Jump to content



15.3v στην 12άρα (λάθος μου, χαμηλή μπαταρία πολύμετρου)


Teodor_ch

Recommended Posts

Τι τροφοδοτικό έχεις;Η ανεβασμένη 12άρα καμμια φορά σημαίνει ότι το τροφοδοτικό ζορίζεται.Αλλά και πάλι πολύ ψηλά είναι.Μέχρι να δεις τι παίζει μην βάζεις συσκευές πάνω του γιατί θα τις χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Με 15V δεν νομίζω να είχε μείνει τίποτα ζωντανό μέσα στο case.

Πάντως αν έχεις ανοιχτό τον υπολογιστή ένας ίσως "μπακάλικος" αλλά και εύκολος τρόπος για να δεις αν όντως δίνει πολλά Volts είναι να δεις τις στροφές κάποιου συνδεδεμένου ανεμιστήρα. Αν αυτός εργοστασιακά είναι π.χ. στις 2000 στροφές και εσύ τον δεις στις 2500, ε τότε έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι τροφοδοτικό έχεις;Η ανεβασμένη 12άρα καμμια φορά σημαίνει ότι το τροφοδοτικό ζορίζεται.Αλλά και πάλι πολύ ψηλά είναι.Μέχρι να δεις τι παίζει μην βάζεις συσκευές πάνω του γιατί θα τις χαλάσει.

enermax liberty 500w

Με 15V δεν νομίζω να είχε μείνει τίποτα ζωντανό μέσα στο case.

Πάντως αν έχεις ανοιχτό τον υπολογιστή ένας ίσως "μπακάλικος" αλλά και εύκολος τρόπος για να δεις αν όντως δίνει πολλά Volts είναι να δεις τις στροφές κάποιου συνδεδεμένου ανεμιστήρα. Αν αυτός εργοστασιακά είναι π.χ. στις 2000 στροφές και εσύ τον δεις στις 2500, ε τότε έχεις πρόβλημα.

δύσκολο αυτό γιατί οι ανεμιστήρες είναι No-name Nομίζω.

μπορεί να δείχνει λάθος τιμές το πολύμετρο αν έχει χαμηλή μπαταρία?

πάντως το zalman fan controller ακόμα και στη χαμηλή ρύθμιση το λαμπάκι αντί για μπλέ μένει κόκκινο (και καλά δουλεύει γρήγορα ο ανεμιστήρας)

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ παιδιά!

τελικά έφταιγε η μπαταρία του πολύμετρου

έβγαλα μία απο το smoke detector και τελικά ακριβώς 12 δείχνει

συγνώμη για την αναστάτωση αλλά με τέτοια νούμερα που έβλεπα τα έπαιξα!

Link to comment
Share on other sites

αφού τόσα χρόνια μια χαρά μετράει Volts και Ωhms γιατί να το αλλάξω?

Απλά δεν ήξερα ότι με χάλια μπαταρία γίνεται αναξιόπιστο.

Δεν είμαι ηλεκτρονικός :)

Άντε 10 φορές το χρόνο να το χρησιμοποιήσω, γιατί να αγοράσω καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

αφού τόσα χρόνια μια χαρά μετράει Volts και Ωhms γιατί να το αλλάξω?

Απλά δεν ήξερα ότι με χάλια μπαταρία γίνεται αναξιόπιστο.

Δεν είμαι ηλεκτρονικός :)

Άντε 10 φορές το χρόνο να το χρησιμοποιήσω, γιατί να αγοράσω καλύτερο?

Γιατι θέλεις τις 10 φορές όταν μετράς κάτι να ξέρεις ότι αυτό που θα σου πει ισχύει και ότι δεν θα είναι μπαρούφα...

Εδώ δεν σου έβγαλε ούτε ένδειξη ότι η μπαταρία του είναι χαμηλή...!

και ναι με χαμηλή μπαταρία μετράει λάθος, αλλά δεν έπρεπε να μετράει ΤΟΣΟ λάθος...

Τέλος πάντων I rest my case που λένε...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θέλεις τις 10 φορές όταν μετράς κάτι να ξέρεις ότι αυτό που θα σου πει ισχύει και ότι δεν θα είναι μπαρούφα...

Εδώ δεν σου έβγαλε ούτε ένδειξη ότι η μπαταρία του είναι χαμηλή...!

και ναι με χαμηλή μπαταρία μετράει λάθος, αλλά δεν έπρεπε να μετράει ΤΟΣΟ λάθος...

Τέλος πάντων I rest my case που λένε...

η ένδειξη άναβε όσο δεν έκανα μετρήσεις και ήταν σε idle η συσκευή

απλά απο τη στιγμή που κάνω τη δουλειά μου δεν βλέπω το λόγο να δώσω και άλλα λεφτά

η καραμέλα "επένδυση" θα ίσχυε εάν άσχετα με τη μλκία που έκανα, συνέχεια έβγαζε λάθος τιμές

απλά είναι το μικρόβιο που έχουμε απο τους υπολογιστές και συνέχεια βρίσκουμε λόγους να επενδύσουμε κάπου άσχετα αν με κάτι μικρότερο κάνουμε τη δουλειά μας

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.