Jump to content



Windows Vista & Server 2008 Service Pack 2?


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

κι εδώ Αγγλικά.

Έπαιξα για λίγη ώρα Crysis για να δω από σταθερότητα πώς πάει και μια χαρά είμαστε.

On steroids!

Επίσημα το SP2 ενσωματώνει τις αλλαγές που έγιναν από το SP1 και επιπλέον έχει τα εξής.

* Windows Vista SP2 adds Windows Search 4.0 for faster and improved relevancy in searches.

* Windows Vista SP2 contains the Bluetooth 2.1 Feature Pack supporting the most recent specification for Bluetooth Technology.

* Ability to record data on to Blu-Ray media natively in Windows Vista.

* Adds Windows Connect Now (WCN) to simplify Wi-Fi Configuration.

* Windows Vista SP2 enables the exFAT file system to support UTC timestamps, which allows correct file synchronization across time zones.

Link to comment
Share on other sites

Vista Ultimate 32bit.

Το update κατέβηκε, τα windows έκαναν reboot, έφτασαν στο 3ο step, έφτασε το 3ο step στο 95% και μετά πήρα ένα ωραιότατο μήνυμα "Service pack did not install. reverting changes".

Στο event viewer δε βρήκα κάτι, στο windows folder δε βρήκα κανένα Log... καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Vista Ultimate 32bit.

Το update κατέβηκε, τα windows έκαναν reboot, έφτασαν στο 3ο step, έφτασε το 3ο step στο 95% και μετά πήρα ένα ωραιότατο μήνυμα "Service pack did not install, reverting all the changes".

Στο event viewer δε βρήκα κάτι, στο windows folder δε βρήκα κανένα Log... καμιά ιδέα;

you fail at updating:hehe:

Επιβεβαιώνω ότι το Service Pack είναι μόνο για αγγλικά μιας και στο x64 business που έχω εδώ η διαδικασία έχει ήδη ξεκινήσει, ενώ στο ελληνικό δεν κουνιέται φύλλο.

Link to comment
Share on other sites

Vista Ultimate 32bit.

Το update κατέβηκε, τα windows έκαναν reboot, έφτασαν στο 3ο step, έφτασε το 3ο step στο 95% και μετά πήρα ένα ωραιότατο μήνυμα "Service pack did not install, reverting all the changes".

Στο event viewer δε βρήκα κάτι, στο windows folder δε βρήκα κανένα Log... καμιά ιδέα;

Και μένα ακριβώς το ίδιο, μόνο που μου το είπε στο 100%... Δοκίμασα και δεύτερη φορά και πάλι τα ίδια!!

Δοκιμάζω και στο λάπτοπ τώρα να δω τι θα πει...

Link to comment
Share on other sites

Vista Ultimate 32bit.

Το update κατέβηκε, τα windows έκαναν reboot, έφτασαν στο 3ο step, έφτασε το 3ο step στο 95% και μετά πήρα ένα ωραιότατο μήνυμα "Service pack did not install, reverting all the changes".

Στο event viewer δε βρήκα κάτι, στο windows folder δε βρήκα κανένα Log... καμιά ιδέα;

Παράξενο αυτό. Γιατί για να φτάσει στο 3ο στάδιο σημαίνει ότι εγκαταστάθηκαν τα δύο στο κλείσιμο, έκανε το reboot και μετά, πριν μπει στα Vista αρχισε το τρίτο και τελικό στάδιο. Δηλαδή έφτασες στην πηγή και δεν ήπιες νερό.

Πολύ σπάσιμο.

Θα έλεγα να τρέξεις ένα διαγνωστικό του δίσκου (checkdisk), ένα sfc /scannow και να δεις τι προγράμματα φορτώνει στο ξεκίνημα ο υπολογιστής. Ιδίως θα έλεγα ότι η εγκατάσταση θα ήταν καλύτερα νa γίνει με απενεργοποιημένο το antivirus.

To πρώτο update παρέμεινε ή το εξαφάνισε κι αυτό?

Επίσης, μήπως είχες εγκαταστήσει στο παρελθόν κάποιο παλιότερο SP2 prebeta?

Δεν ελέγχεις στη registry τι καταχωρήσεις έχεις για το SP2? Μήπως υπάρχει κι άλλη?

Αν είσαι υπερχρονισμένος μήπως υπάρχει κάποια αστάθεια ή μήπως ζεσταίνεται ο επεξεργαστής πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ήταν αυτό που νόμιζα. Τα ίδια.

Τρέχω sfc τώρα να δούμε. Το SP1 δεν το απεγκατέστησε, μια χαρά είναι. Η cpu επίσης στα καλά της και από θερμοκρασίες και σταθερότητα, άλλο sp2 δεν είχα βάλει.. Απλά επειδή είναι πολυταλαιπωρημένη περίπου 1 χρόνου εγκατάσταση (και με πολλά clean registry από το ccleaner) ίσως κάτι να το ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει κάθε πιθανή λύση που θα έκανε το SP1 να αποτύχει με το ίδιο μήνυμα. Αφαίρεση συγκεκριμένων update, αλλαγή των ServiceModel.mof, αφαίρεση antivirus κτλ. Μάλλον έχω πέσει σε κάποιο φρέσκο bug.. εν αναμονή λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

μιας και εχω εκεινο το licence(MSDN) απο τη σχολη και πλεον μας λετε οτι πανε και σφαιρατα με το sp2 ,λεω να τα δοκιμασω τα ακατανομαστα κ εγω..

dual boot με τα υπαρχοντα XP παιζει κανονικα ετσι?καπου πηρε το ματι μου και ενα tool για boot loader ωστε να διαλεγω λειτουργικο μετα την εγκατασταση vista..ειναι safe το dual boot ή παιζει να τα κανω μανταρα και να τρεχω να περναω xp παλι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.