Jump to content



Ubuntu 8.10


Goku

Recommended Posts

Αν κάποιος έχει πρόβλημα με τα updates των ubuntu τότε μπορεί να πάει στο "System -> Administration -> Software Sources" και στην συνέχεια στο παράθυρο που θα εμφανιστεί στο "Download from:" στο πρώτο tab να βάλετε το "Main server"

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Τίποτα!

απλά βάλε στον terminal:

sudo apt-get install azureus

Ναι αυτό το έκανα, αλλά έτσι κατεβάζει και εγκαθιστά το καινούριο azureus δηλαδή το vuze!

Εγώ θέλω τον κλασικό azureus 2.5.0.4

Παλαιότερα στον synaptic package manager την είχε, αλλά πλέον έχει μόνο την καινούρια!

Έχω βρει την έκδοση 2.5.0.4 για linux και το κατέβασα!

Είναι ένα αρχείο Azureus2.5.0.4.jar από κει και πέρα τι πρέπει να κάνω;

είμαι και άσχετος......

Link to comment
Share on other sites

Εχω σε ενα pc ubuntu 8.04 (απο αυτο γραφω) και θελω να βαλω το 8.10 αλλα να δουλεψω με τον KDE4.1 που εχει το kubuntu (το εβαλα live cd και μου αρεσε πολυ).

Μπορω να το κανω χωρις format - reinstall ?

Αν κάποιος έχει πρόβλημα με τα updates των ubuntu τότε μπορεί να πάει στο "System -> Administration -> Software Sources" και στην συνέχεια στο παράθυρο που θα εμφανιστεί στο "Download from:" στο πρώτο tab να βάλετε το "Main server"

Με εσωσες! εκτως του οτι κατεβαζει τερμα πλεον, βρηκα τι εφταιγε και δε μου εδινε την 8.10 στα updates!

Κανω το upgrade και τα ξαναλεμε...:hi:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις και gnome και kde μαζί στο ίδιο λειτουργικό με αυτήν την εντολή:

sudo apt-get install kubuntu-desktop

Για να διαλέξεις ποιό θέλεις να ξεκινήσεις το κάνεις από το login screen στο options -> sessions

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κατάφερα τελικά.. Μέσα απο windows το έβαλα να κάνει restart και να τρεξει ως live cd..

Μετα εκανα εγκατασταση σε εναν 250GB non raid hdd.. Τωρα ομως το προβλημα ειναι οτι δεν μου εμφανιζει καποιον boot loader στην αρχη, μπαινει κατευθειαν στα vista.. Υπαρχει καποια λυση για αυτο??:)

EDIT: Να επισημανω οτι το setup εχει ως εξης.. Τα vista ειναι εγκατεστημενα σε RAID 0 και τα ubuntu 8.10 στον non raid τριτο σκληρο δισκο.. Μπορω να δουλεψω ετσι με dual boot??

Εχω την εντυπωση οτι η μητρικη ξεκινα κατευθειαν απο το RAID και φορτωνει απο εκει το λειτουργικο.. Υπαρχει καποιος τροπος να τσεκαρει ας πουμε και τον Non raid HDD και να βγαζει μετα ενα boot loader???

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κατάφερα τελικά.. Μέσα απο windows το έβαλα να κάνει restart και να τρεξει ως live cd..

Μετα εκανα εγκατασταση σε εναν 250GB non raid hdd.. Τωρα ομως το προβλημα ειναι οτι δεν μου εμφανιζει καποιον boot loader στην αρχη, μπαινει κατευθειαν στα vista.. Υπαρχει καποια λυση για αυτο??:)

EDIT: Να επισημανω οτι το setup εχει ως εξης.. Τα vista ειναι εγκατεστημενα σε RAID 0 και τα ubuntu 8.10 στον non raid τριτο σκληρο δισκο.. Μπορω να δουλεψω ετσι με dual boot??

Εχω την εντυπωση οτι η μητρικη ξεκινα κατευθειαν απο το RAID και φορτωνει απο εκει το λειτουργικο.. Υπαρχει καποιος τροπος να τσεκαρει ας πουμε και τον Non raid HDD και να βγαζει μετα ενα boot loader???

Έκανα ακριβώς το ίδιο με σένα με την διαφορά που εγώ δεν έχω raid και μου έπαιξε κανονικά με boot loader χωρίς να κάνω κάτι εγώ. Πρώτη επιλογή Vista δεύτερη Ubuntu.

Εγώ έχω πρόβλημα με την x-fi μου :cry: δεν μπορώ να βρω drivers ....καμιά ιδέα? Υπάρχει κανείς με creative + ubuntu ?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν κατι drivers της creative αλλα ειναι αθλιοι απ οσα εχω διαβασει. ο μονος τροπος που επαιξε η prelude (x-fi εχει) σε λινουξ ηταν με oss.Αλλα δεν ξερω αν μπορεις να ρυθμισεις wine-games-flash να παιζουν με oss.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κατάφερα τελικά.. Μέσα απο windows το έβαλα να κάνει restart και να τρεξει ως live cd..

Μετα εκανα εγκατασταση σε εναν 250GB non raid hdd.. Τωρα ομως το προβλημα ειναι οτι δεν μου εμφανιζει καποιον boot loader στην αρχη, μπαινει κατευθειαν στα vista.. Υπαρχει καποια λυση για αυτο??:)

EDIT: Να επισημανω οτι το setup εχει ως εξης.. Τα vista ειναι εγκατεστημενα σε RAID 0 και τα ubuntu 8.10 στον non raid τριτο σκληρο δισκο.. Μπορω να δουλεψω ετσι με dual boot??

Εχω την εντυπωση οτι η μητρικη ξεκινα κατευθειαν απο το RAID και φορτωνει απο εκει το λειτουργικο.. Υπαρχει καποιος τροπος να τσεκαρει ας πουμε και τον Non raid HDD και να βγαζει μετα ενα boot loader???

Κατά την εγκατάσταση το 8.10 δεν πήρε πρέφα το raid0 volume που είχες με αποτέλεσμα να βάλει τον Grub στον non-raid δίσκο και να θεωρεί ότι είναι το μόνο λειτουργικό στο σύστημα.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι, αν υπάρχει επιλογή από το BIOS της μητρικής σου, όταν μπουτάρει το σύστημα να επιλέγεις εσύ (με κάποιο F-key γίνεται) από πού θα φόρτώσει λειτουργικό.

Λίγο παίδεμα μεν αλλά δεν ανακατεύονται έτσι τα λειτουργικά μεταξύ τους, ότι και να κάνεις στο μέλλον δεν θα επηρεάζει το ένα το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις vista δοκίμασε το EasyBCD να προσθέσεις ένα ακόμα entry στον bootloader των vista. Το OS Selector δεν είχα καταφέρει να το κάνει να δουλέψει.

Download:

http://neosmart.net/dl.php?id=1

Guide:

http://neosmart.net/wiki/display/EBCD/Ubuntu

Link to comment
Share on other sites

μαγκες, μολις εγινα αντικειμενο γελωτα στην παρεα αφου μπουταρω Vista για να δω ταινια μετα την αρνηση του 8.10 να παιξει με την ΜΙΑ ενα απλο dvd.

Μην μου υποδειξετε αμεσως το how to.θα πεσουν και οπωροκηπευτικα

"Could not open location; you might not have permission to open the file."

το sudo που μπαινει? λολ

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και το εχω κανει αλλα το totem που ανοιγε δεν ηταν μονο file player,δεν ειχε δλδ δυνατοτητα αναπαραγωγης dvd. Το mplayer που επισης δοκιμασα, απλως κολλουσε. Καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.