Jump to content


DSLR μεχρι 500€


Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

D60 ή D80 και από εμένα, προσωπικά το ότι έχει έλλειψη από μοτέρ η 60άρα δεν είναι τρελό αλλά μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα αν έχεις τίποτα παλιούς φακούς.

Γενικά με την 60άρα παίρνεις <πολύ μηχανή για τα λεφτά σου> (bang for buck), όπως αντίστοιχα και με την 80άρα τώρα που τις σκοτώνουν ενόψει της 90άρας (που τα σπάει αλλά πάμε αλλού σε τιμή).

Εμένα το μόνο ενοχλητικό πράμα που βρίσκω στην 60άρα και πριν στην 40άρα, είναι η έλλειψη οθονούλας πάνω δεξιά. Πως όλα δηλαδή τα ρυθμίζεις από το πίσω LCD screen. Βέβαια είναι θέμα συνήθειας απ’όσο μου λένε οι γνωστοί.

Last but not least ο 18-55 του κιτ δεν είναι για να κατεβάσεις και τα βρακιά σου.

Link to comment
Share on other sites

http://www.dpreview.com/reviews/nikond80/page21.asp

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos450d/page23.asp

Είμαι δουλειά τώρα και δεν προλαβαίνω να σου γράψω πολλά αλλά αν θες δες τους 2 συγκρητικά για να πάρεις μια γεύση, απλά αναφορικά την 450 την βάζει δίπλα δίπλα με τιν D60 όχι την D80.

Ελπήζω να βοήθησα λίιιιγο.

Link to comment
Share on other sites

από τους γνώστες, πολύ χοντρικά τα +- μεταξύ D80 και 450D?

Θα στο πω πολυ χοντρικα.Ελπιζω να γινω κατανοητος.

+ D80

- 450D

(διαφορες υπαρχουν ,ολα υπερ της d80 .Δεν ξερω αν εχει νοημα να αναλυθουν.Οι πιο πανω σειρες ειναι πιο ευκολονοητες απο τον οποιονδηποτε πιστευω.

Παντως και οι δυο με ενα καλο σετακι φακων βγαζουν πολυ καλες φωτογραφιες(και ενας καλος φωτογραφος βοηθαει επισης).

Link to comment
Share on other sites

από τους γνώστες, πολύ χοντρικά τα +- μεταξύ D80 και 450D?

D80

Ποιο μεγαλο σωμα/πιασιμο μαλλον ποιοτικοτερο, μεγαλυτερο viewfinder, πιο αργη σε fps, μαλλον χειροτερη σε θορυβο, λιγοτερα ΜΡ, αρκετα πιο παλια, δεν εχει LiveView, δεν εχει Dust protection:p

best choise: μτχ 40D (χαλλλαρα)

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου άρεσε περισσότερο από τη D80 όταν πρωτοέπαιξα μαζί της. Έδωσα όμως άλλη μια ευκαιρία στη D80.. και την ερωτεύτηκα. 450D sucks :neo::neo:

Μόνο και μόνο για το σώμα θα έπαιρνα D80

Link to comment
Share on other sites

τα reviews τα έχω διαβάσει αλλά δε σχηματίζω ξεκάθαρη άποψη. ίσως γιατί δεν είναι σαφές το πόσο καλύτερη είναι η d80 από την d60 (σε μένα τον αδαή) μιας και την 450d την "κατάλαβα" καλύτερη από την d60.

γιάυτό ρωτάω άποψη προσωπική. επίσης μιας και μιλάμε για entry level μοντέλα ουσιαστικά, καλό θα ήταν οι όποιες διαφορές και λόγοι προτίμησης του ενός μοντέλου από το άλλο, να έχουν βάση για τη χρήση που θα κάνει κάποιος που θα "μάθει" πάνω σε αυτή και όχι να τις καταλαβαίνει μόνο κάποιος guru...

δλδ θα με ένοιαζε ποια από τις 2 είναι πιο φιλική σε αυτόν που τώρα πρωτοασχολείται, ποια έχει καλύτερο αποτέλεσμα με "auto" ρυθμίσεις μέχρι να υπάρξει εξοικείωση με όλες τις επιλογές, ποια βγάζει τις πιο σωστές φώτο χωρίς να πρέπει να είσαι guru στο photoshop για να τις φέρεις μετά, ποια υπερέχει στα features που όντως θα χρησιμοποιήσει ο αρχάριος, αν υπάρχει διαφορά αξιοσημείωτη σε κάποιο παράγοντα που δεν πάει εμάς το μυαλό μας, από αυτονομία πως συγκρίνονται, κάποιο σπαστικό bug/κουσούρι που δεν αναφέρεται στα review κλπ κλπ...

