Jump to content



Οι καλύτερες μας ψηφιακές φωτογραφίες


Recommended Posts

  • Replies 267
  • Created
  • Last Reply

Χαχα, όντως! (πελάτης)

Μου φάνηκε πολύ ανοιχτό κάδρο για να είναι με τον 50άρη και ούτε κοίταξα EXIF. Έχω χάσει και λίγο την μπάλα με 4Κ φωτογραφιών, ακόμα μαζεύομαι...

Anyway, μου άρεσε και είπα να την μοιραστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγνώμη αλλά ειπώθηκε νομίζω από τον dubber να ποστάρουμε μόνο τις κορυφαίες φωτογραφίες μας σε αυτό το θέμα. Μάλλον όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Και είναι σίγουρο ότι σε λίγες μέρες θεν θα ξεχωρίζουμε τα 2 threads. Διότι το "τεχνικά σωστό" είναι υποκειμενικό.

Πρόταση: Όπως σε πολλά φορουμ του είδους θα μπορόυσαν 2-3 mods/admins/users?!? με σχετικές γνώσεις να επιλέγουν τις καλύτερες φωτογραφίες από το "γενικό" thread, τις οποίες θα ανεβάζουν τελικά στο "Elite Gallery" thread.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά ειπώθηκε νομίζω από τον dubber να ποστάρουμε μόνο τις κορυφαίες φωτογραφίες μας σε αυτό το θέμα. Μάλλον όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Και είναι σίγουρο ότι σε λίγες μέρες θεν θα ξεχωρίζουμε τα 2 threads. Διότι το "τεχνικά σωστό" είναι υποκειμενικό.

Πρόταση: Όπως σε πολλά φορουμ του είδους θα μπορόυσαν 2-3 mods/admins/users?!? με σχετικές γνώσεις να επιλέγουν τις καλύτερες φωτογραφίες από το "γενικό" thread, τις οποίες θα ανεβάζουν τελικά στο "Elite Gallery" thread.

Γιατί ρε μαν, εγώ την βλέπω καταπληκτική σαν θέμα, θόρυβο δεν έχει, ανάλυση μεγάλη δεν χρειάζεται να είναι, επομένως;

Το "τεχνικά σωστό" σημαίνει ένα ανθρώπινο καδράρισμα, σωστή ποιότητα και φωτισμός κλπ απλά πράγματα.

Δεν ξέρω αν το βλέπετε διαφορετικά, έχουμε δυσκολευτεί πολύ με τα φωτό-threads, αν έχετε άλλη άποψη πείτε μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο Snips αναφέρεται γενικά σε φωτό που μπαίνουν σε αυτό το θέμα, απλά η δική μου ήταν η αφορμή για το "ξέσπασμα". :p Εντάξει τώρα το τι θεωρεί ο καθένας elite από τις φωτογραφίες του, είναι καθαρά υποκειμενικό.

Εγώ ο κακομοίρης πρώτη φορά ποστάρω φωτό. :p Η συγκεκριμένη μου αρέσει πολύ γι' αυτό και την έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε παιδιά. Δεν πρόκειται για ξέσπασμα, άλλωστε η φωτογραφία του cherry μου αρέσει και μένα. Αλλά οι 2η,3η φώτο του mischief και σαφώς η πρώτη λόγω focus, θα ανοίξουν τον δρόμο για πολλές άλλες παρόμοιες. Απλά αν δεν είναι "ότι καλύτερο απο πλευρά ποιότητας", όπως γράφει ο ίδιος ο φίλος, να μην ποστάρονται εδώ, αλλά στο άλλο θέμα. Αλλιώς δεν έχει και νόημα η ύπαρξει αυτού του thread. Αλλά και πάλι χωρίς αυξημένη "αστυνόμευση" (με την καλή έννοια), δεν βλέπω να ξεφεύγουμε ένα ίδιο thread, διότι "αγαπημένη" και "elite" φωτογραφία είναι αυτή που θέλει ο καθένας να δείξει ΤΩΡΑ στους άλλους παρασυρόμενος από τον ενθουσιασμό του. Εξού και η πρόταση μου για "έλεγχο" πρωτίστως από 2-3 ειδικούς. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα η πρωτη δεν ειναι εστιασμενη σε τιποτα πανω στο τραπεζι...:yawn:

Βασικά δεν χρειάζεται να είναι εστιασμένη μία φωτό για να θεωρηθεί "καλή". Υπάρχουν αριστουργήματα στο χώρο που τραβάν τα βλέμματα του κοινού ακομα και μετά απο δεκαετίες, εξαιτίας αυτής τους της "αδυναμίας". Το θέμα πάντως είναι τεράστιο και τις περισσότερες φορές καθαρά υποκειμενικό.

