Jump to content



Κάρτα Γραφικών μέχρι 220-230Ε...


TheoDV

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πάρεις την GTX260 με την παρούσα κατάσταση στις τιμές. Δηλαδή να δώσεις Χ χρήματα παραπάνω για να έχεις και χειρότερες επιδόσεις;

Γιατί εκτός από τις επιδόσεις, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπαίνουν "στο τραπέζι" πριν αγοράσεις μία κάρτα.

Και όταν Χ=13€ , ε, μάλλον αξίζει να το σκεφτείς λίγο παραπάνω.

Τελικά review για την συγκεκριμένη έκδοση της sapphire υπάρχει?

Για το τροφοδοτικό δεν ξέρω αν προσέξατε το παρακάτω για την 4870:

–500 Watt or greater power supply with two 75W 6-pin PCI Express® power connectors recommended (600 Watt and four 6-pin connectors for ATI CrossFireX™ technology in dual mode)”

Σχετικό είναι πάντα το recommended psu που δίνει η κάθε εταιρία.

Υπολογίζει πάντα την χειρότερη περίπτωση από πλευράς κατανάλωσης του υπόλοιπου συστήματος, ώστε να είναι καλυμμένη.

Σπάνια εώς ποτέ δεν φτάνει ένα σύστημα να "ρουφήξει" τέτοιο wattage.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply
Ρε παιδιά κάποιος να απαντήσει κ σε μενα! Ποια 4870 καλύτερα απ όλες? Sapphire, Gigabyte, GeCube η Asus?

Τα τσιπάκια είναι ίδια σε όλες. αυτό που διαφέρει σε κάθε υλοποίηση είναι τι συνοδευτικά θα έχει (παιχνίδια κτλ) και σε εξτρα υλικά όπως π.χ. ανεμιστήρες

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εκτός από τις επιδόσεις, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπαίνουν "στο τραπέζι" πριν αγοράσεις μία κάρτα.

Και όταν Χ=13€ , ε, μάλλον αξίζει να το σκεφτείς λίγο παραπάνω.

Όπως;

Εγώ βλέπω τα παρακάτω:

Θόρυβος; απλά δεν υπάρχει εφόσον αλλάξεις και τις στροφές από τον fan (προσωπικά έχω μεγάλο κόλλημα με τον θόρυβο).

Θερμοκρασίες; Σε πληροφορώ έχω ελαφρός καλύτερες θερμοκρασίες με την 4870 από ότι είχα με την 8800 GTS (g92). Στην GTS είχα ελαφρός ανεβασμένες τις στροφές του fan ενώ στην 4870 τις έχω ρίξει λίγο επειδή δεν θέλω καθόλου θόρυβο.

Επιδόσεις; Η 4870 είναι από πάνω από την GTX260

Κατανάλωση; Αυτό αν θέλεις το βελτιώνεις αλλά και πάλι δεν νομίζω να αφήσεις τους παραπάνω παράγοντες και να κοιτάξεις πρώτα αυτόν. Βέβαια περί ορέξεως ουδείς λόγος επειδή ο καθένας τα βλέπει από διαφορετική άποψη.

Έναν λόγο μπορώ να σκεφτώ εγώ και αυτός είναι εάν θέλει κάποιος να κάνει μελλοντικά SLI.

Για το review αν θέλεις google it!

Ποιάς εταιρίας Darien?Sapphire η Gigabyte?

Πάνω κάτω όλες είναι το ίδιο. Ο Πυρήνας είναι ο ίδιος. Υπάρχουν ορισμένες όμως που έχουν ξεφύγει από το reference design και έχουν και άλλες καλύτερες ψήκτρες όπως η Sapphire κτλ. καθώς επίσης και ορισμένες που από μαμά έχουν μεγαλύτερους χρονισμούς σε πυρήνα και μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη καλύτερα απο Sapphire H Gigabyte?

Ναι ρε φιλε...τι αλλο θες να λυσουμε...η powercolor εχει το καλυτερο συστημα ψυξης....απο το μαμα....το μαμα φουρφουρι κανει ''φασαρια''....Εκτως αν θες να παρεις απο e-shop και να τρεχεις...οποτε εκει εχει περισσοτερες επιλογες...

ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ ΕΙΣΑΙ.....:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Όπως;

Εγώ βλέπω τα παρακάτω:

Θόρυβος; απλά δεν υπάρχει εφόσον αλλάξεις και τις στροφές από τον fan (προσωπικά έχω μεγάλο κόλλημα με τον θόρυβο).

Eσύ δεν είπες πριν από λίγο πως η sapphire άλλαξε το σύστημα ψύξης?

