Jump to content




MpisKi

Recommended Posts

Παιδιά sorry για την άκυρη ερώτηση,αλλά έχουν βρεθεί λύσεις για non signed drivers-προγράμματα?Κυρίως αυτός ήταν ο λόγος που είχα βγάλει ta Vista64 πριν αρκετό καιρό,καθώς κι η μειωμένη απόδοση ειδικά σε file transfers!

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω τόσο για την σταθερότητα των vista,όσο και την παλαίωση των ΧΡ.Με λίγα λόγια διαβάστε το Post του Whitesnake..:whistling

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply
+1000, ειδικά για τα BSOD. Στα XP δέν μπορείς να αφήσεις τον υπολογιστή για μια μέρα ανοιχτό μόνο του, ενω τα Vista μέχρι και εβδομάδα τα έχω αφήσει και απλά δεν νιώθουν.

ελεος παιδια , ελεος....

τα λετε και τα πιστευετε αυτα ; Δηλαδη εγω που τα εχω αφησει τα XP , 20+ μερες ανοιχτα , τι ? ειχα αλλα ΧΡ ? gomar edition ?

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτά εννοείται οτι ΔΕΝ στέκουν.Το μηχάνημα με τα XP έχει να κλείσει μήνες.Παρ'όλα αυτά τα Vista ήταν πιο σταθερό λειτουργικό σε ότι αφορά τη μακροχρόνια χρήση ακόμα και με πολλά προγράμματα πάνω του..

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτά εννοείται οτι ΔΕΝ στέκουν.Το μηχάνημα με τα XP έχει να κλείσει μήνες.Παρ'όλα αυτά τα Vista ήταν πιο σταθερό λειτουργικό σε ότι αφορά τη μακροχρόνια χρήση ακόμα και με πολλά προγράμματα πάνω του..

Τι ορίζεις σταθερότητα. Εγω πάντως τα BSOD και οτι το ένα θέλει format καθε 5 μήνες και το άλλο ποτέ, μα ποτέ όμως ούτε με αλλαγή mobo άλλου chipset. Για κάντε το αυτό στα ΧΡ

Link to comment
Share on other sites

Σταθερό είναι για μένα ένα λειτουργικό που δεν προκαλεί bsods,όπως είπες και σε βάθος χρόνου δε χάνει τη λειτουργικότητα,ευχρηστία,απόδοσή του.Τα Vista υπερέχουν (προσωπική άποψη πάντα) στους τομείς αυτούς,αλλά όχι οτι τα ΧΡ είναι χάλια.

Ούτε bsods έχω με ΧΡ,ούτε format κάθε 5 μήνες όπως λες,ασχέτως αν βαραίνουν με τον καιρό..

Link to comment
Share on other sites

καντε το αυτο στα ΧΡ ?

ξερεις ποσοι απο δω μεσα εχουν αλλαξει απο 965 σε p35 και σε χ38 χωρις φορματ ;

επισης αν θυμαμαι καλα ενας πηγε απο nf4 σε p35 χωρις φορματ.

και lol δηλαδη.καθε 5 μηνες.Δηλαδη βγαινει popup στους 5 μηνες και σου λεει θελω φορματ ;

υπερβολες

Link to comment
Share on other sites

Δέν είπα οτί είναι εντελώς χάλια , αλλά όχι και να βάλεις τώρα σε νέο pc τα XP.

Μπορεί να ήμουν λίγο υπερβολικός, απλά τα θεωρώ πολύ καλύτερα, και πλέον χωρίς καμμία ασυμβατότητα, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Τι ορίζεις σταθερότητα. Εγω πάντως τα BSOD και οτι το ένα θέλει format καθε 5 μήνες και το άλλο ποτέ, μα ποτέ όμως ούτε με αλλαγή mobo άλλου chipset. Για κάντε το αυτό στα ΧΡ

Shoot me :suicide:

Δε νιώθεις φίλε μου:daisy:

EDIT:Και επιμένω και λέω ότι τα Vista είναι η μεγαλύτερη αποτυχία μετά τα Windows Millenium.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις ποσοι απο δω μεσα εχουν αλλαξει απο 965 σε p35 και σε χ38 χωρις φορματ ;

επισης αν θυμαμαι καλα ενας πηγε απο nf4 σε p35 χωρις φορματ.

