Jump to content


Τελικα,ο επεξεργαστης επηρεαζει τα fps των παιχνιδιων?(ingame benches/not for 56k)


GoMaR

Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Εν ολίγοις, ρε παίδες, επηρεάζει ή δεν επηρεάζει;

Πολύ, λίγο, καθόλου; Με μια λέξη τι θα λέγατε, επειδή δεν καταλαβαίνω και πολλά...

Έχω τον Ε6400 και σκέφτομαι να μεταβώ στον Ε8500. Αξίζει; Να το επιχειρήσω ή να περιμένω μια και καλή τους i7;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι! Ευχαριστώ!

Άρα θα δώσω βάση στην κάρτα γραφικών. Από την 7950 θα πάω μάλλον σε μια 200 Series αν και ακόμη με βγάζει ασπροπρόσωπο. Ίσως περιμένω λίγο ακόμη να δω εξελίξεις. Διότι 1ον για τις 200 Series δε βλέπω και πολλά καλά σχόλια και 2ον δεν υπάρχει περίπτωση να πάω σε Ati όσο καλύτερα σχόλια και αν βλέπω π.χ για την 4870. Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Ιάσωνα μπράβο κι από μενα, πολύ καλή δουλειά.

Θα είχα περιέργεια να δώ τι κάνει σ΄ αυτές τις αναλύσεις

ένας κλοκαρισμένος 8500 στα 4GHz.

Είχα κάνει εγώ ένα τεστ πολύυυυ καιρό πριν το οποίο μπορείς να βρεις εδώ. Έχει και ένα ψιλο-versus ATI 3870 με 8800GTX!:to_pick_ones_nose:

Είχα καταλήξει οτι τελικά Q6600@3600mhz με Ε8400@4200mhz δεν είχα ιδιαίτερη διαφορά. Σπάστικα πάντως με το Supreme Commander το οποίο όντως άλλαξε συμπεριφορά για αυτό και ο Ε πήρε πόδι και δεν το μετάνοιωσα ποτέ έκτοτε.

@ Gomar

Υπέροχη δουλειά φίλε:T:! Όπως είπα και εγώ παραπάνω, όντως δεν είχα δει τρομερές διαφορές στα τεστ που είχα κάνει τότε. Απλά αποφάσισα να κρατήσω τον Quad γιατί τον ψιλοχρειάστηκα σε κάτι στιγμές που άμα είχα τον Ε, θα το είχα μετανοιώσει. Ήταν δηλαδή πιο πολύ αποφάση του στύλ, άσ'το να υπάρχει μωρέ! :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος....! και ειχα περιεργεια κατα ποσο επηρεαζει ενας cpu με μια gpu. τοσο καιρο πιστευα οτι ειναι 50% cpu και 50% gpu οσο αναφορα την αποδωση σε παιχνιδια.

Αλλα τελικα μαλων η καρτα γραφικων τραβαει το σταυρό του μαρτυρίου.....

Μπραβο σου. εγω δε θα ειχα κουραγιο να το κανω αυτο με τιποτα, παρολου που με ετρωγε η απορια εδω και πολυ καιρο....:worship::T:

Link to comment
Share on other sites

να το τραβιξω λιγο πιο περα;ρωτοντας αν ενας επεξεργαστης ειναι υπαιτιος(λογο ελατοματικου προιοντος λογικα) για crashαρισματα;;...υπαρχει καποιο προγραμμα που να ελενχει τις επιδοσεις της cpu ωστε να κρινουμε η οχι οτι εχει προβλημα;;κ επησεις αν υπαρχει καποια ασυμβατοτητα στο συστημαμε καποιο παρομοιο προγραμμα..;δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος για να το ρωτησω αλλα το κανω κ σορρυ κιολλας..ευχαριστω για καθε πληροφορια..:laughing::laughing:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα πω κάτι άλλο!!! Σίγουρα η κάρτα κάνει όλη την δουλειά και εκεί είναι που πρέπει να ρίχνουμε φράγκα!!!! Στο τεστ φαίνεται πολύ μικρή διαφορά ανάμεσα στους quand επεξεργαστές και τους c2d σε όλα τα games το ίδιο και σε o/c και μη επεξεργαστές!!!!

Αρα όταν ο E8400,8500, E8600 κοστίζει περισσότερο ή το ίδιο με έναν QUAND γιατί να μην επιλέξω τον quand που :

1) Θα με βγάλει περισσότερο καιρό χωρίς να αναβαθμιστώ!

2) Θα μου δώσει αέρα σε επεξεργασία εικόνας, ήχου και οποιαδήποτε mult εφαρμογή τρέξω!

3) Θα μου δώσει παραπάνω αέρα στα win και στην χρήση πολλών εφαρμογών ταυτόχρονα!

4) Θα μπορώ να παίξω τα παιχνίδια μου το ίδιο άνετα με ένα διπύρηνο!

5) Οτι multi. εφαρμογή ξεφυτρώνει από εδώ και πέρα θα την εκμεταελύομαι πλήρως!!!