Για ποιο λόγο άραγε?

Θερμοκρασίες; Σε πληροφορώ έχω ελαφρός καλύτερες θερμοκρασίες με την 4870 από ότι είχα με την 8800 GTS (g92). Στην GTS είχα ελαφρός ανεβασμένες τις στροφές του fan ενώ στην 4870 τις έχω ρίξει λίγο επειδή δεν θέλω καθόλου θόρυβο.
Ναι, μόνο που δεν συγκρίνουμε την 4870 με την GTS512, αλλά με την GTX260.

Κι εγώ με την 2900XT είχα κάποτε 100c. Nα την βάλουμε και αυτή στο παιχνίδι?

Επιδόσεις; Η 4870 είναι από πάνω από την GTX260
Kαλά και αυτό σηκώνει κουβέντα.

Υπάρχουν κάμποσα παιχνίδια που είναι πίσω από την GTX260.

Στα περισσότερα πάντως οι διαφορές είναι αμελητέες.

Κατανάλωση; Αυτό αν θέλεις το βελτιώνεις αλλά και πάλι δεν νομίζω να αφήσεις τους παραπάνω παράγοντες και να κοιτάξεις πρώτα αυτόν. Βέβαια περί ορέξεως ουδείς λόγος επειδή ο καθένας τα βλέπει από διαφορετική άποψη.
Ναι, σίγουρα.

Μπορεί κάποιον να ενδιαφέρουν περισσότερο τα 2fps στα 80, από τα ~60W διαφορά στην κατανάλωση, μπορεί το αντίθετο.

Έναν λόγο μπορώ να σκεφτώ εγώ και αυτός είναι εάν θέλει κάποιος να κάνει μελλοντικά SLI.
Το σκεφτηκα, αλλά δεν το προτείνω, γι'αυτό δεν το έθεσα καν σαν πλεονέκτημα.
Για το review αν θέλεις google it!
I did! I can't find it! :)
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα με τον Liopyr. Οι επιδόσεις είναι παραπλήσιες. Το έχω ψάξει εκτενώς με διάφορα reviews παλαιότερα. Σε κάποια περνάει μπροστά η μία σε κάποια η άλλη.

ΟΜΩΣ, κάποιοι παραπάνω λέτε γιατι να δώσετε 15e παραπάνω για κατώτερες επιδόσεις... Τα 50+ watt διαφορά σας λένε κάτι για το λογαριασμό της ΔΕΗ. Τα 15ε που θα γλυτώσετε είναι χαμένα από χέρι σε ρεύματα. Αν ο θόρυβος είναι παράγοντας, και οι δύο φυσάνε δυνατά και θέλουν πείραγμα στο fan αλλά η ζεστότερη (4870) αναλογικά θα κάνει περισσότερο θόρυβο.

260 από εμένα εκτός κι αν θες να κλοκάρεις - η 4870 έχω την εντύπωση ότι κλοκάρει καλύτερα σε extreme κλοκαρίσματα - τουλάχιστον την προτειμούν όσοι κλοκάρουν.

Τελος, ενας παράγοντας που δεν αναφέρθηκε έιναι το CUDA. +1 επιπλέον λοιπον για τη 260 εφόσον σε ενδιαφέρει το CUDA.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα με τον Liopyr. Οι επιδόσεις είναι παραπλήσιες. Το έχω ψάξει εκτενώς με διάφορα reviews παλαιότερα. Σε κάποια περνάει μπροστά η μία σε κάποια η άλλη.

ΟΜΩΣ, κάποιοι παραπάνω λέτε γιατι να δώσετε 15e παραπάνω για κατώτερες επιδόσεις... Τα 50+ watt διαφορά σας λένε κάτι για το λογαριασμό της ΔΕΗ. Τα 15ε που θα γλυτώσετε είναι χαμένα από χέρι σε ρεύματα. Αν ο θόρυβος είναι παράγοντας, και οι δύο φυσάνε δυνατά και θέλουν πείραγμα στο fan αλλά η ζεστότερη (4870) αναλογικά θα κάνει περισσότερο θόρυβο.

260 από εμένα εκτός κι αν θες να κλοκάρεις - η 4870 έχω την εντύπωση ότι κλοκάρει καλύτερα σε extreme κλοκαρίσματα - τουλάχιστον την προτειμούν όσοι κλοκάρουν.

Τελος, ενας παράγοντας που δεν αναφέρθηκε έιναι το CUDA. +1 επιπλέον λοιπον για τη 260 εφόσον σε ενδιαφέρει το CUDA.

+1000 αν επιλεξεις παντως 4870 παρε gigabyte

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.