Jump to content


eshop ποτε ξανα


Γιωργος a5

Recommended Posts

Πράγματι έχει φόρτο εργασίας ο τεχνικός στο Μενίδι, περιμένω εδώ και 3 εβδομάδες νέα για το δίσκο που τους έχω πάει.

αχ τους καημενους...

να μαζευτουμε να παμε να βοηθαμε που και που.

να δωσουν τιποτα παραπανω απο τα 700 ευρω να παει κανεις γνωστης να δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
Συμφωνα με τους τεχνικους του e-shop, οι ανεμιστηρες τις ψυκτρας μου δουλευουν, αλλα ειναι αορατοι:jump:.Ειναι καινουργια τεχνολογια τις arctic cooling:worship:.Γελαω μαζι τους.Τι να κανω βρε παιδια.Να βαλω στεναχωρια για 37ευρω.2 φορες την εστειλα.Την μια την κρατησανε 1 εβδομαδα και την αλλη 2 και μου την στειλανε χαλασμενη και τις 2 φορες.Να πανε να γ@μ@θο@υν.Αυτοι χασανε.Παλι καλα που χαλασε και θα γλυτωσω τα λεφτουδακια μου στο μελλον.Ημουν ετοιμος να τους δωσω αρκετα χρηματα για ανανεωση εξοπλισμου στο γραφειο μου,αλλα με βοηθησε ο θεος.Τα χρηματα πηγαν σε τοπικο καταστημα και πληρωσα με γνωση 10% παραπανω, αλλα εδω επαρχια δεν εχει μα-μου με χαλασμενα προιοντα.Ετσι και δεν τα αλλαζουνε μπαινω με το τρακτερ μεσα και το κανω χωραφι.Ειναι τυχεροι που δεν μενω Αθηνα, γιατι θα με επιανε το καραγκουνικο μου και θα γινοταν πυρηνικος πολεμος.Το παλικαρι στο τοπικο e-shop point, δεν φταιει σε τιποτα.Για ενα μερακαματο παει.

Τερμα το e-shop και απο εμενα.Μονο χαρτια-θηκες cd-αναλωσιμα και τιποτα πανω απο 40 ευρω.

Μην βιάζεσαι , απο την στιγμή που ξεκίνησα να διαβάζω το pοst σου και εγώ είπα από μέσα μου ότι ψήκτρα σου δουλεύει και εξηγούμε , η συγκεκριμένη θέλει να κάνεις install το riva tuner και να ανεβάσεις τις στροφές του ανεμιστήρα της στο 80% ,δεν ακούγετε καθόλου , μην την αφήνεις να την ελέγχει ο driver .

Την ίδια απορία είχα και εγώ όταν την έβαλα επάνω σε μια 2900pro άλλοτε δούλευε ο ένας απο τους τρις άλλοτε οι δυο και άλλοτε κανένας , προσπαθούσαν να γυρίσουν αλλά μάταια απλά κουνιόταν ο έλικας λίγο μπρος και λίγο πίσω .

Επομένως Riva Tuner ftw

http://downloads.guru3d.com/RivaTuner-v2.09-download-163.html

Link to comment
Share on other sites

εάν το πρόσεχε από την αρχή θα έβλεπε ότι έτσι δούλευε , σε εμένα τουλάχιστον έτσι δούλευε .

Δηλαδή με λίγα λόγια η κάθε εταιρία που βγάζει ψύχτρες για GPU λέει "θα το κάνουμε έτσι το σύστημα για να νομίζεις ο απλός κοσμάκης ότι έχει πρόβλημα και να μας τις γυρνάνε πίσω. Να ανέβουν λίγο μωρέ και οι χρήστες του Riva Tuner, τζάμπα τόσο development???"

Μην τρελαθούμε τελείως....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια η κάθε εταιρία που βγάζει ψύχτρες για GPU λέει "θα το κάνουμε έτσι το σύστημα για να νομίζεις ο απλός κοσμάκης ότι έχει πρόβλημα και να μας τις γυρνάνε πίσω. Να ανέβουν λίγο μωρέ και οι χρήστες του Riva Tuner, τζάμπα τόσο development???"

Μην τρελαθούμε τελείως....

φίλε μου πρώτα διάβασε , μετά ψάξε , και μετά postαρε , στο site της Artic λέει ξεκάθαρα ότι πρέπει να βάλεις το Riva tuner για να έχεις χαμηλές θερμοκρασίες

http://www.arctic-cooling.com/vga2.php?idx=154&data=3&disc=

πάντα φιλικά :daisy: Μανώλης .

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου πρώτα διάβασε , μετά ψάξε , και μετά postαρε , στο site της Artic λέει ξεκάθαρα ότι πρέπει να βάλεις το Riva tuner για να έχεις χαμηλές θερμοκρασίες

http://www.arctic-cooling.com/vga2.php?idx=154&data=3&disc=

πάντα φιλικά :daisy: Μανώλης .

