Jump to content


Ζουμ Τηλεφακός


Recommended Posts

Αφού το παραδέχεσαι κι εσύ ότι σπάνια θα τον χρειαστείς, δώσε τα πολλά λεφτά για έναν καλό καθημερινό και πάρε έναν φτηνό tele να παίζεις όταν και αν χρειαστεί.

Καλός καθημερινός=? Ο γνωσός κι αγαπημένος sigma 17-70 δεν περιλαμβάνεται στην εν λόγω κατηγορία;:cry:

Aφου πρεπει να παρεις κατι και παραδεχεσαι ο ιδιος οτι tele ειναι η μειοψηφια των φωτο σου, παιρνεις wide.:crazy_pilot:

Η άλλη ερώτηση είναι: Θα μου χρειαστεί περισσότερο ο wide? (Sigma 10-20 f/4-5.6 HSM, απ'ότι βλέπω, σε αυτά τα λεφτά)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Kατσε να το φερω εγω πιο κοντα.

Καλός καθημερινός=? Ο γνωσός κι αγαπημένος sigma 17-70 δεν περιλαμβάνεται στην εν λόγω κατηγορία;:cry:

Η άλλη ερώτηση είναι: Θα μου χρειαστεί περισσότερο ο wide? (Sigma 10-20 f/4-5.6 HSM, απ'ότι βλέπω, σε αυτά τα λεφτά)

α)Κακα τα ψεματα ..250Ε δεν ειναι "δινω λεφτα για εναν καλο καθημερινο"

Αποψη μου ειναι οτι δεν χρειαζεται να πας σε αλλον με αυτην τη μηχανη.Αν παλι ψηνεσαι δες και τον πιο φτηνο αλλα καλουλη 24-70mm f2.8 της σιγμα.(Καλος οντως ..κανει και για full frame)

β)Mην κανεις το λαθος να παρεις σε wide αλλον περα απο τον 11-16mm f2.8 της Tokina.

Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι δεν κανει για full frame. : )

To τι χρειαζεσαι μονο εσυ το ξερεις..Κανεις απο τους υπολοιπους συν-labites.

Στη θεση σου 8α επαιρνα (σε τηλεφακο) τον 70-200mm f4 L .Eiναι φτηνος ,ειναι L και ειναι FF-ready.

(στο L "κρυβεται" η -by default- ταχιστη εστιαση (και μαλλον και η πιο σιγουρη-σωστη) και οτι ο φακος δεν εκτεινεται οταν ζουμαρεις και προφανως ουτε οταν εστιαζεις.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

bump

χαζεύοντας στο ebay πέτυχα αυτή εδώ τη σαχλαμάρα http://cgi.ebay.com/650-1300mm-Tele-Zoom-Lens-for-Nikon-D90-D80-D70-D60-D40_W0QQitemZ270306425080QQcmdZViewItemQQptZCamera_Lenses?hash=item270306425080&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318 (που μου είχε δείξει και ο Κώστας παλιότερα).

Για πείτε τις γνώμες σας

Μην καραφλιάσετε, δεν σκοπεύω ούτε για αστείο να πάρω αυτό το πράμα. Απλά μου κάνει εντύπωση η απίστευτα χαμηλή τιμή.:D

Link to comment
Share on other sites

sigma 17-70: Lens Construction: 15 Elements in 12 Groups

650-1300mm Telephoto Zoom Lens For Nikon Mount manufactured by ROKINON Lens Construction: 4 Elements in 2 Groups

Αυτό νομίζω ότι λέει αρκετά :p

PS Από τη μία λέμε για φακούς της σειράς L, και από την άλλη μας πετάς το φακουδάκο της Rokinon? :p

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα τραβήξεις κάτι μακρυνό, δεν σε πολυενδιαφέρει η γεωμετρική παραμόρφωση. Μόνο η χρωματική εκτροπή που πιθανών να έχει και η ίσως χαμηλή ευκρίνεια να είναι ουσιαστικά προβλήματα. Ούτε το χαμηλό κοντράστ που ίσως έχει είναι πρόβλημα, διορθώνεται με photoshop. Όσο για τα λίγα κρύσταλλα που έχει, γενικά οι μεγάλοι τηλεφακοί έχουν λίγα, δεν είναι απαραίτητα και περισσότερα. Δείτε στο site της Nikon για το πόσα κρύσταλλα έχουν οι τηλεφακοί της. Βέβαια, και 4 κρύσταλλα για zoom, είναι πολύ λίγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

να κάνω μία πολύ noob ερώτηση?

το κλασσικό zoom (xΚΑΤΙ) νούμερο πώς το υπολογίζουμε?

