Jump to content


τι περιμενετε απο τους core i7?


cabdik

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply
ο 965 EX εχει χτυπησει τα 5.2Ghz

και ο 920 (2.66Ghz) με stock ψύκτρα έχει χτυπήσει τα 4GHz.

Από το XS:clap::clap::clap:

γιατι ομως εγω αμφιβαλλω για τις συχνοτητες αυτες? δυσκολο μου φαινεται να παει εκει πανω ο ι7!! δεν ξερω τπτ, απλα εχω τις αμφιβολιες μου....:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

γιατι ομως εγω αμφιβαλλω για τις συχνοτητες αυτες? δυσκολο μου φαινεται να παει εκει πανω ο ι7!! δεν ξερω τπτ, απλα εχω τις αμφιβολιες μου....:confused::confused::confused:

το avatar δειχνει χεκαθαρα γτ εχεις αμφιβολιες:p:p

Link to comment
Share on other sites

Με καλο αερα οι 920 πανε στα 4ghz(ειχα προχθες εναν και σκαλιζα) . Το qpi ανεβαινει ευκολα (στις p6t & r2e) εως τα 220 .

Μακάρι το qpi να πάει και 200.. τούμπες θα κάνω

Όταν εννοείς καλό αέρα?..

με αυτήν εδώ θα κάνω τίποτα? (Εννοείται θα βάλω "κανονικό" 12άρη (25mm) πάνω, με μπόλικα cfm)

post-359-1416073733,4772_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To QPI παει πανευκολα 200 στις "απλες" μητρικές.

Με την ΚΑΜΙΑ πάντως μην εμπιστευτείς τη Nexus (80 βαθμούς με Stress Prime στα 3.5 μέσα σε 1 λεπτό), μείνε με τη στοκ για λίγο μέχρι να έρθουν οι σοβαρές και τα νέα brackets ;)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι το qpi να πάει και 200.. τούμπες θα κάνω

Όταν εννοείς καλό αέρα?..

με αυτήν εδώ θα κάνω τίποτα? (Εννοείται θα βάλω "κανονικό" 12άρη (25mm) πάνω, με μπόλικα cfm)

200 οντως παει ευκολα το qpi . Εγω δοκιμασα με τη nexus και ηταν απογοητευτικη . Βαλαμε με πατεντα μια mugen και ειδαμε διαφορα 10+ βαθμους προς τα κατω φυσικα .

Υπομονη ... ή αλλιως φτιαξτε καμμια πατεντα για την προσαρμογη των block ή ψυκτρων.

Link to comment
Share on other sites

το avatar δειχνει χεκαθαρα γτ εχεις αμφιβολιες:p:p

αν αυτο νομιζεις, κανεις μεγαλο λαθος. το οτι εχω στην υπογραφη μου τον πρωτο υπολογιστη που εφτιαξα με τα χερακια μου, δεν σημαινει οτι δεν εχω κι αλλον ενα με ιντελ Ε8400, asus P5ql-e,4850 ... κλπ! γι'αυτο καλο ειναι να μην βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα!

Link to comment
Share on other sites

Με καλο αερα οι 920 πανε στα 4ghz(ειχα προχθες εναν και σκαλιζα) . Το qpi ανεβαινει ευκολα (στις p6t & r2e) εως τα 220 .

αυτο θελουμε. τεστ απο δικα μας παιδια για να δουμε αν πραγματικα πανε καλα και Ι7!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, υπήρχε μόνο tray και ψύκτρα μόνο η Nexus.. τα πήρα βέβαια γιατί δεν μπορούσα να περιμένω

Απλά έβαλα έναν zalman 12" στην ψύκτρα και πολύ δυστυχώς μάλλον κάτι δεν πάει καλά και θα χρειαστεί να την ξαναβάλω βγάζοντας τη μητρική (βιδώνει από πίσω!)

Στα γρήγορα που δοκίμασα στα 3.0Ghz (με 1.20v - είναι πολύ?) σε prime δεν σταμάτησε ποτέ να ανεβαίνει η θερμοκρασία φθάνοντας γρήγορα το tjmax! και κάνοντας throttling βέβαια..

Ακούμπησα την ψύκτρα αλλά δεν έκαιγε! χλιαρή προς ζεστή θα έλεγα -- 1568 ψύκτρες έχω βάλει ως τώρα, αυτή έτυχε? Κάτι δεν πάει καλά έτσι?

Πρώτες εντυπώσεις

Χωρίς καθόλου ψάξιμο, στα 20*150 με τις μνήμες στα 1500

Spi 13.5

winrar 3600

Ενώ τα vista x64 πάνε απίστευτα γρήγορα - σαν xp ελαφρυμένα

Αρα περιμένω "καλά" πράγματα

Kαι αρκεί να δώ τι παίζει με τις θερμοκρασίες

(πείτε και ένα πρόγραμμα που να τις δείχνει σωστά..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, υπήρχε μόνο tray και ψύκτρα μόνο η Nexus.. τα πήρα βέβαια γιατί δεν μπορούσα να περιμένω

Απλά έβαλα έναν zalman 12" στην ψύκτρα και πολύ δυστυχώς μάλλον κάτι δεν πάει καλά και θα χρειαστεί να την ξαναβάλω βγάζοντας τη μητρική (βιδώνει από πίσω!)

Στα γρήγορα που δοκίμασα στα 3.0Ghz (με 1.20v - είναι πολύ?) σε prime δεν σταμάτησε ποτέ να ανεβαίνει η θερμοκρασία φθάνοντας γρήγορα το tjmax! και κάνοντας throttling βέβαια..

Ακούμπησα την ψύκτρα αλλά δεν έκαιγε! χλιαρή προς ζεστή θα έλεγα -- 1568 ψύκτρες έχω βάλει ως τώρα, αυτή έτυχε? Κάτι δεν πάει καλά έτσι?

από την στιγμή που σου έκανε throttling σημαίνει ότι όντως η θερμοκρασία ήταν αρκετά υψηλή. σίγουρα πάνω από 70+(κατα πολύ κι όλας)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.