Δεν ισχυει τιποτα απο αυτα που λες.Το riva tuner ειναι εγκατεστημενο εδω και χρονια στο pc μου,αλλα προτεινεται απο την arctic σαν μια γενικη λυση.Ο καθε κατασκευστης εχει το δικο του προγραμματακι ελενχου.Οι ανεμιστηρες ελενχονται απο το bios τις καρτας που ειναι default στο 60%.Επειτα η asus εχει το smart doctor, που κατοπιν φορτωματος των windows, ελενχεις παλι τους ανεμιστηρες.Ειτε στο αυτοματο αναλογα την θερμοκρασια, ειτε στο χειροκινητο.Μιλαω για καθαρα προβληματικο κομματι, οπου δεν γυριζαν καθολου οι ανεμιστηρες σε καμια ρυθμιση.Σταματησαν στα καλα καθουμενα.Εκανα on the fly αλλαγη ανεμιστηρα, δηλαδη κουμπωνα τον μαμα και δουλευε,εβαζα την arctic και οχι.
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου πρώτα διάβασε , μετά ψάξε , και μετά postαρε , στο site της Artic λέει ξεκάθαρα ότι πρέπει να βάλεις το Riva tuner για να έχεις χαμηλές θερμοκρασίες

http://www.arctic-cooling.com/vga2.php?idx=154&data=3&disc=

πάντα φιλικά :daisy: Μανώλης .

Ακόμα χειρότερα για εμένα!

Φτιάχνεις κάτι δηλαδή για να δουλεύει "καλύτερα" με κάποιο 3rd part util?

Link to comment
Share on other sites

ποιο πάνω γράφω μην αφήσεις την κάρτα να την ελέγχει ο driver , το ίδιο πάθαινα και εγώ όταν δεν την καθόριζε το riva tuner .

Δεν έχω κανένα λόγο να μην πιστέψω ότι ήταν καθαρά ελαττωματικό το κομμάτι που σου έπεσε αλλά γιατί και το service του e-shop σου την γύρισε δεύτερη φορά λέγοντας ότι δουλεύει ?

Υ.Γ Γιωργος a5 τι έγινε τελικά ?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό με το RMA του e-shop. Αγόρασα πριν ένα μήνα το λάπτοπ της υπογραφής και όλο κάτι συμβαίνει:

Aργεί στο boot/startup, προγράμματα όπως ο firefox 3 κολλάνε κ βγάζουν το Not Responding, το burning των dvd σταματά πλέον στο ~50%, το USRobotics βγάζει This computer does not have a valid ip address, στο device manager το isatap adapter #3 έχει πρόβλημα με τον driver κτλ

Να τον πάω στο e-shop ή στην hp? Σκέφτομαι επίσης να δώσω 180Ε και να κάνω το FixMe της Multirama όπου κατα το διάστημα που το φτιάχνουν μου δίνουν άλλο laptop

Link to comment
Share on other sites

ποιο πάνω γράφω μην αφήσεις την κάρτα να την ελέγχει ο driver , το ίδιο πάθαινα και εγώ όταν δεν την καθόριζε το riva tuner .

Δεν έχω κανένα λόγο να μην πιστέψω ότι ήταν καθαρά ελαττωματικό το κομμάτι που σου έπεσε αλλά γιατί και το service του e-shop σου την γύρισε δεύτερη φορά λέγοντας ότι δουλεύει ?

Υ.Γ Γιωργος a5 τι έγινε τελικά ?

Δηλαδη οι τεχνικοι του e-shop, ξερανε για το riva tuner και το εφαρμοσανε.

1)Γιατι τοτε, δεν ενημερωσανε και εμενα γιαυτο, που δεν ισχυει βεβαια.Το οτι χρειαζεται το riva για να δουλεψει

2)Παλι καλα που δεν αγορασα απο εκει την καρτα, οπως και τιποτα αξιας, απο εδω και περα.Ασε που ειναι τραγικοι. 2 εβδομαδες για να δουν οτι δεν γυριζουν οι ανεμιστηρες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα μου χαλασε η 8800 και την περνω στο χερι και παω plaisio που ηταν αγαρασμενη. βεβαια ημουν βεβαιως οτι οπως ταλαιπωρηθηκα στο eshop ετσι θα παθαινα και εδω το ιδιο.

προς μεγαλη μου εκπληξη ακουω τον υπευθυνω του servise να μου λεει,

μισο λεπτο να τσεκαρουμε οτι οντως δεν δουλευη και θα σας την αλλαξουμε.

μενω εκπληκτος!!!!!!!!!!!!! πηγα στο μαγαζι 7 το απογευμα και 7.30 εφυγα με μια 280gtxολοκαινουργια!!!!!!!!!!!

