Jump to content



Ποιά από τις δύο?


venom7

Recommended Posts

η 4850 είναι σαφώς ανώτερη από την 9800 gtx+. τις έχω βάλει και τις 2 σε q6600 @ 3,5. H nvidia είναι καλύτερη μόνο σε 3dmark και αυτό όταν δεν έχεισ AA on.... είναι παρόμοιες αλλά η 4850 είναι καλύτερη....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply
η 4850 είναι σαφώς ανώτερη από την 9800 gtx+. τις έχω βάλει και τις 2 σε q6600 @ 3,5. H nvidia είναι καλύτερη μόνο σε 3dmark και αυτό όταν δεν έχεισ AA on.... είναι παρόμοιες αλλά η 4850 είναι καλύτερη....

Πως το λες αυτό και πολυ από εσάς ότι είναι καλύτερη(χωρίς παρεξήγηση)?Αφού στα συγκριτικά και κάποια από αυτά εδώ http://www.guru3d.com/category/vga_charts_3dmark_vantage_06/

http://www.overclock.net/hardware-news/346999-legitreviews-hd4850-vs-9800gtx.html

είναι καλύτερη η 9800gtx+!Μόνο σε κάποιες περιπτώσεις είναι καλύτερη η 4850 με ενεργό AF\AA.(Από ότι βλέπω λέω!)

Υ.Γ. και με την 1920x1200 ανάλυση που έχω δεν με συμφέρει και δεν θα χρησιμοποιώ AA or AF!

Link to comment
Share on other sites

Nαι όντως είναι πολύ καλύτερη η ΑΤΙ HD4850 από την 9800GTX+, να την πάρει "με κλειστά μάτια"! - αυτό φαίνεται και σε αυτό το πρόσφατο review (πιάστε όλα τα παιχνίδια με τη σειρά... και δεν έχουν βάλει μέσα και το Advanced warfighter 2..)

http://www.pureoverclock.com/review.php?id=667&page=7

επίσης είναι και πιο κρύες (ειδικά οι reference),υποστηρίζουν τα dx10.1 παιχνίδια, και κάνουν και πολύ καλό overclock!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kbilly το μήνυμα σου δεν το καταλαβαίνω ακριβώς. Ό,τι γράφεις είναι σωστό αλλά θα έπρεπε να αλλάξεις την αρχή του. Γιατί σε αυτό το review, όπως και σε όλα τα υπόλοιπα άλλωστε, η 9800 εμφανίζεται παντού γρηγορότερη εκτός του grid και δεν έχουν μέσα το graw 2 που αποδίδει κλασικά καλύτερα σε nvidia κάρτες. Επίσης οι 9800 είναι πιο κρύες (μακράν μάλιστα), κάνουν όχι πολύ καλό αλλά απίστευτο overclock, απλά δεν υποστηρίζουν dx10.1. Και πάλι όμως εγώ προτείνω τη 4850 για τους λόγους που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Η αρχή είναι ένα ειρωνικό σχόλιο σε σχέση με το πόσο άνετα και αβίαστα παρουσιάζεται η 4850 ως πολύ ανώτερη και ως λύση μονόδρομος... ναι είναι πιο φθηνή δεν αντιλέγω αλλά δεν είναι και το παν αυτό, και μην ξεχνάμε ότι οι GTX+ πάνε κατά γενική ομολογία "στο Θεό" απο overclock εκτοξεύοντας ακόμα περισσότερο τις επιδόσεις

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είμαι Ati Fanboy, και έχω να πάρω κάρτα Ati Από την 9800 XT. Τα παρακάτω σε q6600 @ 3,5 4 gb ram Vista.

Δοκίμασα για ένα μήνα την 9800gtx (820/2036/1206) μετά από ένα χρόνο που είχα 8800 gts 512 σε clocks 740/1836/1100 δηλαδή σχεδόν ακριβώς τα στοκ την Nvidia, και μετά είχα 2 βδομάδες μια δανεική 4850 512.

