Jump to content



windows installer error (σε Xp)


The Blackjohn

Recommended Posts

Αν σε πρόλαβα πριν το format δες αυτό:

http://support.microsoft.com/kb/555175

Δυστυχως προχωρησα σε Φορμάτ.

Αλλα νομιζω οτι πρεπει να βοηθαει πολυ αυτο που ποσταρες της Microsoft - για καποιον θα που συναντησει καποιο τετοιο προβλημα!

Ευχαριστω για την βοήθεια σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα παλι την βοηθεια σας!

:help1:

Τελικα το προαναφερθεν προβλημα με τον ''χτυπημενο'' win.installer δεν προηλθε απο καποιο reg.program που λεγαμε, αλλα τελικα απο καποιο trojan/virus.

Αρχικα οπως ειχα πει στο 1ο ποστ, ειχα κανει φορματ/ξαναπερασει ολα τα προγραμματα μου κτλ κ ξαφνικα κρασαρε ο κυριος win.installer.

Δεν σας ειχα πει το λογο που ειχα κανει το αρχικο εκεινο ''φορματ''.

Ηταν επειδη ειχα κολλησει ενα ιό: worm32.beirut (καπως ετσι δεν θυμαμαι ακριβως την ονομασια του) και δεν μπορουσα να τον βγαλω, με αποτελεσμα το φορματ.

Ομως αυτος δεν βγηκε :o κ για αυτο κρασαρε οχι μονο ο win. inst, αλλα κ μετα απο αλλα 3 φορματ εχθες κρασαραν ολες τις φορες τα win.!

Τα συμπτωματα ειναι στην αρχη κολλανε τα win.updates και μετα καταλαμβανει μετα απο 4-5 ρεσταρτ ολα τα .exe αρχεια :cry: μεχρι κ το winlogon.exe οπου κ δεν μπορω να μπω στα win!

Δοκιμασα spybot + adaware ενημερωμενα - τον σβηνουν - αλλα μετα απο ενα ρεσταρτ υπαρχει παλι.

Βρηκα απο φιλο norton360 αλλα κολαει στο σκαναρισμα! (ομοιως κ το win.malicius removal tool)

Αυτο που ρωταω ειναι τι να κανω...:tw::giveup:

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να καταλαβω...

κανεις φορματ , περνας τα windows και σου εχει τον ιο μεσα ;

δε μπορει να γινεται αυτο.Μηπως περνας καποιο αρχειο "μολυσμενο" και στα δημιουργει ολα ;

Link to comment
Share on other sites

κι'όμως, είχα διαβάσει παλιότερα πως υπάρχουν κάποιοι ιοι που δεν ξηλώνονται ούτε με φορμάτ...

Btw, δεν μας είπες, quick format εκανες ; Αν ναι μάλλον θα πρέπει να κάνεις hard format για να ησυχάσεις

Link to comment
Share on other sites

Quick Format κανω... :innocent:

Και ναι, μετα το φορματ υπηρχε ο ιος...! :crazy_pilot:

Τελικά καταφερα να περασω vista 64βιτ και το norton 360 (εκανα κ τα updates του) και βρηκε 39 ιους οι οποιοι ειχαν επηρεασει αν θυμαμαι καλα καπου στα 130 .exe αρχεια...

Oλα αυτα σε συστημα μετα απο φορματ που μεσα ειχε μονο vista + norton!:meeting:

Συνολικα εχω 5 σκληρους - ολους τους ειχα φορμαρει, εκτος απο εναν (με αρχεια μεσα) στον οποιο ειχε περασει κ εκει ο ατιμος σε πολλα .exe!!

Ηταν ενα worm.virut.32 με διαφορες καταληξεις !!!

Και για να πω την αμαρτια μου, δεν εχουν περασει 10 μερες - που καυχομουν στη δουλεια οτι απο το 1995 που ασχολουμαι με η/υ δεν εχω κολλησει ποτε ιο!

Και σχεδον παντα ημουν με σκετα windows δηλ. χωρις firewalls, antivirus, κτλ - λογο της μικρης ενασχολησης μου με το web! :tw::tw::computer:

Τι να πω...

Οπως και να εχει - Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

κατι δε μου στρωνει στη περιπτωση σου.

Δηλαδη περνας τα windows , περνας το norton απο που ; (απο cd?) η απο τα αρχεια του αλλου δισκου ;

και οταν λες βρηκε 39 ιους και 139 *.exe files τι εννοεις ;Μεσα απο τα αρχεια του C: ?

σε τι αρχεια δηλαδη ;τι exe μολυνθηκαν ;

Και να σου πω..Μπορεις να κανεις το αλλο γιατι πολυ περιεργο μου ακουγεται.

βγαλε ολους τους αλλους δισκους απο το κουτι σου , αφησε ΜΟΝΟ αυτον που περνας τα windows και μετα με το που μπεις windows ,ΜΗΝ βαλεις net , αμεσως βαλε το antivirus (ΜΟΝΟ αν ειναι απο CD)

Α και εννοειται οτι κανεις κανονικο φορματ.

Οχι μισες δουλειες.

και μετα αφου ολα με το καλο γινουν ολα αυτα , ποσταρε φωτογραφια απο τα αρχεια που βρισκει το AV

Αν και τοτε σου βρει ιους , πετα τον δισκο τι να σου πω.Δε πιστευω να εχεις τπτ usb sticks βαλμενα στο κουτι ;

τπτ αλλο δε θα χεις εκτος απο τον εναν δισκο και το dvd

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Σορρυ – αλλα ημουν εκτος Αθηνων.

Norton περασα απο CD (δανικο απο φιλο)

Σορρυ – ελεω βιασυνης δεν τα περιεγραψα καλα!

Το Νorton βρηκε 39 ιους/Trojan τα οποια ειχαν μολυνει συνολικα οχι 139 – αλλα 600 αρχεια στο συστημα μου!!

Και συγκεκριμενα παρα πολλα .exe μονο αρχεια και οχι μονο στο C – αλλα και σε αλλους 2 δισκους που ο ενας ειχε

games και ο αλλος ολα τα backup – προγραματακια – κτλ που εχω :tomato:

Οταν λεω .exe εννοω τα: winlogon.exe - calc.exe – τα .exe των Games κτλ...!

Usb sticks κτλ δεν ειχα πανω.:pleasantry:

Τελικα αφου τα εσβησε ολα ο Νορτον – ξαναεκανα Φορματ αργο παντου κ ξαναπερασα λειτουργικα - κ ολα οκ!!

:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.