Jump to content



Q6600 o/c question


cleever

Recommended Posts

54-56 βαθμοι κελσιου αυτες τις ζεστες μερες στον Q6600 (thermaltake mini typhoon 90) με realtemp και coretemp, χωρις καμια ανοιχτη εφαρμογη δεν ειναι υπερβολικη θερμοκρασια; Τρεχω Windows 7 7100 64-bit.

http://www.thermaltake.com/product/Cooler/Retail/CL-P0343-01/cl-p0343-01.asp

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Υπερβολικη σε idle και πιθανοτητα επικινδυνη σε load.

Για να εχεις ενα μετρο συγκρισης, αυτες τις ημερες με εναν q6600 στα 3,6gzh εχω 38-39.

Βεβαιωσου οτι η ψυκτρα "παταει" καλα (αν δεν παταει καλα θα εχεις διαφορα θερμοκρασιας στους πυρηνες >4βαθμων) και ελεγξε το airflow μεσα στο κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Σε load που μετρησα μολις τωρα με prime 95 μου εβγαλε minimum 50, maximum 79... Οσον αφορα τον αερα στο κουτι εχει ανεμιστηρες σχεδον σε ολες τις πλευρες του, ολοι φυσανε μεσα και ο πισω φυσαει προς τα εξω. Συνολο 5 fans εχει το κουτι...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδια εβαλα για 3 λεπτακια την παλια μου ψυκτρα, μια glacialtech igloo των 5 ευρω και δουλευε 10 βαθμους κατω απο την thermaltake που πληρωσα 35 ευρω... Και αυτη η glacialtech δεν τη βιδωσα κιολας (γιατι ειναι με βιδες, και οχι με τα ηλιθια κλιψακια του 775...) απλα αφησα ξαπλωτο τον υπολογιστη.... :sarcastic: Ανοιγω coretemp και βλεπω 42-44 βαθμους! Και την thermaltake την κουμπωνω μια χαρα δεν τιθεται θεμα... μηπως φταιει που καθεται στραβα πανω στον επεξεργαστη; Σαν ρομβος δηλαδη... Ετσι ειναι η κατασκευη της δεν καθεται ισια.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι με Q6600 στα 3,5 (389χ9) με vcore 1,6v. H motherboard χ48 ds5. Kαραstable. Max temp 74c.

Ελπιζω το 1,6v να ειναι τυπογραφικο λαθος.....

Τι να πω ρε παιδια εβαλα για 3 λεπτακια την παλια μου ψυκτρα, μια glacialtech igloo των 5 ευρω και δουλευε 10 βαθμους κατω απο την thermaltake που πληρωσα 35 ευρω... Και αυτη η glacialtech δεν τη βιδωσα κιολας (γιατι ειναι με βιδες, και οχι με τα ηλιθια κλιψακια του 775...) απλα αφησα ξαπλωτο τον υπολογιστη.... :sarcastic: Ανοιγω coretemp και βλεπω 42-44 βαθμους! Και την thermaltake την κουμπωνω μια χαρα δεν τιθεται θεμα... μηπως φταιει που καθεται στραβα πανω στον επεξεργαστη; Σαν ρομβος δηλαδη... Ετσι ειναι η κατασκευη της δεν καθεται ισια.

Τοτε βρηκες τη λυση , ασε πανω την παλια σου ψυκτρα.

Παντως , αν θελεις την απολυτη επιδοση σε λογικη τιμη , παρε την thermalright ultra 120. Τοτε θα δεις πραγματικα μειωση στις θερμοκρασιες σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξενερωσει τωρα φιλε μου και δεν εχω σκοπο να δωσω κανα 50αρι για νεα ψυκτρα δυστυχως... Και αυτη που αγορασα τωρα θα παει για πεταμα μαλλον... Απο κει που περιμενα να ειναι καλυτερη, ειναι αρκετα χειροτερη ρε γμτ!!

Link to comment
Share on other sites

παίζει εκεί (1,6) εδώ και ένα χρόνο. Δεν λεχω λόγο να το φοβαμαι.... Γενικα μητρικές με χ48 θέλουν πολύ ρευμα για να ανεβάσουν σταθερά τους q6600. http://www.guru3d.com/article/gigabyte-gax48dq6-review/6

<< After raising the core voltage of the processor too a way too high 1,65v we finally reached a stable POST. Obviously we made sure the FAN was set to maximum which made it sound like a JSF fighter on a runway takeoff.

Και εγώ είχα προβληματιστεί πολύ στην αρχή.....

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε,επειδη εχουν περασει πολλοι Q6600 απο τα χερια μου.

υπαρχουν κομματια που με 1,33v vcore ζεσταινουν το ιδιο με καποια αλλα με 1,47v και το αναποδο.

ενας που για να παει στα 3,6 χρειαζονταν 1,49v (δεν πηγαινε και παραπανω) ζεσταινε λιγο,μεχρι 45-50 βαθμους,

ιδιες θερμοκρασιες με αυτον που εχω τωρα που δουλευει στα 3,6 με 1,33vcore,η διαφορα τους ειναι οτι αυτος που εχω παει και στα 4 με 1,55v vcore.

εκει χτυπαει ομως 84αρια σε full load και το σταματαω αμεσως αν και με υδροψυξη.

