Jump to content



SOS!πρόβλημα σε Amilo Pi 1536


GiannisKr

Recommended Posts

Βγάλε την μπαταρία του cmos και πάτα με βγαλμένη την μπαταρία το power για μερικά δευτερόλεπτα.

Επίσης βεβαιώσου ότι το cooler της κάρτας δε βρίσκει με κανένα smd (εκτός και αν έβαλες ακριβώς την ίδια κάρτα)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα έχω και εγώ εδώ και 3 μήνες έναν pi 1536 με καμένη κάρτα γραφικών (χ-1400) το πήγα στο servise και μου βγάλαν κουστούμι 280 ευρω .Mετά από πολύ ψάξιμο στο internet αποφάσισα να αγοράσω μια HD 3650 ATI με 512mb τιμή από 50-70 στο e-bay καινούργια.(καλεί και η n-vidia 8600 άλλα ακριβή και δεν έχει διαφορές άλλα δουλεύει και αυτί κανονικά η επιλογή δικιά σας ) Το bios την είδε κανονικά , ωμός δεν έχει της βάσεις για να βιδώθη η ψήκτρα πανό στο chip της κάρτας . Λύση ξεκολλάτε από την παλιά σας κάρτα της βάσεις που έχει με ένα κολητιρη τουλάχιστον 60 watt και της τοποθετείτε στην HD3650 ανάποδα και από την κάτω πλευρά της πλακέτας (το chip είναι λεπτότερο και μικρότερο με αποτέλεσμα αν μπούνε η βάσεις κανονικά να μην κάνει επαφή η ψήκτρα και κλεινή το μηχάνημα μετά το bootαρισμα ) .Αν όλα έχουν πάει καλά αφού την τοποθετήσετε και την βιδώσετε όλα θα λειτουργούν κανονικά , ώμος δεν θα την αναγνωρίζουν τα windows και driver δεν θα βρειτε γιατι η ατι δεν βγάζει για τα laptop ,βγάζουν η κατασκευαστές όποτε fujitsu και hd3650 χλομό να βρείτε ,λύση πηγαίνετε στο site της ati και κατεβάζετε τούς driver από την ίδια κάρτα άλλα για desktop pc η κάρτα θα δουλέψει κανονικά και γενικά το pc θα είναι 100% αναβαθμισμένο ενδεικτικά με την χ-1400 σε win7 ειχα 3,4 βαθμολογια και με τιν hd3650 εχω 5,9 οσο αφορα την καταναλοσει η καρτα τραβαει περισοτερο αλλα το τροφοδοτικο δεν εχει προβλημα καλεί επιτυχία.:T::T:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Πάνος. Πήρε το κολλητήρι και ανακύκλωσε τις βάσεις της παλιάς κάρτας.

Είχα κ εγώ το ίδιο πρόβλημα για την στήριξη της ΑΤΙ 2400 και αγόρασα μικρές βίδες με παξιμάδι. Τις έκοψα σε μήκος, έβαλα το παξιμάδι κ ίσα-ίσα ακούμπησα λίγο κόλλα που μου έδωσε ένας φίλος που επισκευάζει τηλεοράσεις, για να μην ξεσφίξει το παξιμάδι.

Εδώ και ένα χρόνο όλα καλά:victory:.

Με εξαίρεση το τροφοδοτικό που δεν άντεξε την καινούρια κάρτα και παρέδωσε πνεύμα.

Αντικαταστάθηκε με μεγαλύτερο, χωρίς άλλο πρόβλημα, πέρα από το αυξημένο βάρος.

Link to comment
Share on other sites

kalispera exo enan pi 1536 me kameni karta grafikon (x-1400) i lisi poy edosa einai i exis agorasa apo e-bay mia karta hd3650 apo 50 -70 eyro (kali i 8600 alla dipli timi xoris logo ) tin ide to bios kateyfian 1 problima den exei baseis gia na bidothi i xiktra lisi pernete tin palia karta x-1400 kai me ena kolitiri ligo megalo 60watt bgazete tis baseis poy exei ayto kai tis topofetite stin ati3650 anapoda kai apotin kato pleyra (to chip tis 3650 einai pio mikro kai i baseis an mpoyn kanonika kratane tin xiktra pio xila apo to chip opote klini apo fermokrasia ) tin topothetite stin thesitis kai tin bidonete an ola exoyn paei kala i xiktra kani epafi kai o pc den klinei 2 problima driver gia tin 3650 i ati den bgazi driver gia tis kartestis sta laptop alla o ekastote kataskeyastis os ektoytoy driver fujitsu gia tin 3650 einai xlomo na brite omos mporite na katebasete toys driver gia tis aples sinonomates kartes poy bgazoyn gia ta stafera pc bouala o fujitsu doylebi apsoga kai me poli kaliteres epidoseis apo palia kali epitixia:banging::banging::banging::banging::banging::sarcastic::sarcastic:

μιλαμε εκανα κανα μισαωρο να διαβασω το ποστ....γιατι δε το γραψες πιο χαλαρα...ελληνικα φυσικα..με συνταξη και ορθογραφια... κουραστικα πιο πολυ και απο τα γραπτα των μαθητων μου

κατα τα αλλα ωραιος

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα παιδιά ! Έχω και γω το ίδιο πρόβλημα με Amilo Pi 1536 . Δηλαδή ανοίγει όλα δουλεύουν και μόλις περάσουν 2-3 λεπτά και ζεσταθεί μαυρίζει η οθόνη ενώ όλα τα λαμπάκια δουλεύουν και ο σκληρός .. και τις μνήμες τις έλεγξα… Αν υποθέσουμε ότι δεν είναι μητρική και είναι ι κάρτα γραφικών.. Αν αγοράσω μια από E-bay όλο ιδία θα μπορέσω να την βάλω μονός μου η δεν θα κουμπώνει κάτι? Και drivers θα βρω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Kαλημέρα παιδιά!...

Επανέρχομαι μετά απο μερικά χρονάκια για να σας πω τα νεώτερα σχετικά με το λάπτοπ Fujitsu~Siemens Amilo pi1556 . Ειχε διαγνωστει απο το επίσημο σέρβις "καμμένη κάρτα γραφικών"(geforce go 7600 mxm) και μου ζητουσαν 500 ευρω για να την αλλαξουν!... Φυσικά αγόρασα καινούργιο λάπτοπ και το παλιο άραξε σε ενα ντουλαπι!...Μετα απο 2 χρόνια ειπα να "βάλω μπροστά" το pi1556 και, ω του θαύματος, η "καμμένη" κάρτα γραφικών "αναστήθηκε"! Το λάπτοπ δούλευε κανονικά!...Δούλεψε άψογα για μερικές εβδομάδες ώσπου "παρέδωσε το πνεύμα", αυτη τη φορά οριστικά (μαύρη οθονη,δεν ανοιγε καθόλου)! ...Συμπέρασμα?!... Μαλλον ειχαν δικιο τα παιδια εδω που ειχαν πει οτι δεν ειχε προβλημα η καρτα γραφικών,αλλα ήταν άλλες αιτιες,π.χ., θερμοαγωγιμη παστα, στατικος ηλεκτρισμος στις μνήμες κλπ!... Τα αναφέρω όλα αυτά έτσι για την ιστορία!...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.