Jump to content



Μαζική διαμαρτυρία χρηστών για τα προβλήματα του δικτύου της Forthnet


greekfragma

Recommended Posts

να κανω μια χαζή ερώτηση;

Καταρχήν δέχομαι ότι υπάρχουν άτομα που είναι απόλυτα ευχαριστημένα από τις υπηρεσίες της 4νετ. Όλοι εσείς όμως που εδώ και τόσους μήνες έχετε προβλήματα γιατί δεν την κάνετε με ελαφρά για κάποιον άλλο πάροχο; Την βρίσκετε να πληρώνετε για υπηρεσίες που υπάρχουν μόνο στα χαρτιά ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

Γιατι δεν μαζευεστε 100-200-500 πουχετε σπαστει με τον ISP σας και να παρετε σβαρνα ολους τους ISPs και να τους ξεκαθαρισετε εξ αρχης οτι οποιος κανει την καλυτερη προσφορα-δεσμευση παροχης συγκεκριμενης ποιοτητας υπηρεσιων κερδιζει συμβολαιο μαζι σας?Δεν πιστευω ναναι κανεις τοσο χαζος και σε τετοια περιοδο να μην σκεφτει καλα μια προοπτικη για τοσους εξτρα πελατες απο τη μια μερα στην αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχη ιδέα, αλλά δύσκολα υλοποιείται. Χρειάζεται να συνταχθεί ένα ιδιωτικό συμφωνητικό που θα εκπροσωπεί όσους θέλουν καλύτερες υπηρεσίες Internet. Είναι δύσκολο να μαζευτούν μέσα από forum πολλά άτομα. Οι ανάγκες του καθενός για τηλεφωνία και Internet είναι διαφορετικές, η απόσταση από τον πάροχο διαφέρει, τα συμβόλαια δε λήγουν όλα μαζί, κάποιοι έχουν πετύχει με προσωπικές συμφωνίες πολύ χαμηλές τιμές, δεν συμπίπτουν οι απόψεις και τα κολλήματα που έχουμε κτλ. Πάντως ο καθένας μπορεί και μόνος του να προσαρμόσει ένα ιδιωτικό συμφωνητικό στα μέτρα του, με σκοπό να πετύχει καλύτερους όρους και χαμηλότερες τιμές. Αυτό γίνεται και το έχω κάνει πρόσφατα. Βέβαια, πολλοί μαζί έχουν άλλη δύναμη.

Από χθες μέχρι σήμερα η κατάσταση πάντως στη Forthnet με τη Γερμανία συνεχίζει να έχει πρόβλημα.

http://62.1.216.138/cgi-bin/smokeping.pl?target=Uplinks.CW

Έπιασε τις 30 ώρες η καταργημένη σύνδεση.

Μήπως φταίει που οι αγρότες έκοψαν κάποιες δορυφορικές επικοινωνίες?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει που οι αγρότες έκοψαν κάποιες δορυφορικές επικοινωνίες?

α? :blink: :blink:

Εγώ ήξερα ότι κόψανε την κίνηση στον περιφερειακό της Πάτρας, κι έτσι οι γονείς μου χάσανε το πλοίο που έφευγε στις 4, και περιμένουν 4 ώρες στην Κυλλήνη :fist: Αλλά σαμποτάζ (γιατί περί τέτοιου πρόκειται) στις τηλεπικοινωνίες; Way too much. Εκτός κι αν το διάβασες κάπου, οπότε θα χαρώ να δω linky :D

Link to comment
Share on other sites

Παλι τα ιδια, σημερα απο το απογευμα κατεβαζω με 2 mbit αν και ειμαι συνδεδεμενος με 11! Το πρωι μεχρι το μεσημερι κατεβαζω σφαιρα και μετα απο της 3 ξαφνηκα αρχιζει η ΠΤΩΣΗ!

