Jump to content


Αντικατάσταση AGP


marioboni

Recommended Posts

Σωστά, μιας και μιλάμε για παλιό PC που ίσα ίσα θέλουμε να το κάνουμε να ξαναπαίξει χωρίς να τα χώσουμε. Η πρότασή μου είναι κατά ένα μεγάλο ποσοστό από το κριτίριο "δεν θέλω να τα σκάσω για κάτι παλιό". Αν και παιδιά μάλλον η DDR3 όπως και το >128bit είναι πλεονασμός και θεωρητικά στην AGP, έτσι;

Καθόλου πλεονασμός. Άπειρα συστήματα έχουν υπάρξει με ddr3 και 256 bit σε agp ακόμα, και αποδίδουν αξιοπρεπώς. Και για τα 35-40 ευρώ που δίνει υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις από πετσωκομένες με 64bit interface.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply
παιδια μην τρελαίνεστε με την 1950, όλες οι κάρτες πρίν από την 8 sthn nvidia και την 2 στην ATI, δηλαδή πριν Unified Shader Architecture δεν τραβάνε καθόλου στα νέα παιχνίδια. Δηλαδή η 3650 θα είναι σαφώς καλύτερη, εγώ για παράδειγμα σε ένα p4 3.4 με 7950 χ2 και 3650 στα νέα παιχνίδια cod4 κλπ είδα παρόμια frame. Σε αυτό βοηθάει και το CPU Bottleneck. οπότε πάρε την 3650, είναι και φτηνότερη. Βεβαιώσου ότι δεν έχεις μητρική VIA έχουν πρόβλημα με τις νέες ATI....

Τα frames τα είδες παρόμοια καθαρά λόγω cpu. Η χ1950Pro είναι κατά πολύ ανώτερη της 3650 και ας μην έχει Unified shaders.

Link to comment
Share on other sites

δεν είχα 1950 ποτέ , εκείνη την εποχή είχα 7900gtx και 7950 gx2 πιο μετά,. Πάντως η 7900 ήταν κοντά σε 8600gts και στην 3650 (που τις έχω δοκιμάσει). ίσως έχεις δίκιο για την 1950, αλλά και το παλικάρι έχει πολύ σοβαρό cpu Bottleneck οπότε "μια η άλλη" ας πάρει τη φτηνότερη....

Link to comment
Share on other sites

δεν είχα 1950 ποτέ , εκείνη την εποχή είχα 7900gtx και 7950 gx2 πιο μετά,. Πάντως η 7900 ήταν κοντά σε 8600gts και στην 3650 (που τις έχω δοκιμάσει). ίσως έχεις δίκιο για την 1950, αλλά και το παλικάρι έχει πολύ σοβαρό cpu Bottleneck οπότε "μια η άλλη" ας πάρει τη φτηνότερη....

Για να καταλάβεις, όταν είχα πάει την παλιά μουτ χ1950pro για rma και είχα βάλει μια 8600gt-gts something προσωρινά, μου φαινόταν ότι έπρεπε να κατέβω να σπρώξω. Είναι πολύ μπροστά από 3650-8600 κλπ. Αλλά στο σύστημα που έχει όντως θα κρατιέται αρκετά πίσω. Απλά το είπα και ως ένσταση απέναντι σε κάτι 3850 που του λένε και τέτοια που είναι ακόμα πιο άκυρες για p4...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ σκέφτομαι αυτή την αναβάθμιση πριν κάνω αναβάθμιση σε όλο το pc, αν στο καρβούνι μου (athlon 64 3,2, 1,5 gb ram, x800 gto 128mb agp) βάλω και εγώ την 3650, πόση διαφορά θα έχει στα παιχνίδια?? Για παράδειγμα, company of heroes, παίζω με low γραφικά, world in conflict πάλι με low, witcher με low ήταν slide show, το crysis έτρεξε με ultra low γραφικά κτλ. Θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να μου πει τι παιχνίδια παίζει με καλή κάρτα γραφικών σε μονοπύρηνο.

thanks

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι θα δείς διαφορά, το Call of duty 4 πχ η 3650 σε 1024/768 αλλά και το Company of Heroes 1024/768, (με τα settings στο medium και τα δύο) σε έναν p4 3,4 1 gb ram τα έπαιζε ανάμεσα σε 30 και 60 frame. τώρα το world in conflict είναι CPU heavy δεν θα την παλέπσει ούτως ή άλλως, το witcher δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε Ρ4 3,4Ghz Extereme Edition (socket 478 OC στα 3,70 με 4 GB Ram) είχα μια Gecube RADEON X1950XT AGP

Την αντικατέστησα με μια 3850 AGP και μπορώ να πω πως είδα σημαντικές διαφορές.

