Jump to content



Τι είναι φωτογραφία;


Recommended Posts

Kαλό φωτογράφο σε κάνει το να ξέρεις σε πιο σημείο θα σταθείς για να τραβήξεις, πως θα έχεις ρυθμίσει την μηχανή σου κλπ, όμως ακόμα καλύτερο φωτογράφο σε κάνει να βλέπεις τα λάθη ή τις αδυναμίες της φωτογραφίας σου και να τα διορθώνεις...........

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερή φωτογραφική μηχανή του κόσμου δεν ξεπερνάει το μάτι. Από τη στιγμή που τα φωτογραφικά μέσα κρίνονται ατελή και ανίκανα να αποτυπώσουν μια εικόνα ακριβώς όπως την βλέπουμε, η επεξεργασία αποτελεί την αναζήτηση της τελειότητας με βάση την αισθητική, όπως την αντιλαμβάνεται κανείς από το αισθητήριο της όρασης.

Link to comment
Share on other sites

μιας και μου δωσαν 50Ε για να πω τη γνωμη μου ...ας ποσταρω!

Καλος φωτογραφος..δεν γινεσαι ουτε με το hardware ουτε με το software.

Για μενα ο καλος φωτογραφος ξερει τι ζηταει απο το καδρο του και πως να το παρει απο τον εξοπλισμο του.Στην τυχουσα περιπτωση που δεν το καταφερει εκεινη τη στιγμη μπορει να το καταφερει αργοτερα με το software.(λεγε με photoshop(οειδη) ή σκοτεινος θαλαμος)

O κακος φωτογραφος...απλα δεν ξερει τι να ζητησει και πως να το παρει.

Οσο και αν παιδευεται.

Σε περιπτωση που απλα καταφερει να φτιαξει μια καλη φωτογραφια μεσω software ,θα μπορουσε καλλιστα να γινει καλος φωτογραφος.

Οποτε μπαινουμε στο "φιλοσοφικο" ερωτημα "Η κοτα εκανε το αυγο ή το αυγο την κοτα?"

Οι παραπανω σειρες ειναι μια αναλυση(πιστευω) των μικρων ποστ του nasos,nephilim και vil.

Απλα με την προυπoθεση οτι η "στιγμη" ενδεχεται να κρατησει πολυ παραπανω απο εκεινο το κλικ.

Υ.Γ1

Απαντησα μονο στο ποιος ειναι καλος φωτογραφος (κατα την αποψη μου).

Το τι ειναι φωτογραφια(?) .....ακομα δεν το εχω.

Υ.Γ2

ψαρωσε κανεις με το πενηνταρικο??:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερή φωτογραφική μηχανή του κόσμου δεν ξεπερνάει το μάτι.

What what

:hehe:

Υπάρχουν δύο είδη "φωτογραφίας" για μένα - οι "αγνές", που δεν έχουν υποστεί καμία απολύτως επεξεργασία, όπου εκεί καθαρά φαίνεται το ταλέντο του φωτογράφου μαζί με την τελειότητα της κάμεράς του, καθώς και οι επεξεργασμένες, τις οποίες πλέον δεν τις βλέπουμε σα φωτογραφίες, αλλά σαν αντικείμενα τέχνης (όπως οι πίνακες).

Εγώ είμαι fan του 2ου είδους, θέλω η εικόνα να βγάζει συναίσθημα, πράγμα που οι ασπρόμαυρες και μερικές σωστά επεξεργασμένες φωτό, το τονίζουν πολύ όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο είδη "φωτογραφίας" για μένα - οι "αγνές", που δεν έχουν υποστεί καμία απολύτως επεξεργασία, όπου εκεί καθαρά φαίνεται το ταλέντο του φωτογράφου μαζί με την τελειότητα της κάμεράς του, καθώς και οι επεξεργασμένες, τις οποίες πλέον δεν τις βλέπουμε σα φωτογραφίες, αλλά σαν αντικείμενα τέχνης (όπως οι πίνακες).

Μάλλον το έθεσες πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν συμφωνώ με τους πολλούς και έχω και γω μια αντίληψη για τη καθαρότητα της φωτογραφίας και τη βρωμιά της ψηφιακής επέμβασης. Όμως πολύ συχνά οι ψηφιακές επεμβάσεις παίζουν το ρόλο κόλπων που θα χρησιμοποιούσε ένας παλιός φωτογράφος και είναι λίγο πολύ απρόσιτες στο μέσο φωτογράφο. Υπάρχουν χίλια δύο φίλτρα κατ' αρχάς που δίνουν αποτέλεσμα ίδιο με κάποια ψηφιακή επέμβαση. Το ασπρόμαυρο φιλμ και τα κόλπα των φωτογράφων κατά την εμφάνιση ενός φιλμ επίσης. Άρα ίσως τελικά η ψηφιακή επέμβαση δεν είναι κάτι "αλλό" αλλά ένα πιο εξελιγμένο εργαλείο...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στο 16 είναι έμπνευση της στιγμής.

Μη μπερδεύουμε τις (εμπορικές) με τις (καλλιτεχνικές) εάν μπορούμε να τις χαρακτηρίσουμε έτσι.

Πάντως για μια καλή φωτό σημασία έχει ο φωτογράφος και πολύ λιγότερο οι ικανότητες της μηχανή του.

Έχω δει φωτό από μηχανές μιας χρήσης και έτριβα τα μάτια μου.

Δεν θα αναφερθώ περι επεξεργασίας γιατί εκεί ξεφεύγουμε από την έμπνευση της στιγμής, γίνεται επέμβαση στην φωτό και αλλάζει πολλές φορές τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η ευτυχώς πλέον δεν υπάρχει καλός επαγγελματίας η και χομπίστας ο οποίος να μην επξεργαζεταί ψηφιακά τις φώτο του. Με λιγα λόγια είναι η εξέλιξη της φωτογραφίας το editing, δεν υπάρχει επαγγελματική δουλειά χωρις photoshop ή whatever software από ένα γάμο μεχρι φωτογραφηση χώρων, μοντέλων κλπ. Όποιος δεν το κάνει είτε γιατί δεν ξέρει είτε γιατί δεν θέλει μένει πίσω!! Επίσης αυτό εχει μεταφερθεί και στους χομπίστες δηλαδή καλύτερη φωτογραφία είναι η καλύτερα επεξεργασμένη φωτογραφία!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.