Jump to content



συμβατοτητα


j.browning

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

το πηρα το εργαλειο.το συνθεσα και παιζει κανονικα.υπερβολικα γρηγορο για τα δικα μου δεδομενα.

την μνημη ομως την τρεχει στα 800mhz.στο bios δεν εχει επιλογει για 1024.

γιατι?μπορειται να με βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

το πηρα το εργαλειο.το συνθεσα και παιζει κανονικα.υπερβολικα γρηγορο για τα δικα μου δεδομενα.

την μνημη ομως την τρεχει στα 800mhz.στο bios δεν εχει επιλογει για 1024.

γιατι?μπορειται να με βοηθησετε?

Η μνήμη που έχεις στο πρώτο ποστ είναι μεγέθους 1024ΜΒ και συχνότητας 1066MHz...τώρα σου τρέχει στα 800ΜΗz και η μητρική σου (αν πήρες τελικά αυτήν του πρώτου ποστ) υποστηρίζει : 2 x DDR2 1066(O.C.)/800/667 MHz,

κοινώς πρέπει να υπερχρονίσεις για να έχεις 1066MHz και όχι τα default 800MHz...

Μπορείς για περισσότερες λεπτομέρειες να ανατρέξεις στο manual της μητρικής, όπου αναγράφονται αναλυτικά οι επιλογές που διατίθενται στο BIOS...

Κατόπιν, για όποια διευκρίνιση, επενέρχεσαι εδώ...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια!

συμφωνα με την σελιδα 2-19:

Configuration options (for 1066MHz FSB CPU): [Auto] [667MHz] [800 MHz] [1066MHz]

αμεσα δεν μπορεις να αλλαξεις το fsb γιαυτο εβαλα το CPU External Frequency 266 και το καταφερα.

ομως και παλι ειχε επιλογη μεχρι 800 για την ταχυτητα της μνημης.επισης οταν ξεκινησα τα win μου εβγαλε μπλε οθονη.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα μηπως το προβλημα ειναι εδω: http://www.kingston.com/hyperx/products/khx_ddr2.asp

λεει οτι ειναι 2.2ν εγω ομως την εχω στα 1.8(default).

σκεφτηκα να το δοκιμασω αλλα φοβηθηκα μην την χαλασω.τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σου λέει 2.2V σήμαίνει ότι στα 2.2V θα τρέχει σωστά στην συγκεκριμένη συχνότητα...Ενδέχεται να μπορείς και με λίγο λιγότερο, π.χ. 2.15V...Η μητρική σου όμως δίνει μέχρι 2.1V, απ'ότι φαίνεται στο manual σελ.2-24...Οπότε αν είσαι τυχερός και παίζουν με 2.1V, θα τις έχεις στα 1066MHz...

-->INTEL PENTIUM DUAL CORE E2180 2.00 GHZ LGA775 - 800 FSB - BOX

-->συμφωνα με την σελιδα 2-19:

Configuration options (for 1066MHz FSB CPU): [Auto] [667MHz] [800 MHz] [1066MHz]

Αν πάς στη σελίδα 2-22, θα δείς πως για CPU με default FSB στα 800MHz, οι διαθέσιμες επιλογές δεν περιλαμβάνουν την επιλογή [1066MHz], οπότε ο μόνος τρόπος να το κάνεις είναι έτσι όπως δοκίμασες...μιας και η μητρική σου δεν σου δίνει τη δυνατότητα να αποδεσμεύσεις τις 2 συχνότητες (CPU & Ram) και να τις παίζεις ανεξάρτητα...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να βαλω το external frequency 266 mhz και την μνημη 2.25ν?

αυτο δεν ειναι για την μνημη? : 1.8V Dual Over Voltage [Auto]

Configuration options: [Auto] [1.80V] [2.00V] [2.25V]

αν ειναι αυτο παει μεχρι 2,25.

(τελικα δεν πηρα αυτο τον επεξεργαστη γιατι δεν ηταμ διαθεσιμος.πηρα τον αμεσως επομενο. Ε2200

αλλα δεν νομιζω να εχουν και καμια διαφορα εκτος τα χερτζ.)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να βαλω το external frequency 266 mhz και την μνημη 2.25ν?

αυτο δεν ειναι για την μνημη? : 1.8V Dual Over Voltage [Auto]

Configuration options: [Auto] [1.80V] [2.00V] [2.25V]

αν ειναι αυτο παει μεχρι 2,25.

(τελικα δεν πηρα αυτο τον επεξεργαστη γιατι δεν ηταμ διαθεσιμος.πηρα τον αμεσως επομενο. Ε2200

αλλα δεν νομιζω να εχουν και καμια διαφορα εκτος τα χερτζ.)

DRAM Voltage...Κάτω από το CPU PLL Voltage...Δεν έχω τη μητρική, βλέπω τις επιλογές σου από το manual, αν σου δίνει κάτι διαφορετικό από αυτό που σου έγραψα πριν (μέχρι 2.1V), δεν το ξέρω...2.25V πάντως είναι κάμποσα...

Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως ειναι το manual ειναι και το bios της μητρικης.μην νομιζεις οτι εχει κατι παραπανω.οτι λεει σελ.2-20 πανω πανω.αλλα αυτο που σου εγραψα πρεπει να ειναι γιατι αν δεις τα αλλα εχουν πολυ μικρες τασεις.

τι εννοεις καμποσα?λες να την καψω?ειναι μεγαλη διαφορα 2.2 με 2.25?

παιδια δεν εχω πειραματιστει ποτε με τις τασεις και δεν ξερω.τι συνεπειες μπορει να εχω?

ας πουμε με την συχνοτητα του επεξεργαστη παλιοτερα που την ειχα πειραξει δεν ανοιγε.

εβγαλα την μπαταρια της μητρικης κ γυρισε στις εργοστασιακες ρυθμισεις και ολα καλα.

τωρα τι μπορει να παθω?

φιλε noone85 η μνημη εχει ψυχτρα και υποτιθεται οτι ειναι φτιαγμενη να δουλευει με αυτην την ταση.τωρα τι να σου πω.δεν ξερω,μπορει να εχεις δικιο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε noone85 η μνημη εχει ψυχτρα και υποτιθεται οτι ειναι φτιαγμενη να δουλευει με αυτην την ταση.τωρα τι να σου πω.δεν ξερω,μπορει να εχεις δικιο.

Ο noone85 μιλαει για το chipset τις μητρικης σου.

Παντως για μενα δεν προκειτε να δεις καμια τρελη διαφορα στα 1066 απο τα 800.Αστο εκει να δουλεβει απροβληματιστα κ αρκετα πιο κρυα:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Αν δε το θέλεις για να benchάρες (που απο τη σύνθεση και την περιγραφή που έδωσες κατάλαβα πως δεν είναι στα σχέδια σου) άστο στα 800. Στη λειτουργία του συστήματος θα δεις μηδαμινή διαφορά, ενώ θα χάσεις σε θερμοκρασία και χρόνο ζωής αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα με την άποψη πως όποιος δεν είναι χιλιοψαγμένος να αγοράζει έτοιμο pc ! Δηλαδή τα μέλη του TheLab που γνωρίζουν να συνθέτουν pc είναι δύσκολο δηλαδή να βοηθούν τους "άσχετους" τι να πάρουνε? Στο κάτω κάτω, δεν είναι ανάγκη να το στήσουν οι ίδιοι ;)

Τέλος πάντων, j.browning δεν μπορώ να σε βοηθήσω, καλή επιτυχία με τη σύνθεση εύχομαι !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.