Jump to content



Ποιά από τις δύο?


venom7

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά για να μην τα πολυλογώ, πήρα πρώτα και δοκίμασα την 4850 και εχθές δοκίμασα την 9800gtx+ και σε όλα τα τεστ και παιχνίδια η nvidia είναι καλύτερη.Υπολογήστε ότι δεν χρησιμοποιώ AA\AF όπου εκεί η ati ήταν λιγουλάκι καλύτεη.Και έτσι κράτησα την 9800gtx+!Αυτά!:T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply
Λοιπόν παιδιά για να μην τα πολυλογώ, πήρα πρώτα και δοκίμασα την 4850 και εχθές δοκίμασα την 9800gtx+ και σε όλα τα τεστ και παιχνίδια η nvidia είναι καλύτερη.Υπολογήστε ότι δεν χρησιμοποιώ AA\AF όπου εκεί η ati ήταν λιγουλάκι καλύτεη.Και έτσι κράτησα την 9800gtx+!Αυτά!:T:

πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι. Ούτως ή άλλως δε θα κερδίσεις κάτι ιδιαίτερο σε επιδόσεις. Τσάμπα ταλαιπωρία. Χώρια που μπορεί όντως το καινούριο να είναι χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Που θα δεις την διαφορά αν πάει 10MHz πάνω στον πυρήνα;

Αμα ήταν για τόσο λίγο δε θα το συζητούσα καν αλλά το είπα με σκοπό μήπως ήταν καλύτερη κατα 5%τουλάχιστον που μεταφράζεται σε 40+MHz πάνω.Είναι μία σκέψη που την έκανα και ρώτησα την γνώμη σας γιατί οι περισσότερες κάρτες που έχω πάρει nvidia έχουν κλοκαριστεί πάνω από 15% ενώ αυτή 11% και έλεγα μήπως δεν πέτυχα καλό κομμάτι και μήπως και πιθανότατα,με βάση τις προηγούμενες κάρτες μου και o\c ,πετύγχαινα καλύτερη!Επειδη με 10MHz δεν βλέπεις διαφορά αλλά με 40+MHz βλέπεις!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί πολλές φορές ότι το πόσο θα ανέβει μια κάρτα είναι εντελώς τυχαίο. Το ότι ανέβηκαν οι προηγούμενες που είχες 15% δε σημαίνει ότι θα ανέβει κι αυτή. Μην το βλέπεις έτσι δηλαδή. Κάθε κάρτα είναι διαφορετική, ασχέτως αν έχει τσιπάκι nvidia ή ΑΤΙ. Στο oc πάντα ρίχνουμε ζαριά. Είτε βγαίνει είτε όχι. Τώρα άποψη μου είναι να μη την αλλάξεις. Δεν αξίζει τον κόπο. Μπορεί να πετύχεις πολύ καλύτερο κομμάτι αλλά μπορεί να πετύχεις και πολύ χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

δεν αξίζει, ότι θα κολάει στα 820 θα κολλάει και στα 860, και το ανάποδο. οι shader δεν μετράνε, και η μνήμη πόσο να πάει πιά???

Αυτό που λες δεν ισχύει.Ότι θα κολλάει στα 820 θα κολλάει και στα 860 αλλά ότι θα κολλάει στα 860 μπορεί να μην κολλάει στα 820!Γιατί άλλο 820 και άλο 860!Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

εισαι σίγουρος για τη μνήμη?? είναι πάρα πολύ καλό!!!

Ναι.Έκανα δοκιμές χρησιμοποιώντας το riva tuner και τρέχοντας από δύο φορές κάθε φορά το 3dmark06 και έκανε μέχρι το τέλος από 2 φορές το τεστ με μνήμη 1450 αλλά όταν ανέβασα και τα άλλα τότε έβγαλε artifacts και έριξα τη μνήμη στα 1350 όπου μου έβγαλε αρκετές φορες 3DMARK06.να ανεβάσω εικόνα αλλά δεν το έχω ξανα κάνει και θα ήθελα να μου πείτε πως!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Η αύξηση στη μνήμη δεν προσφέρει πολλά πράγματα δυστυχώς, ιδίως όταν είσαι ήδη τόσο ψηλά. Εκτός αυτού αυξάνει πολύ την κατανάλωση της κάρτας σε ρεύμα. Παρόλα αυτά κι εγώ δε δίνω σημασία σε αυτά και ανεβάζω και τη μνήμη όσο μπορώ. Πάντως είναι πολύ καλό το oc της μνήμης που πέτυχες. Για να ανεβάσεις εικόνα χρησιμοποίησε το imageshack. Έχει οδηγίες και είναι αρκετά εύκολο. Αν χρειαστείς οτιδήποτε εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.