Jump to content



DSLR μεχρι 500€


Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

μια last ελπίζω ερώτηση μπας και τσιτώσω λίγο το εύρος ή σιγουρέψω τον sigma 17-70 που προτείνετε: o NIKKOR 18-105mm F/3.5-5.6G ED VR τί λέει? (με ξένιζει η μεγάλη min εστιακή απόσταση αλλά αν σώζεται ο tokina 28mm f2.8 που βρήκα και είναι οκ ίσως δεν είναι τόσο prob)

επίσης παίζω τώρα με την D50+nikkor 18-200mm f3.5-5.6 DX VR του Esdee και δε μπορώ να πω πως το 70-200 είναι αμελητέο εύρος, ακόμα κ για ένα close up σε πρόσωπο από τα 3-4 μέτρα, άσε που καλύπτει κ πιο paparazzi γούστα:p (αν και είναι ακριβός και μεγάλος)

edit 4 typo: yeap f3.5

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο σκελος δεν ειμαι αρμοδιος να σου απαντησω, για το δευτερο, α) ο φακος λογικα ειναι 3.5-5.6 οχι 2.5 (πιστεψε με θα ηταν αισθητα πιο ακριβος απο οσο ηδη ειναι), και ναι ειναι φανταστικος φακος, εχω τον ιδιο σε ΣΙΓΜΑ και με αυτον ειναι τραβιγμενες οι πιο πολλες απο τις φωτο που εχω αναρτησει στο αλλο θρεντ. ακομα και οι μακρο (καβουρι, μελισσα, λιβελουλα), και επισεις απο Δ50 και εγω.

Γενικά κοιτα τον και αυτον γιατι για καποιον ερασητεχνη σε γλυτωνει απο το να εχεις 2-3 φακους, αν και ειναι λιγο βαρυς και μεγαλος.

Link to comment
Share on other sites

Και ο SIGMA εκτείνεται και το OS που εχει ειναι σαν το VR.

Οπως εχω γραψει και αλλου αν θες να βρεθουμε καπου Αθηνα να τον δεις και να παιξεις λιγο αν τον σκευτεσε το κανω με χαρα. Και μιας και εχω και εγω D50 θα κανεις αμεσσες συγκρησεις.

Και εγω για τον Νικον πηγαινα αλλα ειδα τον Sigma σε ενα φιλο, και ονταε ερασητεχνης και εγω δεν βρηκα καμια διαφορα για να δοσω τα εξτρα λεφτα. (λενε πως ειναι ελαφρα καλυτερος ο νικον και δεν το αρνουμε (δεν ειμαι επαγγελαμτιας τεστερ :p ) απλα εγω δεν ειδα διαφορα, και η ποιοτητα κατασκευης ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οφείλω να ομολογήσω πως διαβασα το θρεντ με αρκετή προσοχή, καθώς με ενδιαφέρει αμεσα η αγορά μιας dSLR με το κριτηριο των ~500 Ευρώ...

Εχω όμως μια απορία. Προφανώς αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στην D60 (την οποία είδα live πρόσφατα) και στην Canon 450D (ουτε καν την εχω δει απο κοντά). Ειμαι λιγο επηρρεασμένος απο το όνομα της Canon καθώς ειμαι ηδη ευτυχής κάτοχος μιας compact (καμια σχεση, το ξέρω).

Επίσης γνωρίζετε πως για κάποιον αρχάριο, είναι μείζωνος σημασίας ζήτημα η μεταπήδηση απο τις compact στις dSLR να γίνει αναίμακτα. Προσωπικά με ξενίζει αφάνταστα η απουσία ενος λειτουργικού LiveView. Ναι, ειναι αντι-επαγγελματικο, ναι είναι ανηθικο κλπ. Και σας ρωτώ. Η Canon 450D, λαμβάνοντας υπ'οψην και τα σχετικά review απο dpreview κλπ. σε εσας τους επαγγελματίες, τι έχει να πεί;

Δεν κυνηγάμε χίμαιρες κλπ, μιλάμε πάντα εντός λογικου και μεταβατικού πλαισίου. Κατα πόσο θα συνιστούσατε σε εναν beginner να ξεκινήσει με μια μηχανη χωρις LiveView κλπ;

Επίσης, ο 18-55 που δίνει στο κιτ η Canon την παλεύει;

Επίσης #2, γνωρίζετε αν η Canon εχει Ελληνικό μενού; Ενας λόγος που την παίρνω ειναι επειδη εχει μεγάλη λοξα ο πατέρας μου με την φωτογραφία (εχει εμπειρία με reflex), και θα ηταν στα πολυ θετικά αν μπορούσε να την χρησιμοποιήσει και αυτός...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως δουλεύει το live view στις άλλες Dslr αλλα στην canon 40D ειναι ουσιαστικά για macro καταστάσεις, διοτι για να εστιάσει η μηχανή στο live view πρεπει να γεινει χειροκίνητα ή με ενα ιδικό κουμπί να κατεβει ο καθρέφτης, να εστιάσει χωρις να βλέπεις τίποτα στην οθονη και αφου ανεβει ο καθρέπτης να βγάλεις φώτο.

Ο 18-55 του κιτ ειναι χαμηλής ποιότητας, καλλίτερα να δόσεις κατι παραπάνω απο την αρχή και να πάρεις καλλίτερο φακό.

Πιστεύω οτι απο την στιγμή που αποφάσισες να πας σε Dslr, ξεχνάς τις ευκολίες των compact αλλά αναβαθμίζεσαι ποιοτικά.

Το μενου των canon εχει Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

@Voudas

ξέρεις που πας να μπλέξεις????:crazy_pilot:

χε χε

ξυλώνεις την τσέπη σου....

