Jump to content


Πρόβλημα με μητρική αγορασμένη χθες απο πλαίσιο (Solved)


mitsosoft

Recommended Posts

Τι λες μωρέ.Υπάρχουνε χίλια άτομα στο πλαίσιο.Κάπου έγινε λαδιά οκ.Πρέπει να ξέρει απ'εξω ο τεχνικός ποιος την έκανε.Και 2ον δεν καταλαβαίνεις.Όλα τα πιστωτικά περνάνε απο το σύστημα άρα πρέπει σε τέτοιες περιπτώσεις να δωσει έγκριση ο προϊστάμενος.Απλό.

φυσικά και δεν μπορεί να ξέρει από που έγινε.... και δεν είπα και κάτι τέτοιο

απλώς σε τέτοιες περιπτώσεις δεν προσπαθείς να εξαγριώσεις τον πελάτη! προσπαθείς να τον βοηθήσεις προωθώντας το εκεί που πρέπει....όταν λες δεν καταλαβαίνω τι εννοείς??

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει έτσι ρε Melkon.

Το παλικάρι δεν έχει καμία δικαιοδοσία άμα είναι ελατωματικό το προϊόν,πρέπει να το ελέγξει.Ενώ ο προϊστάμενος αμέσως μπορεί γιατί έτσι τους έχει πει το πλαίσιο.

Άντε να πούμε ότι ήταν ελαττωματικό το προϊόν. Να σου λέει ότι θα το βάλει σε λειτουργία για να δει τι ακριβώς ρωτάω εγώ; Το στραβωμένο πινάκι; Το φαγωμένο μέρος; Αυτά δεν θέλουν κάποιο τεστ, τα βλέπεις και τέλος. Άντε και την έβαλε σε λειτουργία μετά πάλι τι; Θα προσπαθήσει να το ισιώσει; ΕΛΕΟΣ

Τώρα που το ξανασκέφτομαι με πιο καθαρό μυαλό μιας και έχει τελειώσει η ιστορία βρήκα και άλλα που δεν ήταν σωστά στην μητρική... Δεν είχε ζελατίνα στο SB όπως έχει η καινούργια που πήρα καθώς και σε ένα άλλο μέρος, επίσης το μικρό καπάκι που μπαίνει στο μέρος 8πινης τροφοδοσίας δεν ήταν πάνω στην μητρική ή που πουθενά αλλού μέσα στην συσκευασία καθώς και στον έξτρα φαν που υπάρχει κάποιος είχε ξεκολλήσει το αυτοκόλλητο που συνήθως έχει στο κάτω μέρος και ήταν χύμα στο σακουλάκι.

Είμαι σίγουρος ότι κάποιος έξυπνος την είχε ανοίξει, είχε "παίξει" είχε κάνει κάποια μ@λ@κί@ στραβώνοντας το πινάκι κτλ και την είχε ξαναβάλει στο κουτί της για να την πάρει ο X ή Ψ ανυποψίαστος πελάτης.

Για την όλη στάση του τεχνικού δεν θέλω να το σχολιάσω αλλά με το να γυρνάς την πλάτη σου σε πελάτη ενώ σου μιλάει δεν νομίζω να είναι και σωστή συμπεριφορά.

Τεσπά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να συνεχιστεί το thread... Αν είναι να ανοίξουμε κουβέντα για τους τεχνικούς κτλ μπορούμε να δημιουργήσουμε και άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω τώρα αυτό που έγινε επειδή δεν μου άρεσε ιδιαίτερα...

Πάω πλαίσιο και βρίσκω τον τεχνικό που είχε παραλάβει την μητρική το πρωί. Τον ρωτάω τι έγινε και μου λέει δεν προλάβαμε να την βάλουμε για να την ελέγξουμε επειδή είχαμε πολύ δουλειά. Εκεί κάπου αρχίζει να μην μου αρέσει αυτό που ακούω και τον ρωτάω όταν λέτε ότι δεν προλάβατε να την βάλετε για να την ελέγξετε τι εννοείτε ότι θα την βάλετε κανονικά να μπουτάρει με στραβωμένο πινάκι κτλ και μου απαντάει ναι. Του λέω το κάνετε δεν το κάνετε αυτό η μητρική είναι ολοκαίνουργια και δεν πρόκειται να δεχθώ να ισιώσετε κανένα πινάκι ή οτιδήποτε άλλο και να μου πείτε ότι είναι μια χαρά. Εκεί μου κάνει την θεϊκή κίνηση και μου λέει 'ε ναι' και μου γυρνάει την πλάτη και φεύγει!

Ωραία συμπεριφορά λέω και κατεβαίνω κάτω, βρίσκω έναν προϊστάμενο και του εξηγώ την όλη κατάσταση ευγενικά και ωραία. Σε 5 λεπτά είχα ήδη το πιστωτικό στα χέρια μου και όταν πήγα πάλι πάνω για να το παραλάβω δεν με κοίταγε καθόλου ο εν λόγο τεχνικός που είχαμε κάνει την υποτιθέμενη κουβέντα πριν από λίγα λεπτά.

