Jump to content



linpus linux


Amadeus7

Recommended Posts

Φίλε θα μπορώ να τα βρω κάπου ανοικτά για όσα να ναι ειναι καινουργια η τιμή ειναι πολυ ψιλη?xp ή vista?

Να πω οτι κατάλαβα, ψέματα θα πω :p

Vista ούτε να το σκέφτεσαι, με το που κάνεις boot θα γράψει στην οθόνη "που πας ρε φίλε με το acerάκι" :p

Δες εδώ για το πως εγκαθιστάς xp από usb stick και αυτό τον οδηγό για το πως θα τα "ελαφρύνεις".

Για ubuntu (το οποίο προσωπικά θα προτιμούσα αλλά θα σε κουρασει) υπάρχει αυτός ο οδηγός.

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ:)

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΙΛΗ

Τα windows? Αν είσα φοιτητής και υποστηρίζει msdn η σχολή σου ναι, αλλά νομίζω ότι έχει μόνο τα vista.

Αλλιώς πειρατικά και δεν μπορούμε να σου πούμε εδώ που θα τα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους μετά από λιγη προσπάθεια και ταλαιπωρία κατάφερα τελικά να πάρω το laptop( και δεν του το είχα του plaisiou...) έχω να πώ πως το linpus δε λέει και πολλά. μόνο η χρήση του μέσω terminal το κάνει υποφερτό και αξιοποιήσιμο. η απουσία του κλασικού desktop κάνει την κατασταση ακόμη χειρότερη. αν βάλω ubuntu θα χάσω και σε ταχύτητα αλλά και κάποια προγράμματα της acer που βοηθούν στην καλύτερη λειτουργία του συγκεκριμένου τύπου λάπτοπ. θέλω λοιπόν να κρατήσω όσο μπορώ τα linpus. επειδή έψαξα λίγο το laptop είδα πως έχει όλες τις εφαρμογές και ρυθμίσεις για να μπορέσεις να μπείς σε κανονικό desktop (πχ έχει φάκελο με όνομα desktop όπου μπορείς να βάλεις αχεία που θα εμφανιστούν στο desktop, όταν κάνεις δεξί κλικ σε κάποια εκτελέσιμα έχει επιλογή για shortcut στην επιφάνεια εργασίας και πολλά άλλα), δεν έχει όμως το κουμπί που κάνει την αλλαγή. δεν ξέρω αν μπορώ να επαναφέρω τη λειτουργία του desktop ή αν απλώς η λειτουργλια του έχει πετσοκοφτεί με όχι πολύ κομψό τρόπο και απλώς έχουν ξεχαστεί κάποια στοιχεία που το αφορούσαν. ξέρετε κάτι πάνω σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Με τα λιγα που ξερω για λινουξ σου λεω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην μπορεις να το ενεργοποιησεις.

Το νετμπουκ που αγορασες ειναι best seller εκει εξω... ψαξε σε forum σχετικα με το netbook σου και τα λινπους και θα βρεις αυτο που ψαχνεις:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να βοηθαει:

Enable the advanced menu:

Linpus comes with a modified XFCE desktop. It is possible to get a Fluxbox like application menu when you right click on the desktop in XFCE. This is achieved by enabling “Show Desktop Menu on Right Click” option in the “Behavior” tab of the “Desktop preferences” XFCE dialog box.

10 Tweaks/Mods for Acer Aspire One Netbook: http://i-logo.net/2008/10/10-tweaksmods-for-acer-aspire-one-netbook

Link to comment
Share on other sites

το One έχει κανονικό desktop

απλά πρέπει να το ενεργοποιήσεις

το καλύτερο forum gia to one ειναι αυτό: www.aspireoneuser.com

εκει μέσα θα βρείς τα πάντα , απο hardware mods μέχρι πως να ράψετε την δικιά σας θήκη για το one.

οσο για το desktop εδώ το έτοιμο link.

http://www.aspireoneuser.com/forum/viewtopic.php?f=39&t=4310&p=28777#p28777

Link to comment
Share on other sites

το One έχει κανονικό desktop

απλά πρέπει να το ενεργοποιήσεις

το καλύτερο forum gia to one ειναι αυτό: www.aspireoneuser.com

εκει μέσα θα βρείς τα πάντα , απο hardware mods μέχρι πως να ράψετε την δικιά σας θήκη για το one.

οσο για το desktop εδώ το έτοιμο link.

http://www.aspireoneuser.com/forum/viewtopic.php?f=39&t=4310&p=28777#p28777

ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια. επιτέλους έχω ένα desktop όπως πρέπει, επίσης το xfce menu λύνει τα χέρια όσο δε πάει. τελικά το linpus δε μου φένεται και τόσο υποδεέστερο του ubuntu. θα κάνω και ένα live cd του linpus με τις ρυθμίσεις και θα είμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δες εδώ για το πως εγκαθιστάς xp από usb stick και αυτό τον οδηγό για το πως θα τα "ελαφρύνεις".

Δοκίμασε κανείς να βάλει XP στο acerάκι από bootable usb flash; Γιατί δνε μου το αναγνωρίζει με τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.