τωρα το 1,6 μπορει για αλλους Q να ειναι θανατηφορο ενω αλλοι μπορει να το αντεχουν

με μεγαλο αγωνα και ρισκο απο την πλευρα σου.

καλυτερα να δεχτεις οτι δεν σου πετυχε καλο κομματι και να τον χαμηλωσεις,αυτος μαλλον για μεχρι 3,2 κανει να δουλευει.

παντως ειναι σκυλια οι κεραταδες οι ιντελ ολοι,ακομη και χωρις ψυκτρα η με στραβη ψυκτρα εχω δει κομματια που δουλευουν στους 80-90 βαθμους

κοβουν και κλεινουν απο και και πανω αλλα παρ ολα αυτα δε λενε να παραδωσουν το πνευμα με τιποτα.

αντιθετα με μερικες καρτες γραφικων της nvidia που μπορει να ψοφησουν στα καλα καθουμενα χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για να μην ανοίγω νέο θέμα,έχω κ γω ένα Q6600 G0 κ στρεσαρρισμένος έχει περίεργη συμπεριφορά στις θερμοκρασίες των 4 πυρήνων.Οι 2 πρώτοι παίζουν σχεδόν 10 βαθμούς παραπάνω.

Είναι έγκυρες άραγε οι θερμοκρασίες?Να προβληματιστώ?Μαξ με occt έφτασε 67 με True Black σε push pull διάταξη.

Δυστυχώς θερμοκρασία δωματίου έχω 30 βαθμούς (άτιμο καλοκαίρι στην φτωχομάνα)-κ το πισί βράζει λόγω του μέρους που βρίσκεται εγκλωβισμένο στο κάτω μέρος του γραφείου με τον ζεστό αέρα να ανακυκλώνεται-

Το μεγαλύτερο πρόβλημα το δημιουργεί η μητρική αφού idle δίνει 1.216 ενώ σε load φτάνει 1.14 στα 312x8=2808.(P5K SE).

Any thoughs?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

αν η ψυκτρα ειναι σωστα τοποθετημενη τοτε φταιει ο επεξεργαστης.

Οι 2 πρώτοι παίζουν σχεδόν 10 βαθμούς παραπάνω

μην σε ανησυχει,και ο δικος μου το ιδιο ειναι,οι δυο πρωτοι πυρηνες ακριβως,ε μπορει να μην ειναι 10 αλλα 5,σε περιπτωσεις ομως εντονου stress μπορει να φτασει και στους 8 η διαφορα!!

ειναι ειτε κατασκευαστικο λαθος στην τοποθετηση των δυο dies μεσα στο καπακι ειτε

οφειλεται σε λαθος των εσωτερικων αισθητηρων,μαλλον πιο πολυ το δευτερο συμβαινει.

δεν προκειται να σου δημιουργησει ποτε προβλημα αυτο.

απλως φροντισε λιγο τον εξαερισμο του κουτιου.

Link to comment
Share on other sites

δεν προκειται να σου δημιουργησει ποτε προβλημα αυτο.

+1 , αλλα τις περισσοτερες φορες οι διαφορες στις θερμοκρασιες των πυρηνων οφειλονται σε κακο πατημα της ψυκτρας. Ειδικα με την true black ειναι κατι αναμενομενο.

Για να δεις αν συμβαινει κατι τετοιο , σε idle πιεσε χαλαρα την ψυκτρα πανω-κατω και δες αν ετσι εξισωνονται οι θερμοκρασιες των πυρηνων. Αν συμβαινει αυτο τοτε δεν παταει καλα.

Για το καλυτερο πατημα της ψυκτρας καποιοι προτεινουν να βαλεις ενα νομισμα στην βαση της ψυκτρας. Προσωπικα αυτο εχω κανει και η true black παταει πιο σταθερα.

Παντως , οι θερμοκρασιες που εχεις σε occt ειναι αρκετα καλες , οποτε εγω θα σου ελεγα να το αφησεις οπως ειναι και να ασχοληθεις περισσοτερο με το airflow του κουτιου σου.

Οσο αφορα το vdroop , σε μια p5k που ειχα διορθωνονταν ευκολα (χαραζες με ενα μολυβι μια γραμμη σε ενα πυκωτη αν θυμαμαι καλα). Ψαξε να βρεις κατι αντιστοιχο και για την δικη σου.

Link to comment
Share on other sites

αλλα τις περισσοτερες φορες οι διαφορες στις θερμοκρασιες των πυρηνων οφειλονται σε κακο πατημα της ψυκτρας. Ειδικα με την true black ειναι κατι αναμενομενο.

ναι σωστα,τις περισσοτερες φορες εκει οφειλεται αυτο.

υπαρχουν ομως και περιπτωσεις που ειναι μεσα στο τσιπακι το προβλημα οποτε εκει δεν γινεται τιποτα.

οταν πρωτοειδα τις διαφορες στον δικο μου,εκτος των πολλων αλλαγων της παστας

εκανα και lapping για να ειμαι σιγουρος.

τιποτα,5 βαθμοι ηταν απο την αρχη η διαφορα 5 παρεμεινε οτι και να εκανα.

οπως εχετε τυχον παρατηρησει και οι περισσοτεροι τις περισσοτερες φορες οι πυρηνες 1&2 ειναι αυτοι που ζεσταινουν περισσοτερο,μονο η ιντελ μπορει να απαντησει γιατι συμβαινει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.