Αυτά τα λίγα... Τέλος καλό όλα καλά θα έλεγα αλλά η όλη στάση του συγκεκριμένου τεχνικού δεν μου άρεσε καθόλου :TD:

Πρέπει όμως να πω ένα μπράβο στο παλικάρι που ήταν εκεί όμως και ανάλαβε το θέμα. Με κέρδισε χαλαρά με την σωστή στάση του :T:

Όποιος θέλει να σχολιάσει κάτι εδώ είμαστε :)

για αυτό σου έγραψα ποιο επάνω δεν χρειάζονται φωνές και τσαμπουκάδες ,(και μπράβο σου που λειτούργησες με καθαρό μυαλό) βρίσκεις έναν υπεύθυνο , εξηγείς , και το πρόβλημα λύνεται , τα παιδιά είναι Νο1 αυτή την γνώμη έχω σχηματίσει. Μετά από ένα σωρό αγορές και σε όποια περίπτωση προέκυπτε κάποιο πρόβλημα πάντα ήταν πρόθυμοι να ακούσουν και να προσπαθήσουν να δώσουν λύση .

edit : άντε και καλοδούλευτη :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν διαφωνώ αλλά όταν έρχονται κάθε μέρα 10-15 άτομα που έχουνε τσακήσει τις μητρικές τους και θέλουν rma ¨εχει πλέον έρθει εντολή να γίνεται παντού πιο καλός έλεγχος γι'αυτό το λέω.Τώρα για το γύρισμα της πλάτης σαυμφωνώ ότι είναι κακό και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

είναι τζιμάνι ο τεχνικός αυτός... 5 μέρες έκανε για να δει μια κάρτα γραφικών την προηγούμενη βδομάδα. Και πάντα με την δικαιολογία ότι έχει πολύ δουλειά :TD:

Link to comment
Share on other sites

είναι τζιμάνι ο τεχνικός αυτός... 5 μέρες έκανε για να δει μια κάρτα γραφικών την προηγούμενη βδομάδα. Και πάντα με την δικαιολογία ότι έχει πολύ δουλειά :TD:

Δηλαδή γνωρίζεις από χέρι ότι ο εν λόγο τεχνικός καθόταν χαλαρά όλη την εβδομάδα και τα έξυνε έχοντας αφήσει την κάρτα σου επίτηδες σε μια γωνιά ή το υποθέτεις αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γνωρίζεις από χέρι ότι ο εν λόγο τεχνικός καθόταν χαλαρά όλη την εβδομάδα και τα έξυνε έχοντας αφήσει την κάρτα σου επίτηδες σε μια γωνιά ή το υποθέτεις αυτό;;;

καλέ μου γείτονα, ξέρω πολλά παιδιά από άλλα service Πλαισίου. Η διαδικασία αυτή απαιτεί 24 ώρες (2 μέρες δλδ, 12 ώρες έχει κάθε εργάσιμη για το Πλαίσιο ;) ) Η κάρτα δεν ήταν δικίά μου, ούτε την πήγα εγώ, του κολλητού μου ήταν και είχε πολύ εμφανές πρόβλημα (artifacts και πολύχρωμες κατακόρυφες γραμμές με το που άναβε το pc). Τι να πω, ίσως να είμαι υπερβολικός, αλλά αυτοί μας έχουν καλομάθει με τις 2 μέρες service, εγώ πάντως θα τους είχα πρήξει στα τηλέφωνα :p

Link to comment
Share on other sites

καλέ μου γείτονα, ξέρω πολλά παιδιά από άλλα service Πλαισίου. Η διαδικασία αυτή απαιτεί 24 ώρες (2 μέρες δλδ, 12 ώρες έχει κάθε εργάσιμη για το Πλαίσιο ;) ) Η κάρτα δεν ήταν δικίά μου, ούτε την πήγα εγώ, του κολλητού μου ήταν και είχε πολύ εμφανές πρόβλημα (artifacts και πολύχρωμες κατακόρυφες γραμμές με το που άναβε το pc). Τι να πω, ίσως να είμαι υπερβολικός, αλλά αυτοί μας έχουν καλομάθει με τις 2 μέρες service, εγώ πάντως θα τους είχα πρήξει στα τηλέφωνα :p

Δεν στη λέω man... :)

Απλά, επειδή και εγώ κοντεύω να μάθω τους πωλητές με το μικρό τους όνομα (στο εν λόγο κατάστημα) όποτε ρίχνω μια ματιά στο service οι 2-3 τεχνικοί πάντα είναι χωμένοι μέσα σε ένα πισί.

Και αν ρίξεις και μια ματιά στην τεράστια ραφιέρα που έχουν πίσω αριστερά στον τοίχο είναι τίγκα στα πισί για φτιάξιμο.

Μάλλον έχεις δίκιο όμως, καλομάθαμε οι περισσότεροι με το «2 μέρες παράδοση service» και γκρινιάζουμε για οτ παραμικρό... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κανείς, μήπως ο τεχνικός αυτό πριν από ένα χρόνο δούλευε στο κατάστημα Αγ. Παρασκευής?

Γιατί ήταν εκεί κάποιος που δεν τον βλέπω πλέον, που ήταν σωστό τζιμάνι.

Αν θέλετε ξεκαρδιστικές ιστορίες απίστευτης τρέλλας, με το πρόσωπο αυτό, έχω να σας γράψω σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.