και τρύπα που πέφτουν όχι μόνο τα κέρματα :)

Καλά κάτσε να βρεθούμε να δοκιμάσεις τους φακούς μου και μετά θα δούμε ποιανού τσέπη θα ξηλωθεί (φατσούλα που γελάει, πως τα βάζετε ρε παιδιά τα μουτράκια;;) !!

Link to comment
Share on other sites

Το Live view 'Live mode' Auto Focus δεν το έχει η δικιά μου,απο οτι είδα στο video αργεί να εστιάσει σε σχέση με το κανονικό autofocus, το οποιο εστιάζει ακαριαία.

Δες την απο κοντα και κρινεις εαν σε βολεύει, σαν option καλο ειναι να υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Mητσάρα μην σε απασχολεί ιδιαίτερα το live view...

Κι εγώ στην αρχή κόλλαγα επηρεασμένος από compact αλλά απ' τη στιγμή που την πήρα δεν το χω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Δεν λειτουργεί όπως στις compact.

Ο φακός είναι οκ για αρχή,(βελτιωμένος σε σχέση με τον παλιό 18-55 απ' ότι λενε).Βέβαια αν διαθέτεις χρήματα μπορείς να πας σε έναν 18-200.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παίδες... Επειδή με τρώει εδώ και καιρό η αγορά μιας dslr αλλά γύρω στα 400-450 (οι καιροί είναι χαλεποί :D ), είδα την CANON EOS 1000D + EF-S 18-55 EF/3,5-5,6 IS στο e-shop οπότε περνώντας και από media markt την είδα live και μου άρεσε.

Είμαι άσχετος με dslr οπότε αξίζει να ξεκινήσω με αυτή; Παλιότερα ο NTG μου είχε προτείνει την d40 για αρχή, αλλά στα ίδια λεφτά παίρνεις τώρα την 1000d και με IS φακό...

Στο dpreview της δίνει 8,5. Εσείς τι λέτε;

post-748-1416073733,6482_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλοι θέλετε να πάρετε DSLR, οι compact σας χαλάνε, συγνώμη κιόλας.

Όταν είχαμε μηχανές με φιλμ, πόσοι θέλατε SLR; Κανείς; Όλοι compact είχαν. Τι έχει αλλάξει σήμερα; Τι είναι αυτό που σας σπρώχνει προς τα εκεί; Μήπως έχει εξαπλωθεί τόσο πολύ σαν χόμπι πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παίδες... Επειδή με τρώει εδώ και καιρό η αγορά μιας dslr αλλά γύρω στα 400-450 (οι καιροί είναι χαλεποί :D ), είδα την CANON EOS 1000D + EF-S 18-55 EF/3,5-5,6 IS στο e-shop οπότε περνώντας και από media markt την είδα live και μου άρεσε.

Είμαι άσχετος με dslr οπότε αξίζει να ξεκινήσω με αυτή; Παλιότερα ο NTG μου είχε προτείνει την d40 για αρχή, αλλά στα ίδια λεφτά παίρνεις τώρα την 1000d και με IS φακό...

Στο dpreview της δίνει 8,5. Εσείς τι λέτε;

Αν σου άρεσε η canon, θα πρότεινα να δεις τη 450D. H 1000D στο χέρι μου φάνηκε φτηνή πλαστικούρα. Σε αυτό το θέμα βέβαια η nikon D60 είναι ακόμα καλύτερη από την 450D.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλοι θέλετε να πάρετε DSLR, οι compact σας χαλάνε, συγνώμη κιόλας.

Όταν είχαμε μηχανές με φιλμ, πόσοι θέλατε SLR; Κανείς; Όλοι compact είχαν. Τι έχει αλλάξει σήμερα; Τι είναι αυτό που σας σπρώχνει προς τα εκεί; Μήπως έχει εξαπλωθεί τόσο πολύ σαν χόμπι πλέον;

Κοίτα, όχι ότι είμαι κανένας πορωμένος με τη φωτογραφία, αλλά με τραβάει όσο περνάν τα χρόνια :) , συν το ότι σ΄αυτό το site τα παιδιά είναι πολυτάλαντα :) σε παρασύρουν και σου δείχνουν ότι μπορείς αν ασχοληθείς λίγο να νιώσεις φοβερή ικανοποίηση με τις προσωπικές σου δημιουργίες! Compact δε, έχω μια sony p72 την οποία και θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ. Και πιστεύω ότι έχεις δίκιο στο θέμα χόμπυ... αν και όταν πορωθείς είναι λιγάκι ακριβό :laughing:

Αν σου άρεσε η canon, θα πρότεινα να δεις τη 450D. H 1000D στο χέρι μου φάνηκε φτηνή πλαστικούρα. Σε αυτό το θέμα βέβαια η nikon D60 είναι ακόμα καλύτερη από την 450D.

Το παρατήρησα κι εγώ.. άλλη μηχανή η 450d αλλά ξεφεύγει πολύ ρε γμτ! Chroma μου λές αυτά ακριβώς που παρατηρούσα 45 λεπτά στα media .... μάγος είσαι; :rofl: Όντως η d60 ήταν η πιο βολική στο χέρι μου! Το θέμα μου όμως είναι ότι εγώ (πραγματικά) θέλω την d80.. αλλά το budget ξεχειλωμένο φτάνει τα 450 ευρώ... τι κάνω λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή hayabusa πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερα να πάω στα 490 και στο κιτ της d60; Ο 18-55 VR είναι αντίστοιχος του EF-S 18-55 EF/3,5-5,6 IS και η nikon είναι καλύτερη επιλογή σε αυτά περίπου τα χρήματα ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.