H 4850 ηταν χειρότερη στo 3d mark 06 καλύτερη στο Vantage και καλύτερη στο Crysis, Crysis Warhead, Far Cry 2 αλλά και στο Cod 4 (έχει κόφτη στα 91 fps αλλά δεν έπεφτε το ίδιο συχνά με τις Nvidia). Έχει καλύτερα lowest Frames kai χαμηλότερα Highest, για αυτό την περνάει στα Average η 9800gtx κάποιες φορές, αλλά το gameplay είναι καλύτερο....

Επίσεις η σειρά 4 τησ ΑΤΙ είναι η πρώτες κάρτε που το ΑΑ έως το 4 είναι δωρεάν, και καμιά φορά, όπως στο far cry Αυξάνει, ναι αυξάνει την απόδοση.

Σε όλα αυτά προσθέτω ότι μόλις έβαλα την 4850 μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι στα ίδια settings έβλεπα καλύτερο αποτέλεσμα, παραξενεύτικα το έψαξα και είδα ότι οφείλεται στην καλύτερη ποιότητα χρωμμάτων, καλύτερη εφαρμογή ΑΑ και ΑF, που δίνουν ένα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

πιστευω ότι όποιος έχει δοκιμάσει τη σειρά 4 της ΑΤΙ θα συμφωνήσει μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είμαι Ati Fanboy, και έχω να πάρω κάρτα Ati Από την 9800 XT. Τα παρακάτω σε q6600 @ 3,5 4 gb ram Vista.

Δοκίμασα για ένα μήνα την 9800gtx (820/2036/1206) μετά από ένα χρόνο που είχα 8800 gts 512 σε clocks 740/1836/1100 δηλαδή σχεδόν ακριβώς τα στοκ την Nvidia, και μετά είχα 2 βδομάδες μια δανεική 4850 512.

H 4850 ηταν χειρότερη στo 3d mark 06 καλύτερη στο Vantage και καλύτερη στο Crysis, Crysis Warhead, Far Cry 2 αλλά και στο Cod 4 (έχει κόφτη στα 91 fps αλλά δεν έπεφτε το ίδιο συχνά με τις Nvidia). Έχει καλύτερα lowest Frames kai χαμηλότερα Highest, για αυτό την περνάει στα Average η 9800gtx κάποιες φορές, αλλά το gameplay είναι καλύτερο....

Επίσεις η σειρά 4 τησ ΑΤΙ είναι η πρώτες κάρτε που το ΑΑ έως το 4 είναι δωρεάν, και καμιά φορά, όπως στο far cry Αυξάνει, ναι αυξάνει την απόδοση.

Σε όλα αυτά προσθέτω ότι μόλις έβαλα την 4850 μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι στα ίδια settings έβλεπα καλύτερο αποτέλεσμα, παραξενεύτικα το έψαξα και είδα ότι οφείλεται στην καλύτερη ποιότητα χρωμμάτων, καλύτερη εφαρμογή ΑΑ και ΑF, που δίνουν ένα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

πιστευω ότι όποιος έχει δοκιμάσει τη σειρά 4 της ΑΤΙ θα συμφωνήσει μαζί μου.

οντως θα συμφωνησω μαζι σου και ειδικα σε αναπαραγωγη full hd η εικονα της ati δεν παιζεται με τιποτα

την χρησιμοποιω σε htpc την 4850 εβαλα και για λιγο μια 8600gts αλλα η διαφορα ηταν απλα πολυ μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από την εμπειρία σας, πόσο είναι στάνταρ το ελάχιστο που μπορεί να κάνει overclock μία ATI (4850,4870)?Γιατί εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ nvidia και έχω αλλάξει αρκετές και μπορώ να πώ ότι όλες υπερχρονίζονταν τουλάχιστον 20%.Από εκεί και πέα ήταν το πόσο καλό κομμάτι θα πετύχαινες για παραπάνω και πόσο!

Και κάτι τελευταίο.Όπως το riva tuner κλοκάρει τις nvidia έτσι κλοκάρει και τις ATI, ή για αυτές είναι το catalyst(καλύτερα ή το αντίστοιχο)?