Μην ξεχνάμε ότι ένα pc δεν είναι μόνο μια μηχανή παιχνιδιών αλλά κάνει πολλές και διαφορετικές εργασίες!!!!

Το τελικό συμπέρασμα είναι πως αν θες ένα pc που θα το κρατήσεις για πολύ καιρό για διάφορες χρήσεις η σωστότερη επιλογή είναι η επιλογή 4πύρηνου! Αν ο αγοραστής είναι τρελάρας σαν και εμάς και αγοράζει νέο σύστημα ή αναβαθμίζεται κάθε 6μηνο και ασχολείται μόνο με games τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος για quand την δεδομένη χρονική στιγμή με τα παιχνίδια που κυκλοφορούν στην αγορά!!!!

Αν πάλι έχεις ένα παλιό σχετικά σύστημα με κανένα Χ2 που σε βολεύει σε όλες τις εφαρμογές που τρέχεις και σκέφτεσαι να τον αλλάξεις για τα games, ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!! Παρε απλά μια ΚΑΛΗ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα όταν ο E8400,8500, E8600 κοστίζει περισσότερο ή το ίδιο με έναν QUAND γιατί να μην επιλέξω τον quand που :

1) Θα με βγάλει περισσότερο καιρό χωρίς να αναβαθμιστώ!

2) Θα μου δώσει αέρα σε επεξεργασία εικόνας, ήχου και οποιαδήποτε mult εφαρμογή τρέξω!

3) Θα μου δώσει παραπάνω αέρα στα win και στην χρήση πολλών εφαρμογών ταυτόχρονα!

4) Θα μπορώ να παίξω τα παιχνίδια μου το ίδιο άνετα με ένα διπύρηνο!

5) Οτι multi. εφαρμογή ξεφυτρώνει από εδώ και πέρα θα την εκμεταελύομαι πλήρως!!!

Πολύ βιαστικό συμπέρασμα! Ξέχασες την παράμετρο "συχνότητα CPU". Οι Εxxx που λες και οι Quad που κοστίζουν το ίδιο έχουν ένα χάσμα περίπου 0.8-1 GHz. Είναι μεγάλη η διαφορά ...Άρη.

Οι 2-core είναι το ίδιο με τους 4-core (με εξαίρεση ειδικές εφαρμογές - video encoding, photoshop, winRAR και μερικές ακόμη) MONO EAN είσαι σε παρόμοια συχνότητα. Δεν είναι καθόλου ίδιοι σε gaming ένας 2.3GHz 4-core με έναν 3 GHz 2-core (o 2-core "τον έχει" χαλαρά τον 4-core).

Οπότε αν θεωρήσουμε τα 3GHz ως ενδεικνυόμενη συχνότητα για 2-core cpu αυτή την εποχή, θες πολύ ξεπαράδιασμα για να πας σε ίδια συχνότητα σε 4-cores.

Προσωπικά δεν βρίσκω νόημα αναβάθμισης αν τα νέα συστήματα δεν μου δίνουν τουλάχιστον ένα 35% παραπάνω επιδόσεις. Με άλλα λόγια αυτό που λένε μερικοί στο lab: αναβάθμιση κάθε 3η γενιά/φουρνιά hardware.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ βιαστικό συμπέρασμα! Ξέχασες την παράμετρο "συχνότητα CPU". Οι Εxxx που λες και οι Quad που κοστίζουν το ίδιο έχουν ένα χάσμα περίπου 0.8-1 GHz. Είναι μεγάλη η διαφορά ...Άρη.

Οι 2-core είναι το ίδιο με τους 4-core (με εξαίρεση ειδικές εφαρμογές - video encoding, photoshop, winRAR και μερικές ακόμη) MONO EAN είσαι σε παρόμοια συχνότητα. Δεν είναι καθόλου ίδιοι σε gaming ένας 2.3GHz 4-core με έναν 3 GHz 2-core (o 2-core "τον έχει" χαλαρά τον 4-core).

Οπότε αν θεωρήσουμε τα 3GHz ως ενδεικνυόμενη συχνότητα για 2-core cpu αυτή την εποχή, θες πολύ ξεπαράδιασμα για να πας σε ίδια συχνότητα σε 4-cores.

Προσωπικά δεν βρίσκω νόημα αναβάθμισης αν τα νέα συστήματα δεν μου δίνουν τουλάχιστον ένα 35% παραπάνω επιδόσεις. Με άλλα λόγια αυτό που λένε μερικοί στο lab: αναβάθμιση κάθε 3η γενιά/φουρνιά hardware.

Mάλλον δεν είδες καλά την πολύ μικρή διαφορά του q6600 στα 2,0ghz με τον q6600 στα 3,0ghz για να καταλάβεις πως ούτε η συχνότητα δίνει πολλά!!!! Αρα τι με quand στα 2,4-2,6 τι με c2d στα 3,0ghz πάνω κάτω το ίδιο σου δίνουν!!! Κερδίζει ο τετραπύρηνος ελάχιστα λόγο πυρήνων το ίδιο και ο διπύρηνος λόγο συχνότητας οπότε μια από τα ίδια είμαστε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.