Jump to content


Spam από sofokleous10.gr (εφημερίδα Οικονομία)


greekfragma

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply
όχι.....αλλά δεν έχω και spam mails εδω και 2 μέρες που κανονικά είχα κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα.

μετά την κίνηση που έκανα δεν με ενόχλησε ξανά από τις 2/11 που έδωσα την καταγγελία ώς σήμερα.17 μέρες.....not bad:to_pick_ones_nose:

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εχει παραγινει το κακο με το σπαμ...

το καλυτερο ειναι αυτο που εκανε ο greekfragma και μπραβο του αλλα το θεμα ειναι πρεπει καθε φορα που μας τρελαινουν στο σπαμ να στελνουμε ενα σωρο απειλητικα μαιλ στις εταιριες για να βρουμε την ησυχια μας?:hm:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Όταν μου στελνουν σπαμ, από διεύθυνση info@τάδε.gr, πέρα από το

Παρακαλώ όπως με πληροφορήσετε ποιος σας έδωσε το e-mail μου, χωρίς την συγκατάθεσή μου, για να προβώ σε κάθε νόμιμο δικαίωμα που έχω. Ταυτόχρονα επιθυμώ να διαγράψετε όποια προσωπικά στοιχεία μου σας παρείχε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Και πιθανή καταγγελία στην ΕΕΤΤ, τι άλλο μπορώ να κάνω; Δεδομένου ότι δε φαίνεται κάποιος ISP ώστε να καταγγείλω. Παρακάτω φαίνονται τα properties του e-mail (κρυμμένη η διεύθυνσή μου, και το domain αυτών που έστειλαν. Δεν τους κάνω και διαφήμιση)

X-Apparently-To: ???@yahoo.gr via 217.146.176.202; Wed, 19 Nov 2008 12:38:56 +0000

X-YahooFilteredBulk: 78.47.29.182

X-YMailISG: encrypt:no_context

X-Originating-IP: [78.47.29.182]

Authentication-Results: mta158.mail.ukl.yahoo.com from=???.gr; domainkeys=neutral (no sig)

Received: from 78.47.29.182 (EHLO host182.myns.gr) (78.47.29.182)

by mta158.mail.ukl.yahoo.com with SMTP; Wed, 19 Nov 2008 12:38:55 +0000

Received: from static062038150040.dsl.hol.gr ([62.38.150.40] helo=apostolserv)

by host182.myns.gr with esmtpa (Exim 4.69)

(envelope-from <info@???.gr>)

id 1L2hRz-0002aD-Ti; Wed, 19 Nov 2008 09:26:14 +0200

Date: Tue, 4 Nov 2008 14:53:14 +0200

MIME-Version: 1.0

Content-Type: multipart/related; type="multipart/alternative"; boundary="----=_NextPart_000_000A_01C93E8D.8302F610"

X-Priority: 3

X-MSMail-Priority: Normal

X-Unsent: 1

X-MimeOLE: Produced By Microsoft MimeOLE V6.00.2900.3350

From: "kartes" <info@???.gr>

Reply-To: info@???.gr

Subject: [bulk] hmerologio

Message-ID: <CHILKAT-MID-d1598620-2008-4261-94d2-817acf5dc374@apostolserv>

X-Antivirus: avast! (VPS 081118-0, 18/11/2008), Outbound message

X-Antivirus-Status: Clean

X-AntiAbuse: This header was added to track abuse, please include it with any abuse report

X-AntiAbuse: Primary Hostname - host182.myns.gr

X-AntiAbuse: Original Domain - yahoo.gr

X-AntiAbuse: Originator/Caller UID/GID - [47 12] / [47 12]

X-AntiAbuse: Sender Address Domain - ???.gr

Επίσης, με πολύ ψιλά γράμματα, στο τέλος, αναφέρεται και το εξής:

Σύμφωνα με το άρθρο 14 του Νόμου 2672/1998 (ΦΕΚ 290 τ.Α) , τα μηνύματα e-mail, για να είναι έγκυρα θα πρέπει να περιέχουν απαραίτητα : Ονοματεπώνυμο ή επωνυμία (για Νομικό πρόσωπο), ταχυδρομική διεύθυνση κατοικίας, αριθμό τηλεφώνου ή fax, ιδιότητα του χειριστή. Αν τα μηνύματα προέρχονται απο υπηρεσία ή Δημόσιο φορέα να περιέχουν επιπλέον θέμα, ημερομηνία, αριθμό πρωτοκόλλου. Το μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου τεκμαίρεται οτι έχει περιέλθει κανονικά στον λήπτη αν υπάρξει ηλεκτρονική επιβεβαίωση.

