Jump to content



Seagate Barracuda 500GB άλλο ένα πρόβλημα...


Mama Africa

Recommended Posts

Πριν από μια εβδομάδα μου σκάσανε με διαφορά 1 ημέρας 2χ1 seagate 1 tb..Παίζανε raid-0. Ευτυχώς πριν από 2 ημέρες είχα πάρει backup με 2 tb western. Δευτέρα παραδόθηκαν σε e-shop point γαλατσίου, τρίτη απόγευμα rma με 180 πιστωτικό. Στην αρχή έβγαζε σφάλμα το raid σε ένα δίσκο, το χάλασα για να τσεκάρω και γίνεται και μετά ήρθε το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.:haha:.Εχω μια ερωτηση μονο.Αν αγορασω εναν ιδιο σκληρο κ αντικαταστησω την καινουργια πλακετα με την παλια λετε να γινει τπτ??

Λογικα ναι αλλα δοκιμασε πρωτα απο το βιος na ton kaneis detect manually...(πολλες φορες σε επαναλυψη).

Και να εχεισ μεσα μονο αυτον και τον δισκο του OS.....(και μονος του να ειναι αλλα εννοειτε οτι δεν μπαινες windows)..

Αν αυτος ο προβληματικος ηταν πρωτευον τοτε στησε λειτουργικο σε αλλον και βαλτον μεσα μονο για τη διαδiκασια file recovery..

δοκιμασε αλλα καλωδια/sata channels κλπ να εισαι σιγουρος πρωτα..

Εμενα τον εχασε τον εναν και μετα απο πολλες προσπαθιες στο manual detect τον ειδε σαν ονομα bzbzbzbzbzbzbzbzb meta apo μερικες ακομα τον ειδε κανονικα και προλαβα και εβγαλα τα αρχεια μου..

good luck

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω ένα seagate barracuda 500gb 7200.11 ST3500820AS, στον οποίο κατα 99% θέλω νέα πλακέτα. Η πλακέτα αυτή θα πρέπει να είναι ΜΟΝΟ απο ST3500820AS ή ST3500320AS και ούτω καθεξής????? (εννοείτε όλοι είναι seagate barracuda 500gb 7200.11 απλώς αλλάζει μόνο το firmware)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα seagate barracuda 500gb 7200.11 ST3500820AS, στον οποίο κατα 99% θέλω νέα πλακέτα. Η πλακέτα αυτή θα πρέπει να είναι ΜΟΝΟ απο ST3500820AS ή ST3500320AS και ούτω καθεξής????? (εννοείτε όλοι είναι seagate barracuda 500gb 7200.11 απλώς αλλάζει μόνο το firmware)

Αφου το λες και μονος σου.. "η διαφορα ειναι στο FIRMWARE"...."

Και αυτο ακριβος ειναι και το προβλημα του...

Κανε τον RMA ...η αλλιος θα μπλεξεις με φλασαρισματα στο firmware..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.