Link to comment
Share on other sites

Η 4850 με στοκ ψύκτρα ανεβαίνει λίγο χαμηλότερα από τη στοκ συχνότητα πυρήνα της 4870, δηλαδή περίπου 700-730 στον πυρήνα ανάλογα το κομμάτι. Με αλλαγή ψύκτρας με κάτι καλύτερο, ξεπερνά τη στοκ της 4870 δηλαδή περνάει τα 750 στον πυρήνα, συνήθως γύρω στα 760-800. Αυτά μεταφράζονται με στοκ ψύξη σε 12-17% για τον πυρήνα και με αλλαγή ψύκτρας σε 22-28%. Αυτό είναι λογικό, δεδομένου ότι η 4850 και 4870 έχουν τον ίδιο πυρήνα. Η μνήμη ανεβαίνει συνήθως γύρω στα 1100-1120, με κάποιες μικρές εξαιρέσεις που φτάνει ακόμα και 1200. Δηλαδή 10% συνήθως και μικρή πιθανότητα για παραπάνω. Η 4870 ανεβαίνει λιγότερο σε ποσοστό λόγω μεγαλύτερης αρχικής συχνότητας. Από 750 λοιπόν ο πυρήνας πηγαίνει γύρω στα 800-820 συνήθως με στοκ ψύξη και κάποιες κάρτες όπως η powercolor pcs+ ή η gainward golden sample που έχουν άλλη ψύκτρα, φτάνουν στην καλύτερη περίπτωση γύρω στα 840-850. Μετάφραση 7-9% στοκ και 12-13% οι άλλες. Η μνήμη συνήθως ανεβαίνει από τα 900 στα 1100, αλλά επειδή είναι ddr5 η "πραγματική" συχνότητα είναι 4400MHz. Αυτό μεταφράζεται σε 22% αύξηση. Αυτά.

Νομίζω έχει αναφερθεί ξανά ότι το rivatuner κλοκάρει όλες τις κάρτες Nvidia και ATI.

Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την καλύτερη εικόνα, καλύτερο full hd και τέτοια πράγματα στην Ati ξεχάστε το, δεν παίζει πλέον.. να μου συγκρίνατε έως τη σειρά 7 της nvidia, να συμφωνήσω

έχω συγκρίνει σε 40" Samsung 1920*1080p τη νέα με το ultraclear panel (33000 contrast, 6ms) που έχει κορυφαία εικόνα --- αν δεν δεις εκεί διαφορές που θα δεις? στις "φθηνιάρικες" των 500 ευρώ? ή στα απαράδεκτα φθηνιάρικα monitors? Aν θέλει κάποιος να δει πραγματική διαφορά, ας πάρει eizo,dell,apple ή πολύ καλή tv - EKEI είναι η διαφορά στην ποιότητα

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ πάντως είδα διαφορά εικόνας και στα δύο Crysis. Σαν τα textures να είναι πιο πραγματικά. Το πρόσεξα όντας μέχρι τότε προκατειλημένος υπέρ nvidia. από 9800 gtx+ σε 4850. σαν όλα να ήτν πιο κοντά στην πραγματικότητα. χρώματα και υφή... το είδα με διαφορά 30 λεπτών τη μια με την άλλη. και πέρασε ώρ να το συνηθήσω και να το ξεχάσω.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά στα textures είχα δει από την 7900GT όταν πήγα στην 2900ΧΤ - Το ίδιο και αργότερα με την 8800GTS - είχαν ορατή διαφορά όντως

Αυτό που μπορεί να μπερδεύει τον κόσμο είναι ότι ίσως η ΑΤΙ μπορεί να έχει λίγο πιο "θερμά" χρώματα ή λιγότερο gamma από default, και δημιουργείται αυτή η εντύπωση...

Και τα δύο όμως αυτά μπορεις να τα ρυθμίσεις στις nvidia, (εγώ πάντα βγάζω λίγο gamma για παράδειγμα) και δεν αποτελεί κατά τη γνώμη μου κριτήριο ποιότητας (απλά μπορεί να έχουν λίγο διαφορετική ρυθμιση από default - λογικό είναι), ή λόγο να επιλέξεις τη μία από την άλλη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.