Πήγα από 965->X48->790FX (amd)->P45 κι ακόμη είμαι με το ίδιο λειτουργικό ΧΡ..

Αν ξέρει κάποιος αυτά που ρώτησα πιο πάνω πάντως σκοπεύω να βάλω πάλι Vista με SP2 όμως αυτήν τη φορά!

Link to comment
Share on other sites

κάθομαι και διαβάζω τα ποστ και γελώ μόνος μου.

καλά τα vista ρε παιδιά αλλά δεν είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει η ms, τα xp είναι το ποιο σταθερό λειτουργικό γιατί στηρίχτηκε στα 2000 και εξάλειψε τα προβλήματα αυτών.

αυτό που λέτε για bsod είναι καθαρά τύχη γιατί ποτέ δεν ξέρει κανένας τη συμπεριφορά θα έχει αν αλλάξετε μητρική η και ολόκληρη πλατφόρμα ένα λειτουργικό που ήδη είναι εγκατεστημένο στον δίσκο.

κατ εμού τα vista είναι για κοριτσάκια πχ την αδελφή μου που τις αρέσουν τα χρωμματακια και τα εφέ.

εγώ δεν τα μπορώ αυτά και δεν μπορώ τις ασυμβατότητες με ότι θέλω να κάνω στο pc μου.

όχι πχ θες να κάνεις αναβάθμιση το fw του κινητού δεν δουλεύει το πρόγραμμα με τα vista. όχι θέλεις να πειράξεις κάτι πάλι δεν σε αφήνουν τα vista.

ίσως του χρόνου αν όλα τα πράγματα που θέλω να τρέξω στο pc μου αρχίσουν να δουλεύουν με τα vista ίσως και αν πάλι βρω τρόπο να σφάξω όλα τα περιττά servises και τα χρωματοεφε τότε ίσως τα δοκιμάσω.

ένα pc δεν είναι για να είναι μόνο όμορφο και να καθόμαστε να το κοιτάμε.

οι περισσότεροι απλοί users πιστεύω ότι το έχετε για κάνα παιχνιδάκι, νετ, π2π και πολύ μπ3 και ταινία.

μετά λοιπόν από την τρέλα που με έπιασε και συγγνώμη αν δεν βγάζετε άκρη εγώ επιλεγώ XP

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως MpisKi πιστεύω (χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία με τα vista) ότι είναι μια χαρά πλέον. Για μένα και τα 2 λειτουργικά είναι οκ... τα xp βράχος και τα vista απ' ότι διαβάζω είναι πολύ σταθερά (καμμία σχέση με παλιότερα) πλέον.

Άν εσύ θες να πειραματιστείς με το καινούργιο λειτουργικό και να είσαι up to date, τότε βάλε vista άφοβα (έχει και ένα πολύ καλό thread με vista tips) μιας και πολλά παιδιά στο forum είναι εξοικειωμένοι με τα vista και θα σε βοηθήσουν σε ότι προκύψει....

Αν πάλι δεν πολυψήνεσαι ή βαριέσαι (όπως εγώ πχ.:flower:) να ψάχνεσαι με καινούργιο λειτουργικό μείνε με τα xp.

Όπως και να έχει με βάση το hardware που έχεις και τα δύο θα τρέχουν μια χαρά. Το θέμα είναι αν θες να ξεβολευτείς ή όχι:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο βγαίνει το SP2 για Vista

Untitled-2.jpg

Είναι εδώ και αρκετά καλό θα έλεγα, έστω και beta...

