Jump to content



τι περιμενετε απο τους core i7?


cabdik

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Αν έχεις κάνει αναβάθμιση σε core2 duo δεν υπάρχει κανένας λόγος για core i7 :nono:

Αν έχεις παλιότερο σύστημα τότε κανε αναβάθμιση σε core 2 duo :D γιατί θα πέσουν οι τιμές και η σχέση απόδοση/τιμή

είναι καλή και θα γίνει ακόμα καλύτερη

όταν το software(windows seven μάλλον) θα επιτρέπει πλήρη χρήση του core i7 ... τότε θα αξίζει η αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δεν με νοιάζουν οι Corei7 και θα περιμένω να πέσουν οι τιμές σε δύο Core 2 Quad που με ενδιαφέρουν.

Άσε που μέσα στο 2009 θα κυκλοφορήσουν σε 32nm Corei7.

Processor Intel Core 2 Duo E6600 OC 3,2GHZ

Mainboard Gigabyte P35C-DS3R

VGA Nvidia Asus GTX280

Ram 2GB 800MHZ OCZ Gold Series

HDD1 Seagate 320GB Sata II

HDD2 Seagate 160GB Sata

PSU Coolermaster 850Watt

Monitor LG Flatron L207WT

Case Thermaltake Soprano Middle Tower VB1000BWS

Operating System Windows Vista Home Premium 32bit

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1042645&page=2&Manufacturer=Intel&category=69977713&catalog=20

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1150952&page=2&Manufacturer=Intel&category=69977713&catalog=20

:happy2:

Link to comment
Share on other sites

σε gaming οντως δεν υπαρχουν ΟΙ διαφορες. μονο στις multithreaded εφαρμογες υπαρχει διαφορα και μαλιστα σημαντικη. αλλα αυτο ειναι μαλλον αναμενομενο για εναν εγγενως τετραπυρηνο νεας γενιας. απο κει και περα ομως, θα συμφωνησω κι εγω με τους περισσοτερους, που λενε οτι δεν υπαρχει λογος να πας σε core i7 ακομα! για πιο λογο να δωσεις περιπου στα 600-700 ευρω για νεα πλατφορμα -Μ/Β, CPU, RAM- και να παρεις 0% αυξηση σε απλες εφαρμογες και παιχνιδια και μολις 20-30% αυξηση μονο σε multithreaded εφαρμογες? που ποσες ειναι αυτες?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, έχω IMC εδώ και χρόνια στο σύστημα με X2 939 που παίζει ακόμα τα πάντα. έπρεπε να το είχε βάλει η intel κατευθείαν στους core2, ουσιαστικά πλέον πουλάει σε δόσεις βελτιώσεις αρχιτεκτονικής, παλιά πωλούσε σε δόσεις MHz. Πάντως και χωρίς αυτό μια χαρά είναι ο q6600. Το triple channel προς εφιάλτη σταθερότητας, συμβατότητας και αναβάθμισης ακούγεται παρά θετικό. SLI κλπ δεν ασχολούμαι. έχουμε ενδιαφέροντα πράγματα στα σχετικά άμεσο μέλλον μπροστά μας. SSD, blu ray. Σύντομα ίσως και 8GB μνήμη καθώς και κάρτα γραφικών όπου πραγματικά οι εξελίξεις είναι εντυπωσιακές.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακουσα παντως οτι αλλαζουν και τα κουτια για τους ι7, Coolermaster και Lian-li βγαζουν καινουργια μοντελα. Επισης βγαλανε το FSB απο τα mobo? Εχετε ακουσει τπτ απ ολα αυτα? Επισης οι τιμες των Core 2 αργησουν να πεσουν γυρω στο καλοκαιρι τους βλεπω να τισ ριχνουν.... Ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

πάντως επανάσταση δεν είναι... έχω την άισθηση , από αυτά που διαβάζω σε ξένα site, ότι an η AMD πετύχει τα υψηλά clock που ακούγονται στην επόμενη γενιά , μπορεί να έχει μια καλή ευκαιρία..... και να σώσει τα πορτοφόλια όλων μας :victory:

Link to comment
Share on other sites

Πλακα πλακα ποτε περιμενουμε απο την AMD καινουργια μοντελα? :baby:

εντιτ: Εγω θα "πηδηξω" στο τρενακι των i7 γιατι εχω παλιο μηχανημα που τα φαγε τα ψωμια του. Αν το software που ετρεχα δεν ειχε multithreading λογικα απλα θα πηγαινα se core2 quad με την ελευση των i7 που λογικα θα ριξει και τις τιμες.

Τωρα αν η ει εμ ντι βγαλει τιποτα ψιλοπροκοπη λογικα θα οδηγησει και τον ανταγωνισμο σε ανατιμολογηση των προιοντων της και μονο καλο στι τσεπες μας κανει αυτο :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.