Link to comment
Share on other sites

Παρολα τα προβληματα με το σερφαρισμα κατα τις ωρες αιχμης που λογικο ειναι κατεβαζω στο ελαχιστο με 900kb/sec και στην καλυτερη 1.2mb/sec συνεχεια!!!Μεσο ορο παντα εχω το 1mb/sec και ολα αυτα με κλειδωμα στα 11.5mbit γιατι εχω και προβλημα στην εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου μου.

Link to comment
Share on other sites

κάτσε ρε σύντροφε. (11,5mbit/s)/(8bit/byte)=1.4375mbytes/s, έτσι δεν είναι;

Πάντως κι εγώ που συγχρονίζω περίπου στα 11mbit, μαζί με headers κλπ κατεβάζω μάξιμουμ με 1,2mbytes/s (και φυσικά αναφέρομαι σε σταθερή ροή, κι όχι σε πιθανό peak που για κάποιο λόγο θα δείξει ο καταγραφέας δεδομένων)

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζή ερώτηση;

Καταρχήν δέχομαι ότι υπάρχουν άτομα που είναι απόλυτα ευχαριστημένα από τις υπηρεσίες της 4νετ. Όλοι εσείς όμως που εδώ και τόσους μήνες έχετε προβλήματα γιατί δεν την κάνετε με ελαφρά για κάποιον άλλο πάροχο; Την βρίσκετε να πληρώνετε για υπηρεσίες που υπάρχουν μόνο στα χαρτιά ;

απο το να περιμενω μηνες για να μου βαλουν ενα ιντερνετ,το προτιμω

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείτε τρέξτε αυτό το διαγνωστικό.

http://loki04.mpi-sws.mpg.de/bb/bb.php

Έχω κλειδώσει σε 11300Kb/s αλλά παίρνω τα εξής.

Downstream Bandwidth: 2177 Kbps Downstream Queue: 24 ms

Upstream Bandwidth: 882 Kbps Upstream Queue: 317 ms

Ένα άλλο τεστ είναι εδώ

http://speedtest.forthnet.gr/

Σε μένα το statistics δείχνει

WEB100 Enabled Statistics:

31/01/2009 12:28:26

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 863.34Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 9.13Mb/s

------ Client System Details ------

OS data: Name = Windows Vista, Architecture = x86, Version = 6.0

Java data: Vendor = Sun Microsystems Inc., Version = 1.6.0_11

------ Web100 Detailed Analysis ------

Cable modem/DSL/T1 link found.

Link set to Half Duplex mode

Information: throughput is limited by other network traffic.

Good network cable(s) found

Normal duplex operation found.

Web100 reports the Round trip time = 70.77 msec; the Packet size = 1452 Bytes; and

There were 1 packets retransmitted, 79 duplicate acks received, and 78 SACK blocks received

The connection was idle 0 seconds (0%) of the time

This connection is network limited 99.13% of the time.

Contact your local network administrator to report a network problem

Web100 reports TCP negotiated the optional Performance Settings to:

RFC 2018 Selective Acknowledgment: ON

RFC 896 Nagle Algorithm: ON

RFC 3168 Explicit Congestion Notification: OFF

RFC 1323 Time Stamping: OFF

RFC 1323 Window Scaling: ON

Information: Network Middlebox is modifying MSS variable

Server IP addresses are preserved End-to-End

Information: Network Address Translation (NAT) box is modifying the Client's IP address

Server says [193.9Χ.ΧΧΧ.ΧΧ] but Client says [192.168.1.2]

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά με μένα (forthnet). Η διαφορά είναι τεράστια.

2177 VS 13435 Kbps ?

Πώς εξηγείται?

Το έχω τρέξει πολλές φορές και πάντα μου βγάζει το ίδιο.

Πρόσεξες ότι βρίσκει τον πάροχο, το ip και το σημαντικότερο το user name μας?

Εντάξει, για το ip όλοι μπορούν να το δούνε. Αλλά το user name συνήθως περιέχει το όνομα μας, αφού μας δίνεται από τη Forthnet.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.