Jump to content



DSLR μεχρι 500€


Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

εγώ αυτόν έχω και όλες οι φωτογραφίες που έχω ανεβάσει στο φωτοθέμα είναι τραβηγμένες με αυτόν. γενικά με έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο. είναι καθαρός και εστιάζει πολύ γρήγορα. το μόνο του μειονέκτημα είναι το ότι δεν είναι VR και αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος που εξετάζω την πιθανότητα να τον δώσω και να πάρω τον 18-200

Link to comment
Share on other sites

18-200 έχω και εγω για all around και ομολογώ πως τα σπάει ( για τις ταπεινές γνώσεις μου ).

Αν κάποιος είναι Αθήνα και θέλει να βρεθούμε κάποια στιγμή για να "παίξει" λίγο μαζί του μου λέει. ;)

BTW έχω τον SIGMA όχι τον Nikon. Θεωρητικά είναι ίδιοι, πρακτικά εχω διαβάσει καλήτερα σχόλια ελαφρός για τον Nikon αλλά οταν τους συνέκρηνα (απο φιλους), δεν ειδα καμία διαφορα που να δικαιολογει την διαφορά τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα πάρεις κι εσύ τον Sigma 17-70 2.8/4.5 :)

θα εκτιμούσα μια αιτιολόγηση. είναι λόγω ποιοτικών χαρακτηριστικών του συγκεκριμένου ή υπάρχει γενικά και κάποιο catch στους 18-135/18-200 που στα δικά μας μάτια φαίνονται πιο κατάλληλοι μιας και δεν έχουμε ασχοληθεί για να ξέρουμε τί ακριβώς θα χρειαστούμε και θέλουμε λίγο απ'ολα μέχρι να μάθουμε? (αν και υποψιάζομαι στο ότι είναι κυρίως το υπέρ του χαμηλότερου f, καθώς πολλοί παραπονιούνται ότι είναι σκοτεινός ο 18-135)

επίσης που θα δω συμβατότητα φακών από παλιά Nikon αναλογική? (Tokina RMC 28mm/f2.8 και o manual luxon 70-210mm), βρήκα και ένα flash (γκουμούτσα όμως) nissin 3200 gt)

ΕEDIT: όλα αυτά από μια Νikon FE2 με Nikon F bayonet mount.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα πάρεις κι εσύ τον Sigma 17-70 2.8/4.5 :)

H αυτον ,που ειναι οτι πιο best/value που κυκλοφορει σε φακο(προσωπικα δεν εχω δει καλυτερο) ή στον nikkor 24-85mm f2.8-4 που ειναι καλυτερος σε ολα αλλα χαλαει λιγο την αναλογια μιας και εχει τα περιπου διπλα λεφτα.

Αν θες εχτρα φωτεινοτητα απο αυτον δινεις ενα 100αρη ευρω ακομα και παιρνεις και τον 50αρη f1,8.

θεωρω οτι μετα απο αυτον τον φακο παυεις να ασχολεισαι με παρομοιες εστιακες αποστασεις.

Πας ειτε σε κατι πιο τηλε- ειτε σε κατι πιο wide(για την ακριβεια αφηνεις το wide κομματι σε εναν καθαρα wide φακο.)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και θα προσθέσω μιας και τον έχω πώς και wide έχω και tele έχω και 1.8 έχω, και macro έχω και portrait-zoom-φωτεινό έχω αλλά πάντα στον 17-70 καταλήγω γιατί είναι καλός, βολικός, ελαφρύς, στιβαρός σχετικά, και κάνει και εστίαση κοντά και είναι και ψιλοwide και τα 70mm είναι αρκετα.

Και στην τελική, γι αυτά που κάνει, δεν κοστίζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

δε μπαίνει σε nikon (έχω canon). Πάρε nikon.

θα το ξαναδιαβάσω μόλις φτιάξω και καφέ αλλά για την ώρα με έχασες...

(βγήκε κ καινούρια HSM έκδοση: "The Incorporation of HSM is capable of autofocusing with all Nikon DSLR cameras.")

Link to comment
Share on other sites

This rather cautious approach appears to be the result of an attempt by Nikon to standardize the output to match that of its high-end DSLRs (Custom Picture Control settings can swapped across the D90, D700 , D300 and D3) - which will suit some users of the D90 but could alienate users familiar with the punch of entry-level Nikon cameras.

Αυτο πιστευω πως το εξηγει λιγο, δεν λεει πως ειναι κακες απλα αφηνει στον τελικο χρηστη να τις "παραμετροποιησει" λιγο για να βολευονται ολοι αποσο καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.