Με τα XP δεν τόλμαγα να βάλω beta stuffs ποτέ, με τα vista όλα τα 'χει ο μπαχτσές...

Η αλήθεια είναι ότι με τα XP πάνω από 5μηνο χωρίς format δεν είχα κάνει, τα Vista είναι εδώ και κάνα χρόνο που παίζουν μια χαρά, και με αλλαγές στο hardware και με ένα σωρό Install και Unistall...

Απλά παίζουν καλύτερα από τα XP για κάθε μέρα...

Το ότι δεν παίζουν κάποια πράγματα (π.χ. το κινητό παραπάνω) δεν είναι αποκλειστικά θέμα των Vista...φταίνε και οι διάφορες εταιρίες...

Εμένα, ότι δεν κατάφερα να παίξει, είναι θέμα των παμπάλαιων εκδόσεων των εφαρμογών και την μη υποστήριξή τους από τον κατασκευαστή...όχι ότι έχει νέες και απλά δεν τις έχω, ή ότι σταμάτησε η διάθεση των προϊόντων αυτών...απλά δεν νιώθουν αν βγάλουν νέα versioν με Vista support...

Και με τα XP υπήρχαν αυτά...μην ξεχνάμε...

Και με τα XP αναγκαστήκαμε να πάμε από τα 128mb ram στα 512 για να παίζουν καλά, να αφήσουμε τους PIII, και άλλα...

Απλά ο κόσμος προχωράει...αν θέλουμε ακολουθούμε, αν όχι μένουμε πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Eνώ όταν θα βρουν τα 7 θα τρέξουμε/-τε να τα βάλουμε και δεν θα μας πειράξει που θα είναι στη βάση των Vista (όπως είπε η MS).

Εγώ παρέμεινα στα XP για να μην φάω στη μάπα όλες τιε παιδικές ασθένειες των "νέων" Vista. Μετά από τόσο διάστημα που πέρασε θεωρώ (και έτσι φαίνεται) ότι η κατάσταση ομαλοποιήθηκε, τα περισσότερα προγράμαμτα έχουν κάνει update και οι drivers στην πλειοψηφεία τους έχουν στρώσει. Οπότε σε νέα εγκατάσταση δε βλέπω λόγο να βάλω XP.

To πολύ να κάνω image την XP εγκατάσταση και να την βάλω ως virtual PC στα Vista, just in case. By the way, το έχει κάνει κανείς αυτό?

Link to comment
Share on other sites

%7Boption%7D

Η αλήθεια είναι ότι με τα XP πάνω από 5μηνο χωρίς format δεν είχα κάνει, τα Vista είναι εδώ και κάνα χρόνο που παίζουν μια χαρά, και με αλλαγές στο hardware και με ένα σωρό Install και Unistall...

Απλά παίζουν καλύτερα από τα XP για κάθε μέρα...

φιλε μου κατι δεν κανεις καλα γιατι υπαρχουν χρηστες πχ εγω με τα xp εγκατεστημενα πανω απο χρονο.

οσο για την σταθεροτητα των vista σου ελα με το pc σου μια μερα σπτι και σε 3 λεπτα χρησης θα πεις δεν επαθαν τπτ αλλα μετα το reboot τα ξεχνας και πας για φορματ.

Link to comment
Share on other sites

...οσο για την σταθεροτητα των vista σου ελα με το pc σου μια μερα σπτι και σε 3 λεπτα χρησης θα πεις δεν επαθαν τπτ αλλα μετα το reboot τα ξεχνας και πας για φορματ...

Έλα πάλι γιατί δεν το κατάλαβα...:wassat:

Με τα format στα XP δεν λέω ότι είχαν λειτουργικό πρόβλημα, απλά έχαναν την ταχύτητά τους όσο φορτωνόταν το σύστημα...

Στα Vista δεν υπάρχει αυτό...σε μένα, το ξαναλέω, για να το καταλάβουμε όλοι...

Αλλιώς το βλέπει-νιώθει καθένας...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.