Jump to content


Aγορα HDD 500GB internal - Ποιον ομως?


jose

Recommended Posts

Αυτό που σου πρότεινα το έκανες;

"Βάλε το δίσκο σε άλλον ελεγκτή στη μητρική. Αυτόν που ελέγχεται από το τσιπσετ. Εσύ μάλλον το έβαλες σε έξτα κοντρόλερ που θέλει ντράιβερς"

Δοκίμασε να τον βάλεις σε όλες τις υποδοχές και όπου δουλέψει.

Επίσης πρέπει να βέλεις jumper πίσω από το δίσκο σου, αν η μητρική είναι SATA1. Κάτι βασικό που ξεχάσαμε να το πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου πρότεινα το έκανες;

"Βάλε το δίσκο σε άλλον ελεγκτή στη μητρική. Αυτόν που ελέγχεται από το τσιπσετ. Εσύ μάλλον το έβαλες σε έξτα κοντρόλερ που θέλει ντράιβερς"

Δοκίμασε να τον βάλεις σε όλες τις υποδοχές και όπου δουλέψει.

Επίσης πρέπει να βέλεις jumper πίσω από το δίσκο σου, αν η μητρική είναι SATA1. Κάτι βασικό που ξεχάσαμε να το πούμε.

η μητρική έχει 2 θέσεις sata και 2 θέσεις e-sata....στις θέσεις e-sata λειτουργεί κανονικά κ τον βλέπει σαν συσκευή usb,οπότε δεν είναι κ πολύ σωστό....jumper που θα βάλω στον δίσκο?δεν έχω βάλει σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάτι πινάκια από πίσω. Δες εδώ:

http://common.pcbee.co.kr/newimg/2007/gallery/t_P5058873.jpg

Δεν ξέρω σε ποιά θέση πρέπει να το βάλεις.

Απ' οτι θυμαμαι στα 5,6 ποδαρακια βαζεις το jumber στους WD για να γινουν sata1!

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι θυμαμαι στα 5,6 ποδαρακια βαζεις το jumber στους WD για να γινουν sata1!

το έβαλα κ εκεί.....δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει....

δοκίμασα κ τον σύνδεσα στην θέση e-sata κ του πέρασσα τα χρ και μετά τον έβαλα στην θέση sata...έτσι λειτουργεί....τι μπορεί να φταίει κ να μην δοθλευει κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

το έβαλα κ εκεί.....δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει....

δοκίμασα κ τον σύνδεσα στην θέση e-sata κ του πέρασσα τα χρ και μετά τον έβαλα στην θέση sata...έτσι λειτουργεί....τι μπορεί να φταίει κ να μην δοθλευει κανονικα?

Οταν λες e-sata πυστευω λες την θυρα στο back panel (θελει και διαφορετικο καλωδιο) και οχι μεσα στην μητρικη, γιατι μεσα εχει sata και sata raid!

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες e-sata πυστευω λες την θυρα στο back panel (θελει και διαφορετικο καλωδιο) και οχι μεσα στην μητρικη, γιατι μεσα εχει sata και sata raid!

αυτή την θύρα την έχει εκτός απο το back panel κ μέσα στην μητρικη....το θέμα δεν είναι με αυτή την θύρα,γιατί σε αυτή την θύρα λειτουργεί μια χαρά...γιατί δεν βλέπω τον σκληρό όταν τον έχω συνδεμένο στη θύρα sata k πάω να οτυ κάνω φορμάτ,αυτό είναι το πρόβλημα μου....κ στα μπιος τον βλέπει κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.