Jump to content


ΣΥΝΘΕΣΗ ΝΕΟΥ PC (HTPC)


vasilis_ts

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Θεωρώ καλύτερη την δεύτερη επιλογή, γιατί ο επεξεργαστής είναι τετραπύρηνος και ως htpc δεν νομίζω να το αλλάζεις συχνά, οπότε θα έχει καλύτερη αντοχή στο χρόνο και ποιος ξέρει ίσως αργότερα εφαρμογές και παιχνίδια που θα τρέχεις χρειάζονται κάτι παραπάνω από τους 2 πυρήνες του Ε8400.Αλλά να ρωτήσω κάτι, γιατί βάζεις 2 δίσκους και όχι μόνο τον 1Τb;Μπορείς να γλιτώσεις και 40Ε....:banging:

Link to comment
Share on other sites

Βαζω δυο δισκους για ασφαλεια (σε περιπτωση που παθει ζημια ο δισκος με τα windows ,να μην επιρεαστουν τα multimedia αρχεια)Θα εχει τα windows στον 250αρη και τον 1τερα θα τον εχει μονο για multimedia. Αν και μπορει να ειναι λιγο ακραιο, και με δυο partition στον 1τερα να εκανα την ιδια δουλεια,αλλα το κανω πιο πολυ για σιγουρια.

Link to comment
Share on other sites

1ον... αν βάλεις phenom θες και 1066 μνήμη

2ον... αντί για phenom προτείνεται ο 5050 (45Watt), ενώ καλή ιδέα θα ήταν και η shuriken με όποιον και να βάλεις.

3ον... το τροφοδοτικό θα το χρειαστείς μόνο αν βάλεις καλή κάρτα γραφικών πάνω...

4ον... εγώ είπα να βάλεις 1 δίσκο για ησυχία, και συ έβαλες 2...:p Τέσπα, επειδή δεν έχουμε όλοι χώρο για να απλώνουμε καλώδια δικτύου και να στήνουμε fileserver, σκέψου ο 2ος δίσκος να είναι σε εξωτερική θήκη.

Link to comment
Share on other sites

To G45 νομιζω εχει καποιο ψιλοπροβληαμ με το HDMI, δες εδώ: http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=3430

Λογικα παντως με οποιοδηποτε θα κανεις τη δουλεια σου. Ο Phenom ειναι μαλλον αρκετα πιο ζεστος (μεγαλύτερη καταναλωση και θορυβος) απο τον 8400 παντως, οπως σου ειπα και πριν ενας X2 4450 ειναι υπεραρκετος, και για παιχνιδια την διαφορα την κανει η καρτα γραφικων πιο πολύ. Το τροφοδοτικο δε χρειαζεται 525W, και το 425W είναι υπεραρκετο.

Γενικα πιστευω πως μπορεις να γλυτώσεις 100-150€ (πχ για ησυχο κουτι + τροφοδοτικο δες http://www.skroutz.gr/s/59308/Antec-Desktop-case-NSK2480.html?keyphrase=2480) τα οποια αν τα δωσεις σε καρτα γραφικων θα κερδισεις περισσοτερη αποδοση στα παιχνιδια, ενω σε multimedia χρηση δεν θα χασεις απολυτως τιποτα

θα συμφωνησω κι εγω με τον morpheus, δεν σου χρειαζεται ενας τετοιος CPU για htpc. με εναν καλο athlon X2-5200 και πανω- κανεις τη δουλεια σου υπερ ανετα! εδω, εγω παιζω με το συστημα μου 1080p ταινιες, δεν θα μπορεις εσυ? μην παρασυρεσαι σε αγορα κομματιων που ειναι too much για htpc. περισσοτερο πρεπει να σε νοιαζει να ειναι ησυχο και με μικρη καταναλωση, παρα ενα πολυ δυνατο μηχανημα!! κατα τη γνωμη μου παντα!

Link to comment
Share on other sites

Την ιδέα του τριπύρηνου την έχει ρίξει στο τραπέχει κανείς? Πιστεύω πως είναι η καλύτερη λύση!

δεν νομίζω ότι αξίζει. Χίλιες φορές 5000+ (2,6ghz) στα 53 ευρώ και με τα χρήματα που θα γλιτώσει να τα ρίξει σε πιο ποιοτικό τροφοδοτικό και σε Vga αν θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Να και μια πρόταση από μένα...^^

Lian Li PC-V350A

Enermax PSU EPR425AWT PRO82 + 425W

AMD ATHLON 64 X2 5050E 2.60GZ AM2 BOX

GIGABYTE GA-MA78GM-S2H

Adata Ram 4GB DDR2 Kit 800+

Western Digital 640GB HDD Χ2

Samsung SH-S223F/BEBE

LG GGC-H20L BLU-RAY COMBO BLACK RETAIL

Σύνολο 596

Blu ray included. Δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο επεξεργαστή (πόσο μάλλον 4πύρηνο).

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο πολλες αλλαγες, κατεληξα στα παρακατω (τα εχω ηδη αγορασει,λογω πιεσης χρονου):

case: THERMALTAKE VF7000BNS DH101 BLACK

psu: CHIEFTEC 550WATT-24PIN

mobo: Gigabyte GA-M68SM-S2L

cpu: AMD Phenom X4 9500 / 2,2 GHz

ram: TEAMGROUP DDR2 4GB KIT 800 5-5-5-15

vga: GAINWARD HD4650 512MB HDMI

hdd1: Seagate 250GB HDD (16MB Cache, 7200 rpm, Sata 2, ST3250410AS)

hdd2: Seagate 1 TB HDD -32MB -7200.11 SATA 2

odd: DVDRW +/- DL SAMSUNG SATA 22X BL BULK

πως το βλεπετε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια? Τι εχει η καημενη η μητρικη? Για τον θορυβο δεν υπαρχει προβλημα,δεν τον ενδιαφερει (και ας ειναι HTPC). Θα υπαρχει προβλημα με τη συγκεκριμενη μητρικη? Καποια ασυμβατοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.