ηλεκτρονικό μήνυμα. Απαγορεύεται επίσης η περαιτέρω καθ' οιονδήποτε τρόπο χρήση και ανακοίνωση του μηνύματος από τον παραλήπτη του ή τρίτο, χωρίς τη συναίνεση του συντάκτη του.

Οι πληροφορίες ή/και τυχόν αρχεία που υπάρχουν σε αυτό το ηλεκτρονικό μήνυμα είναι προσωπικά και απόρρητα. Ο αποστολέας αυτού του ηλεκτρονικού μηνύματος αποσκοπεί στην παραλαβή του, μόνο από τον παραλήπτη. Εάν δεν είστε ο παραλήπτης, δεν σας επιτρέπεται να αποθηκεύσετε, αντιγράψετε ή χρησιμοποιήσετε με οποιονδήποτε τρόπο τις πληροφορίες που περιέχονται σε αυτό το

Διαβάζοντας, όμως, (ή προσπαθώντας καθότι με τη τσίμπλα στο μάτι) το νόμο 2672/1998, κατάλαβα ότι μιλάει για την επικοινωνία μεταξύ υπηρεσιών του δημοσίου, ή μεταξύ υπηρεσιών του δημοσίου και ιδιωτών, κι όχι ιδιωτών (ή νομικών προσώπων) μεταξύ τους. Rite?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και ναι, σήμερα μου ήρθε και σε μένα e-mail από το συγκεκριμένο site (χωρίς να έχω κάνει καμιά εγγραφή βέβαια). Το παράξενο είναι ότι ήρθε στον λογαριασμό μου στο hotmail που το έχω μόνο για msn. Έστειλα ένα email με θέμα "Unsubscribe" και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια πολυ καλο. Ετσι να μαθουνε οι κοκοβιοι. Λοιπον κοιτατε γελιο, σημερα μου ηρθε ενα e-mail με θεμα ''Καλημερα Φιλος'', κοιταω και εγω και τι να δω, βλεπω ενα e-mail, το οποιο γενικα ητανε ενα χαλια Greeklish πχ anoixame ena καταστημα με εδρα στην Dubai, me toys megalyterous συνεργατες ηλεκτρονικων υπολογιστων, κλπ κλπ. Αφου λυθηκα μια στο γελιο με την ολη κατασταση του απανταω ενα αντε.........καλο λουκετο, και του ριχνω και ενα Spam διοτι με προωθουσε στο www.....com www......com !!!!!!!!!!ως συνεργατες. !!!!!!!!!!:angry::angry:Κατι αλλο μπορω να του κανω????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλα ξεμπερδεματα με αυτον τον απιθανο τυπο

για ελατε και απο εδω http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=41645

να δειτε οτι εχω ξεκινησει δικαστικη διαδικασια εναντιον του μεσω της Διωξης Ηλεκτρονικου Εγκληματος

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα και από εμένα. Εδώ και καμιά 10αριά μέρες λαμβάνω mails σαν αυτά που παραθέτω. Τα ονόματα απ'όσο καταλαβαίνω είναι random. Δεν έχω ανοίξει κανένα και το gmail τα τοποθετεί στα ανεπιθύμητα. Λαμβάνει κανείς κάτι αντίστοιχο?

spamz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Εδώ και καμιά 10αριά μέρες λαμβάνω mails σαν αυτά που παραθέτω. Τα ονόματα απ'όσο καταλαβαίνω είναι random. Δεν έχω ανοίξει κανένα και το gmail τα τοποθετεί στα ανεπιθύμητα. Λαμβάνει κανείς κάτι αντίστοιχο?

spamz.jpg

Αμέε. Πολλά από δαύτα. :p

Αλλά έχω ξεχωριστά λογαριασμό στο Yahoo Mail για να κάνω register σε οποιοδήποτε site (που αργότερα μπορεί να στείλει spam) και λογαριασμό στο Gmail για πιο σοβαρή χρήση (εκεί δεν έρχεται τίποτα).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.