Παιχνίδια όπως ΝΒΑ 2k9, Silent Hill Homecoming παίζουν πολύ πιο άνετα και με πιο ανεβασμένα detail στα γραφικά.

Βέβαια δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με PCI-E κάρτες αλλά για όποιον θέλει να κρατήσει το ΑGP μηχανημά του η 3850 είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Σε Ρ4 3,4Ghz Extereme Edition (socket 478 OC στα 3,70 με 4 GB Ram) είχα μια Gecube RADEON X1950XT AGP

Την αντικατέστησα με μια 3850 AGP και μπορώ να πω πως είδα σημαντικές διαφορές.

Παιχνίδια όπως ΝΒΑ 2k9, Silent Hill Homecoming παίζουν πολύ πιο άνετα και με πιο ανεβασμένα detail στα γραφικά.

Βέβαια δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με PCI-E κάρτες αλλά για όποιον θέλει να κρατήσει το ΑGP μηχανημά του η 3850 είναι μονόδρομος.

Σε μηχάνημα σαν το δικό σου ήδη κάτι σε χ1950pro ή 7950gt αρχίζει και γίνεται πλεονασμός ~ το πολύ να έχεις κάτι τέτοιο. Οτιδήποτε παραπάνω είναι τρελό overkill, και να μεν σε κάποια παιχνίδια που δεν είναι cpu intensive θα δεις κάτι παραπάνω από άποψη ταχύτητας/ποιότητας, αλλά αφενός θα είναι γύρω στο 30% (στην καλύτερη περίπτωση) της απόδοσης μιας σύγχρονης κάρτας όπως η 3850, και αφετέρου η συντριπτική πλειοψηφία των τίτλων θα απαιτεί ένα συνολικά καλό σύστημα και εκεί δε θα έχεις καλή απόδοση για κανένα λόγο. Τώρα το αν αξίζει να πάρεις τέτοια κάρτα προκειμένου σε ένα 10% παιχνιδιών να βάλεις medium options και να πας από 16 fps στα 25fps, ενώ οι περισσότεροι σύγχρονοι τίτλοι θα είναι slideshow σε οτιδήποτε πάνω από το low...τι να πω. Και για να μη νομίζεις ότι μιλάω εκ του ασφαλούς, πριν ένα χρόνο είχα καλύτερο σύστημα από το δικό σου (α64) με χειρότερη κάρτα από αυτή που θέλεις να πάρεις και ήταν απλά απογοήτευση ΤΟΤΕ. Φαντάσου πόσο αξίζει ΣΗΜΕΡΑ σε σύστημα ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ να βάλεις ΚΑΛΥΤΕΡΗ κάρτα.

Με λίγα λόγια:

Για κάποιον που θέλει να κρατήσει agp σύστημα, καλύτερα να μείνει με εξοπλισμό της γενιάς του και να μην έχει πάνω hardware πλασματικής απόδοσης. Μέχρι να αποκτήσει κάποιο σύστημα ανάλογο των απαιτήσεών του τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα AGP μηχάνημα δεν νομιζω ότι μπορεί πλέον να αντέξει τις απαιτήσεις των σύγχρονων παιχνιδιών.

Απλά όπως ανέφερα η 3850 μου έδωσε μια ώθηση. Σίγουρα δεν περιμένω τα τρελά FPS αλλά σε κάποια παιχνίδια είδα διαφορά. Ειδικά σε αθλητικά παιχνίδια (Pro 2009, NBA 2K9). Δεν περιμένω όμως να παίξω Grand theft Auto.

Δεν συγκρίνω τον συγκεκριμένο υπολογιστή με κανένα καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια:

Για κάποιον που θέλει να κρατήσει agp σύστημα, καλύτερα να μείνει με εξοπλισμό της γενιάς του και να μην έχει πάνω hardware πλασματικής απόδοσης. Μέχρι να αποκτήσει κάποιο σύστημα ανάλογο των απαιτήσεών του τουλάχιστον.

+1:T:

Εγώ είχα ένα +4200Χ2 σε socket 939 με την Χ1950pro και όταν βγήκε το cod4 αναγκάστηκα να αλλάξω όλο το pc .

Υ.Γ. η 1950pro στην εποχή της ήταν πάρα πολύ καλή σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.