Εμένα για παράδειγμα μου αρέσει αρκετά και ας θεωρώ τον εαυτό μου φωτογράφο τοπίου (και μ'αρέσει να τραβάω τοπία και με συγκινούν περισσότερο τέτοιου είδους φωτός.)

Anyway, ας ρίξω και γω 2-3 δικές μου. Οι δύο πρώτες ειναι απο την φωτία στην Ευβοια το καλοκαίρι του 2007 και η τρίτη απο το 2004 (πάλι φωτία)

1) http://www.flickr.com/photos/jtsfotos/1314368969/sizes/o/in/set-72157603346838141/

2) http://www.flickr.com/photos/jtsfotos/1314369507/sizes/o/in/set-72157603346838141/

3) http://www.flickr.com/photos/jtsfotos/403542597/sizes/o/in/set-72157603346838141/

η τρίτη είναι κάπως θολή εξαιτίας του καπνού και της ζέστης που βγαίνει απο κάτω (οπου και καραδοκούν οι φλόγες)

Δυστυχώς απο flickr δεν φαινεται να βγάζει εδώ προεπισκόπιση, οπότε όσοι δεν βαριέστε, απλά ακολουθείτε τα Links.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Johnny, μου ζητάει να κάνω εγγραφή στο flickr, μήπως να τις έκανες host σε κανένα photobucket?

σορρυ για τη ταλαιπωρία

Οι δύο πρώτες ειναι απο την φωτία στην Ευβοια το καλοκαίρι του 2007 και η τρίτη απο το 2004 (πάλι φωτία)

η τρίτη είναι κάπως θολή εξαιτίας του καπνού και της ζέστης που βγαίνει απο κάτω (οπου και καραδοκούν οι φλόγες)

1314368969_a521244e93_o.jpg

1314369507_d6127df44f_o.jpg

403542597_da1eae1027_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που βγαίνω off, αλλά έχω μια ερώτηση...

Το αν μια φωτογραφία είναι ελίτ αρκετά για μπεί εδώ ποιός το αποφασίζει; Υπάρχει κάποιος mod που να ασχολείται με αυτά; Ποιός κρίνει και τί κρίνει; Υπάρχει κάποιος 1337 φωτογράφος ανάμεσα μας; Νομίζω πως από ένα σημείο και μετά αν δεν οργανωθεί το thread θα καταντήσουμε να χαϊδεύουμε ο ένας τα αυτιά του άλλου, αν δεν έχει ήδη γίνει δηλαδή...

Αυτά και φιλικά....

Δεν θέλω να υποβιβάσω κανέναν και για κανένα απολύτως λόγο, το "elite" είναι όμως μια κουβέντα βαριά και καλό θα ήταν να είμαστε κατά το δυνατόν αντικειμενικοί.

Link to comment
Share on other sites

ssssttt...κρυβε λογια..γιατι τη στρουμφισαμε!!

Και να φανταστεις ειμαστε ακομα σε πρωιμο σταδιο.Νομιζω τα καλυτερα επονται...

(Προσωπικα ,ουδεποτε μου αρεσε η διασπαση...το εξεφρασα απο τα γεννητουρια της.

Αλλα δεν παυει να ειναι προσωπικη αποψη και μονο ,μιας και δεν το εχουν και πολυ αν δεν μου αρεσει κατι επανειλημενα να μου(μας) δωσουν τα παπουτσια στο χερι)

Υ.Γ

dont worry ,ηταν το παραπονο της εβδομαδας.Το επομενο ποστ την επομενη εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η διάσπαση είναι αναγκαία. Δυστυχώς, το άλλο θέμα έιναι πλέον ένα τεράστιο junk, πλέον χειρότερης οργάνωσης και από το ΠΟΘ. Άλλος postάρει κάτι καλό, άλλος το μακρύ του και το κοντό του, άλλος spammάρει ανελλέητα, άλλος έργα τέχνης.

Βάσει των παραπάνω, και μάλιστα μετά από δική σας προτροπή, χωρίσαμε τα threads.

Και τα 2 threads, είναι προσωρινή λύση καθώς ετοιμάζεται κάτι το οποίο θα καταργήσει και τα δύο.

Ελπίζω να είστε καλυμένοι αυτή τη φορά και να μην έχουμε κι άλλα παράπονα :)

Φιλικά

Τσώνης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.