Jump to content



Ποιά από τις δύο?


venom7

Recommended Posts

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Δηλαδή γίνεται υπερχρονισμός και στις ATI με το rivatuner?Νόνιζα ότι ήταν για τις Nvidia και το ATIcatalyst για τις ATI!Παιδιά το σκορ πάνω-κάτω είναι 4-4 ανάμεσα στις 2 κάρτες που ρώτισα!Ο καλύτερος κερδίζει:laughing:!Τελικά για ποια λέτε,σοβαρά όμως!;)

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι οι ATI κλοκάρονται με το riva tuner αλλα όχι πολύ και όσο οι nvidia και για να κλοκαριστούν σε ποσοστό που κλοκάρονται οι nvidia χρειάζεται πείραγμα ρευμάτων?Δηλαδή αν μία nvidia κλοκαριστεί με το rivatuner περίπου 20% χωρίς να πειράξουμε ρεύματα(που πάνε και όλες τόσο από ότι ξέρω τουλ.),για να κλοκαριστεί περίπου το ίδιο μια ATI δεν χρειάζεται "πείραγμα" στα ρεύματα?Δηλαδή οι Ati κλοκάρονται και αυτές πολύ και ανάλλογα το κομμάτι πάντα αλλά για να πάνε πάνω από 10-15%% δεν χρειάζονται "ιστορία" με ρεύματα κάτι που στις nvidia χρειάζεται για πάνω από 30%(πάνω-κάτω πάντα περίπου λέω επειδή τπτ δεν είναι στάνταρ)?

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λένε τα παιδιά. Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα. Η μία powercolor 4870 που έχω είναι η pcs+ που έχει και καλά 4-phase design στα vrms της μνήμης και άρα πρέπει να ανεβαίνει καλύτερα από τις απλές, όπως δηλαδή η δεύτερη powercolor μου(απλή). Η pcs+ λοιπόν ανεβαίνει από 750-3800 σε πυρήνα και μνήμη, στα 815-4060. Μ***κίες δηλαδή. Η απλή powercolor ανεβαίνει από 750-3600, στα 850-4440, δηλαδή απίστευτη. Αν το θέλεις σε ποσοστό είναι για την πρώτη 8,6% για τον πυρήνα και 6,8 για τη μνήμη ενώ για τη δεύτερη είναι 13,3% για τον πυρήνα και 23% για τη μνήμη. Μιλάμε για τεράστια διαφορά σε ίδιο ακριβώς τσιπ και μάλιστα η απλή με πολύ χειρότερη ψύξη. Άρα αυτά τα η Χ ανεβαίνει τόσο και η Ψ τόσο δεν ισχύουν. Είναι τυχαίο. Πάντως σε γενικές γραμμές οι nvidia ανεβαίνουν περισσότερο λόγω αρχιτεκτονικής, αλλά πάλι για τον ίδιο λόγο (λόγω αρχιτεκτονικής) το κέρδος που έχεις σε επιδόσεις από τον υπερχρονισμό είναι πάλι μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα κολλήματος. Είναι θέμα απόδοσης-τιμής. Για 22% μεγαλύτερη τιμή, παίρνεις στην καλύτερη των περιπτώσεων 5% καλύτερες επιδόσεις. Αν συνυπολογίσεις ότι με την ΑΤΙ μπορείς να κάνεις και crossfire χωρίς να έχεις nvidia chipset που κακά τα ψέμματα, πάσχει, τότε για τι κόλλημα μιλάμε? Υπερέχει ακόμα και στην αναπαραγωγή βίντεο λόγω dynamic contrast enhancement και χαμηλότερου cpu utilization στο high definition. Θες κι άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα στο πλαίσιο για να πάρω τελικά την 4870 της saphire που είχε 200e αλλά μου είπαν ότι έχει 250e!!!Και έμεινα!!!Και χωρίς κάρτα και είχα ρωτήσει αν είχαν πριν μια βδομάδα την 98οοgtx+ της twintech και μου είπαν ότι θα έκαναν παραλαβή στης 29 του μήνα που πέρασε και είπα να περιμένω.Ε τελικά τους πηρα στης 30 και μου είπαν ότι δεν τους είχε έρθει τίποτα και από βδομάδα!Ε λέω οκ και έρχεται η τρίτη και τους πέρνω τηλ και μου είπαν μία από τα ίδια "δεν μας έχει έρθει ακόμα και τέτοια και απο αύριο μεθαύριο γιατί θα έχουν παραλαβή στις 5 του μήνα οπότε και θα τους έρθουν!"Και πήγα σήμερα που έχει 6 για να την πάρω και μου λένε για ακόμη μια φορά τα ίδια...Τι να πω!!!"Μας ήρθαν τα πράγματα και έγινε η παραλαβή αλλά δεν μας είχε έρθει η 9800gtx+!"μου είπαν.Και τους ρώτησα και καλά γιατί μου λένε τότε εδω και μια βδομάδα ότι από μέρα σε μέρα θα τους έρθει και παραλαβή στης 5 και να περιμένω και τελικα τπτ...Το μόνο που μου είπαν είναι ένα "δεν ξέρουμε, αλλά συνέβει!"Απογοητεύτικα!Ούτε 9800gtx+ twintech αλλά ούτε η προσφορά της saphire 4870 200e αλλά ανεβασμένη πάλι στα 250e!Τι να κάνω?Αφού έχω τα χρήματα για 9800gtx+(170e) και είναι καλύτερη λίγο από την 4850 δεν λέει να πάρω 4850!Τι να κάνω?Και σπάστικα που ξανα ανεβάσανε την 4870 250e!

Link to comment
Share on other sites

250 κάνει η sapphire με 1gb μνήμη, άρα η τιμή είναι λογική. Η απλή 4870 με 512 μνήμη, δεν υπάρχει καν στο site του πλαισίου. Μόνο connect 3d, που και αυτή έκανε 200 αλλά τώρα κάνει 235. Σε ποιό Πλαίσιο πηγαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια απορω γιατι του προτεινετε 4850 τοσο κολλημενοι ειστε ποια με τις ati??? δεν λεω 4870>9800gtx+ αλλα 4850<9800gtx+ ελεος:sick:

οτι να ναι ο καθενας

ελεος δηλαδη:tomato:

http://www.guru3d.com/category/call_duty_4_pc/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.