:Dthx

Link to comment
Share on other sites

@voudas..

Aυτο ειναι το συνηθες λαθος που γινεται.

Κρινουν βαση τιμης.

Canon εχω ,αλλα ενα πεταγμα απο τη καρεκλα ψιλοεγινε.Οχι και entry level dslr η d80.

Και εγω θελω full frame αλλα οχι και ετσι!!!

Αποκλειεται να μην δεν εχεις δει στα review οτι η d80 (οπως και η 40D της canon ) εχει μεταλλικο σκελετο ,πενταπρισμα ,αλλο συστημα εστιασης και καπου με πιο ψιλα γραμματα αλλη αυτονομια.(απο τις 400-500φωτος πας αν δεν κανω λαθος στις 800 ανα φορτιση μπαταριας).

Στις entry level θα βρεις πλαστικουρα,pentamirror,χειροτερο συστημα εστιασης και μικροτερη αυτονομια.(σε θεμα αυτονομιας μονο η 450D παει καπως καλα)

Σαφεστατα δεν θα βγαζεις τσαντηρια και θα βλεπεις μετα παλατια.Αλλα και μονο στο πιασιμο η διαφορα ειναι αισθητη.

Αντε βαλε και καποια fps πιο γρηγορη σε burst..

Εν ολιγοις και ολιγο πιο τεχνοκρατικα ..h d80 ειναι απλα αλλη κατηγορια απο τις d60/400d/450d.

Eiναι στην ιδια κλαση με την 40D (canon) αλλα μιας και η αλλη παιζει να τη βρεις στα 450Ε ειναι κατι παραπανω απο ευκαιρια.

Αν παλι δε καλυπτεσαι το παραπανω ποστ..πες το να το κανουμε ακομα πιο τεχνικο.

(Πολυ το αναλυεις παντως στο θεμα "σωμα".Στο φακο να δω τι θα κανεις!)

Link to comment
Share on other sites

@voudas..

Aυτο ειναι το συνηθες λαθος που γινεται.

Κρινουν βαση τιμης.

Canon εχω ,αλλα ενα πεταγμα απο τη καρεκλα ψιλοεγινε.Οχι και entry level dslr η d80.

Και εγω θελω full frame αλλα οχι και ετσι!!!

Αποκλειεται να μην δεν εχεις δει στα review οτι η d80 (οπως και η 40D της canon ) εχει μεταλλικο σκελετο ,πενταπρισμα ,αλλο συστημα εστιασης και καπου με πιο ψιλα γραμματα αλλη αυτονομια.(απο τις 400-500φωτος πας αν δεν κανω λαθος στις 800 ανα φορτιση μπαταριας).

Στις entry level θα βρεις πλαστικουρα,pentamirror,χειροτερο συστημα εστιασης και μικροτερη αυτονομια.(σε θεμα αυτονομιας μονο η 450D παει καπως καλα)

Σαφεστατα δεν θα βγαζεις τσαντηρια και θα βλεπεις μετα παλατια.Αλλα και μονο στο πιασιμο η διαφορα ειναι αισθητη.

Αντε βαλε και καποια fps πιο γρηγορη σε burst..

Εν ολιγοις και ολιγο πιο τεχνοκρατικα ..h d80 ειναι απλα αλλη κατηγορια απο τις d60/400d/450d.

Eiναι στην ιδια κλαση με την 40D (canon) αλλα μιας και η αλλη παιζει να τη βρεις στα 450Ε ειναι κατι παραπανω απο ευκαιρια.

Αν παλι δε καλυπτεσαι το παραπανω ποστ..πες το να το κανουμε ακομα πιο τεχνικο.

(Πολυ το αναλυεις παντως στο θεμα "σωμα".Στο φακο να δω τι θα κανεις!)

καταρχήν θενξ για την απάντηση.

καλά δεν έχεις άδικο αλλά το entry point του καθενός είναι διαφορετικό, μιας και σε κάποια "sport" υπάρχε το μικρόβιο του ψάξε κ στρίμωξε όλο και κάτι πιο καλό μήπως και το χρειαστείς, μήπως και το αξιοποιήσεις πιο μετά, μη χάσεις λεφτά αναβαθμίζοντας πολύ σύντομα κλπ κλπ...

τις διαφορές τις διάβασα, τις κατανοώ τεχνικά κλπ απλά λόγω απειρίας δεν ήξερα πως να τις αξιολογήσω...

εννοείται ότι θα χρειαστώ help και για τον φακό...:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.