Για παράδειγμα, έρχομαι απο μία SONY DSC-H1 με φακό 12x Optical Zoom

  • Lens Aperture: F/2.8-3.7
  • Focus Adjustment: Automatic, manual
  • Min Focus Range: 50 cm
  • Focal Length: 6 mm - 72 mm

Πήρα πρόσφατα μία Nikon D40 με τον κιτ φακό

Type: Zoom lens - 18 mm - 55 mm - f/3.5-5.6 G ED II Nikon AF-S DX

Είχα ακούσει ότι το ζοομ το υπολογίζεις διαιρώντας 55/18=3

Κοιτάω για έναν νέο φακό με μεγαλύτερο νούμερο αλλά κάτι δεν μου πάει καλά.

http://www.amazon.co.uk/Nikon-AF-S-70-300-4-5-5-6G-IF-ED/dp/B000HJPK2C/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=electronics&qid=1228913111&sr=1-3

Nikon AF-S VR 70-300 f/4.5-5.6G IF-ED

Πώς υπολογίζω το ζοομ σε αυτόν το φακό?

Νομίζω ότι ο τρόπος που ήξερα ήταν πολύ μπακαλίστικος.

Επίσης έχω προσέξει ότι όταν κατεβαίνω απο τα 28mm περίπου, είναι σαν ο φακός να κάνει UNzoom. Έψαξα λίγο αλλά δε βρήκα κανένα άρθρο για τόσο άσχετους σαν και εμένα.

Οι πιό έμπειροι μπορείτε με δύο γραμμές να μου εξηγήσετε. Αν έχετε και κανένα λινκ θα με βοηθούσε πάρα πολύ. Έχω αφήσει το Project στη μέση και όλο με τη μηχανή ασχολούμαι :tomato:

Link to comment
Share on other sites

και στον nikkor με τον ίδιο τρόπο θα υπολογίσεις το ζουμ : 300/70

Το ότι βγαίνει μικρότερο νούμερο δεν σημαίνει ότι θα ζουμάρει λιγότερο από την Sony (αν είναι δυνατόν).

Για να καταλάβεις που κινείται κάθε φακός κοιτάς τα mm που λέει.

Xoντρικά, όσο περισσότερα mm τόσο πιο μακριά βλέπει ένας φακός.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως :)

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις που κινείται κάθε φακός κοιτάς τα mm που λέει. Από την στιγμή που αυτός φτάνει στα 300mm (και 450 για την ακρίβεια στην d40) τα 72 της ΣΟΝΥ είναι ασύγκριτα λιγότερα.

Zong!

Teodor_ch για να μπορείς να συγκρίνεις 2 φακούς από διαφορετικά συστήματα πρέπει να τα αναγάγεις σε κάτι κοινό, στην περίπτωσή μας τα 35mm.

Άρα λοιπόν πάντα υπολογίζεις σε τι αντιστοιχεί ο κάθε φακός. Στην Sony το Crop Factor είναι 6, άρα τα 72 τα πολλαπλασιάζεις με 6.

Στην Νικον είναι ~1.5 άρα πολλαπλασιάζεις με 1.5 τα 55 ή τα 300 ή ό,τι mm έχει ο εκάστοτε φακός.

That simple :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά

το crop factor ήταν που μου διέφευγε για αυτό και δεν έβγαζα πολύ νόημα.

έχετε κανένα άρθρο (ας είναι 100 σελίδες!) να το ξεσκονίσω?

Προσπαθούσα να μεταφράσω τους φακούς σε zoom τιμή νομίζοντας ότι θα είναι ο καταλληλότερος τρόπους σύγκρισης τους.

Προσθήκη:

Άρα, το "unzoom" που λέω παραπάνω για την D40 μάλλον μου φαίνεται λόγω:

Sony: crop factor 6 x 6mm minimum= 36mm

Nikon: crop factor 1.5x18mm minimum= 27mm

Άρα η Nikon έχει μεγαλύτερο field of view όπως το καταλαβαίνω.

Άρα στα 24mm η Nikon βγάζει την ίδια εικόνα ακριβώς με τη sony.

Νομίζω ότι βρήκα το δρόμου μου :)

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

άρθρο σχετικά με τι; μια καλή ιδέα πάντως είναι να πας εδώ και να ξεκινήσεις το διάβασμα από ανθρώπους που έχουν καταθέσει τα πάντα στην φωτογραφία www.dpgr.gr

:T:

Δεν είχα προσέξει ότι έχουν ειδικό section :worship:

http://www.dpgr.gr/index.php?page=articles

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.