στο eshop παω και μου δινουν την ψυχτρα λεγοντας μου οτι δουλευη, μετα απο 2 εβδομαδες που ηταν βολτα στο μενιδι. την περνω παω σπιτι βαζω εναν ανταπτορα και π@π@ρι@.

αποτελεσμα την ξαναπερνω στα χερια και παω στο μαγαζι μαζι με τον ανταπτορα γιατι ο τεχνικος στο servise δεν ειχε, την βαλαμε και διαπιστωσε και αυτος οτι δεν δουλευη.

ετσι ξαναπηρα χαρτακι και περιμενω απο το μενιδι ποτε θα μου στειλουν αλλη καινουργια.

οσο για αυτα που γραφη ο pavou ειναι για γελια και μικρα παιδια.:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα μου χαλασε η 8800 και την περνω στο χερι και παω plaisio που ηταν αγαρασμενη. βεβαια ημουν βεβαιως οτι οπως ταλαιπωρηθηκα στο eshop ετσι θα παθαινα και εδω το ιδιο.

προς μεγαλη μου εκπληξη ακουω τον υπευθυνω του servise να μου λεει,

μισο λεπτο να τσεκαρουμε οτι οντως δεν δουλευη και θα σας την αλλαξουμε.

μενω εκπληκτος!!!!!!!!!!!!! πηγα στο μαγαζι 7 το απογευμα και 7.30 εφυγα με μια 280gtxολοκαινουργια!!!!!!!!!!!

στο eshop παω και μου δινουν την ψυχτρα λεγοντας μου οτι δουλευη, μετα απο 2 εβδομαδες που ηταν βολτα στο μενιδι. την περνω παω σπιτι βαζω εναν ανταπτορα και π@π@ρι@.

αποτελεσμα την ξαναπερνω στα χερια και παω στο μαγαζι μαζι με τον ανταπτορα γιατι ο τεχνικος στο servise δεν ειχε, την βαλαμε και διαπιστωσε και αυτος οτι δεν δουλευη.

ετσι ξαναπηρα χαρτακι και περιμενω απο το μενιδι ποτε θα μου στειλουν αλλη καινουργια.

οσο για αυτα που γραφη ο pavou ειναι για γελια και μικρα παιδια.:suicide2:

την επόμενη φορά που θα χρειαστείς κάτι θα πάρεις :stop: ...., αυτό είναι το ευχαριστώ σου για την ώρα που ασχολήθηκα μαζί σου :TD:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό με το RMA του e-shop. Αγόρασα πριν ένα μήνα το λάπτοπ της υπογραφής και όλο κάτι συμβαίνει:

Aργεί στο boot/startup, προγράμματα όπως ο firefox 3 κολλάνε κ βγάζουν το Not Responding, το burning των dvd σταματά πλέον στο ~50%, το USRobotics βγάζει This computer does not have a valid ip address, στο device manager το isatap adapter #3 έχει πρόβλημα με τον driver κτλ

Να τον πάω στο e-shop ή στην hp? Σκέφτομαι επίσης να δώσω 180Ε και να κάνω το FixMe της Multirama όπου κατα το διάστημα που το φτιάχνουν μου δίνουν άλλο laptop

Αν στα κάνει όλα αυτά,να το πας σε καναν εξορκιστή καλύτερα...... :bad::bad::bad:

Link to comment
Share on other sites

την επόμενη φορά που θα χρειαστείς κάτι θα πάρεις :stop: ...., αυτό είναι το ευχαριστώ σου για την ώρα που ασχολήθηκα μαζί σου :TD:

σε ευχαριστω παρε τωρα τα δικα μου προς το παρων και πηγαινε αλλου να πεις της π@ π@ ριες σου.:shutup:

Link to comment
Share on other sites

Είναι ντροπή να βοηθάει ένα μέλος και σε όσους δεν κάνει η απάντηση να τον χλευάζουν και να τον προσβάλουν.

Ντροπή, κύριοι, και δεν ταιριάζει με τον τρόπο που λειτουργούμε.

Ο pavou έκανε ακριβώς αυτό που στηρίζει μία κοινότητα, έμαθε κάτι και το μοιράστηκε.

Ενημερώνω ότι άτομα που αντιμετωπίζουν άλλα μέλη με αυτόν τον τρόπο δεν έχουν θέση ανάμεσα μας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να τον πάω στο e-shop ή στην hp? Σκέφτομαι επίσης να δώσω 180Ε και να κάνω το FixMe της Multirama όπου κατα το διάστημα που το φτιάχνουν μου δίνουν άλλο laptop

τωρα δεν μπορεις να το κανεις...

επιπλεον το λαπτοπ δεν εχει αγοραστει απο τα Multirama...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.