αν έφτιαχνα pc όμως τώρα, κι είχα χρήμα αρκετό θα προτιμούσα τουλάχιστον αυτόν (από άποψη χωρητικότητας), που είναι ότι πιο γρήγορο νομίζω, από κάθε κανονικό σκληρό!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω σκεφτομαι ωρες ωρες,τωρα που θα θα πεσουν οι τιμες των μαγνητικων δισκων να παω για 2χseagate 1.5TB..σε review o ενας απο τουτους κοντραρει Velociraptorα...Δεν ειναι και λιγο για 170 ευρω δισκο...

Προσεχε, γιατι παιζει να εχουν προβλημα.

Δες εδω:

http://www.hwbox.gr/showthread.php?t=2807

Link to comment
Share on other sites

Seagate Responds to Freezing HDD's :

Seagate is investigating an issue where a small number of Barracuda 7200.11 (1.5TB SATA) hard drives randomly pause or hang for up to several seconds during certain write operations. This does not result in data loss nor does it impact the reliability of the drive but is an inconvenience to the user that we are working to resolve with an upgradeable firmware.

We are therefore asking customers if they feel they are experiencing this issue to give our technical support department a call with any questions.

Affected part number: 9JU138-300, 336 with firmware revisions SD15, SD17, or SD18

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.