Jump to content



HP pavilion dv6690ev: Μετάβαση απο Vista σε XP, πρόβλημα με drivers


Fmx

Recommended Posts

Καλημερα εβαλα windows xp απο vista στο HP pavilion dv6690ev και ενω ολα λειτουργουν κανονικα εχω ενα προβλημα !

Χρειαζομε μαλλον drivers για την καρτα γραφικων γιατι -Παραδειγμα οταν μπαινω στο πινακα ελεγχου ,στο add remove και σκρολαρω για να δω τα προγραμματα μου τα δειχνει καρε-καρε και οχι απαλη κινηση!Γενικοτερα σε οποιο παραθυρο που εχει καπως μεγαλη λιστα η κινηση γινετε με παυσεις...

Αν ειναι δυνατον θα ηθελα απευθειας λινκ για κατεβασμα drivers η αν δεν φταει αυτο θα ηθελα μια λυση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ HP dv6690ev ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΙΣΩ ΤΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΚΑΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΤΑ ΒΙΣΤΑ ΣΕ ΧΡ..ΕΓΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ floppy ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ ΤΑ drivers ΤΟΥ ΣΚΛΗΡΟΥ SATA ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.. ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΡΗΚΕΣ? ΚΑΙ ΤΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΚΑΝΕΣ ΕΣΥ ? Η ΓΕΝΙΚΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛY!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χρησιμοποίησε πεζούς χαρακτήρες όταν γράφεις... τα κεφαλαία σήμαινουν οτι φωνάζεις στην γλώσσα του internet... :)

Κατα δεύτερον, δες και την πρώτη σελίδα οπου δίδονται και αλλες απαντήσεις όπως και ενα link. Για τους drivers χρησιμοποιήσε το site της HP.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.. Με βοηθησαν τα λινκς ..Ποσταρα εδω φυσικα αφου τα τσεκαρα..Απλα εχω φαει ολο το νετ γιατι δεν μπορω να βρω drivers για τον SATA για αυτο το μοντελο..Η σελιδα της ΗΡ για το μοντελο μου εχει απειροελαχιστους drivers .. Γιαυτο ρωτησα το παλικαρι που εχει ακριβως το ιδιο λαπτοπ με εμενα να μου πει τι ακριβως εκανε.. Οποιος μπορει να με βοηθησει ..Ευχαριστω πολυ.:)

Link to comment
Share on other sites

Τετοια διαβαζω και μου σπανε τα νευρα...:slap:

Είναι όμως αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι 38% των αγοραστών νέων φορητών παγκοσμίως κάνουν μετάβαση σε XP. Εμείς εδώ στην εταιρία είχαμε το τελευταίο εξάμηνο τουλάχιστον 150 πελάτες με το ίδιο ζήτημα.

Όσο για το φίλο στο προηγούμενο post να μην ανησυχεί, υπάρχουν όλοι οι drivers για XP για το laptop του. Με λίγη έρευνα οποιοσδήποτε από εδώ μέσα μπορεί να καταφέρει μια τέτοια μετάβαση:pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.. Με βοηθησαν τα λινκς ..Ποσταρα εδω φυσικα αφου τα τσεκαρα..Απλα εχω φαει ολο το νετ γιατι δεν μπορω να βρω drivers για τον SATA για αυτο το μοντελο..Η σελιδα της ΗΡ για το μοντελο μου εχει απειροελαχιστους drivers .. Γιαυτο ρωτησα το παλικαρι που εχει ακριβως το ιδιο λαπτοπ με εμενα να μου πει τι ακριβως εκανε.. Οποιος μπορει να με βοηθησει ..Ευχαριστω πολυ.:)

Απο μία συντομη ματιά που ξαναέριξα στο link νομιζω οτι κάπου αναφέρει οτι δεν χρειάζονται οι SATA drivers τουλάχιστον αρχικά... διάβασε προσεκτικά τα βήματα που αναφέρει και αφού συλλάβεις το ολο σκεπτικό και εισαι σίγουρος προχώρα στην διαδικασία αλλαγής Vista->XP. Ειναι πολύ αναλυτικό πιστεύω. To backup μην ξεχάσεις μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετα απο τρελλο ψάξιμο χθες βρηκα τους ΣΑΤΑ και το εκανα με τον τροπο του Νλιτε.. και δεν μου εβγαλε το μυνημα για τον δίσκο..Βεβαια δεν τα εβαλα τα ΧΡ για να βρω και τους υπολοιπους drivers..Ευχαριστω πολυ. Οσο για τον φιλο SirGeorge δεν μπορω να απαντισω στο ΡΜ σου επειδη δεν εχω τον καταλληλο αριθμο ποστ.. Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου ... Αθηνα μενω.. Αλλα αποτι φαινεται τελικα τα καταφερα.

Link to comment
Share on other sites

H hp δεν εχει διαφορετικο bios για τα 2 λειτουργικα?

Θυμαμαι οταν εβαλα βιστα στο 6181 μου εβαλα vista bios.... εκτος και αν θυμαμαι λαθος γιατι το A200 της αδερφης μου σιγουρα εχει διαφορετικο bios (xp - vista) και ισως μπερδευω τις περιπτωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.