Jump to content



Seagate Baracuda 7200.11 1TB xτύπημα ή για χτύπημα;


alexis2044

Recommended Posts

@ Eddie: μην το κάνεις αυτό με τα 2 partitions και στο ένα raid0 και στο άλλο raid1, είναι μεγάλη πατάτα και σύντομα θα σου χτυπήσει και δεν θα μπορέσεις καν να σώσεις το raid1, το έπαθα πρόσφατα...

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή και γω 1η φορά το κάνω, είχα ξεχωριστά raid της άλλες φορές τι ακριβώς εννοείς? Να χτυπήσει ο δίσκος δεν ακούγεται φυσιολογικό με την έννοια ότι θα φταίει το raid. Aν είναι να χτυπήσει θεωρώ ότι δεν έχει σχέση το raid αλλά αυτός καθε αυτός ο δίσκος. Για διαφωτισέ με και για πες και την εμπειρία σου. Αν εννοεις ότι αν παθει κάτι ο ένας θα χάσω το raid1 δεν ισχύει, το δοκίμασα βγάζοντας τον έναν δίσκο, το raid 0 βέβαια χάνεται, αλλά το raid1 δουλεύει κανονικά σαν degraded παντως.

Ηρθε πάντως και η απάντηση της seagate σήμερα σχετικά με το πρόβλημα με τους δίσκους 1,5tb και ως συνήθως είμαι μέσα στους τυχερούς...

Seagate will release a firmware update at some time http://techreport.com/discussions.x/15863

"Seagate is investigating an issue where a small number of Barracuda 7200.11 (1.5TB SATA) hard drives randomly pause or hang for up to several seconds during certain write operations. This does not result in data loss nor does it impact the reliability of the drive but is an inconvenience to the user that we are working to resolve with an upgradeable firmware.

We are therefore asking customers if they feel they are experiencing this issue to give our technical support department a call with any questions.

Affected part number: 9JU138-300, 336 with firmware revisions SD15, SD17, or SD18.

Support contact information:

Technical Support in the USA: 1.800.SEAGATE (1.800.732.4283)

Technical Support in Canada: 1.405.324.4700

Other regions please go to our support web page: http://www.seagate.com/www/en-us/support/ "

οπότε αναμένω το καινούριο firmware και ελπίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου βάρεσε το raid και εκτός του ότι δεν έβλεπα το raid0, δεν βρήκα με κάποιον τρόπο τα δεδομένα του raid1. Και αυτή την στιγμή, οι δίσκοι βασιλεύουν μεμονωμένα σε 2 διαφορετικά pc. Γενικά, πρώτη μου εμπειρία σε raid δεν είχα καλή, πήρα έναν velociraptor και ησύχασα, μπορεί να μην έχω τις απίστευτες επιδόσεις αλλά είμαι πιο σίγουρος man ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε στην περίπτωσή σου. Γενικότερα πάντως κρατάω και ένα ξεχωριστό backup σε άλλο δίσκο εκτός απο το raid1 καθώς υπάρχει πάντα περίπτωση να την κάνω εγώ τη βλακεία με τα partitions ή το αντίστοιχο πρόγραμμα. Καλά για απίστευτες επιδόσεις συνήθως δεν ισχύει , το μόνο που κερδιζεις είναι στη μεταφορά δεδομένων καθώς το access time παραμένει ψηλό. Ωστόσο στη συγκεκριμένη περίπτωσή μου επειδή για το raid0 χρησιμοποιώ μόνο τα πρώτα 100γιγα απο τον κάθε δίσκο σε σύνολο 1500, έχω και χαμηλό access time, 9ms και διαμεταγωγή 220-250mb/s ενώ το συνολικό του δίσκου είναι 15ms (αρκετά υψηλό) και average read γύρω στα 100mb/s.

Link to comment
Share on other sites

θεμα τυχης ειναι.κι εγω ειχα τους 500αρηδες seagate σειρα11 και μου βαρεσε ο ενας στους 5 μηνες και αφου τον αλλαξα ο καινουριος χτυπησε σε μια εβδομαδα!ξαναγυρισα σε western και κανω την προσευχη μου!κι εγω σωζω τα αρχεια μου σε 3 δισκους πλεον...

Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλαξα 3 seagate 500gb τον προηγουμενο μηνα:-O:-O απο το πλαισιο- και στον τριτο πηρα πιστωτο (ειχα απελπιστει) για να παρω wd 640gb..μεχρι τωρα ειναι οκ..παρολα αυτα ομως εχω το λειτουργικο μου πανω σε εναν seagate 250 gb, ο οποιος δεν εχει παρουσιασει προβλημα. Μπορει καποιος να μου πει γιατι η wd ειναι πιο ακριβοι απο seagate? μηπως η τιμη ειναι αντιπροσωπευτικη της ποιοτητας???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ηρθε πάντως και η απάντηση της seagate σήμερα σχετικά με το πρόβλημα με τους δίσκους 1,5tb και ως συνήθως είμαι μέσα στους τυχερούς...

...

οπότε αναμένω το καινούριο firmware και ελπίζουμε...

Δεν ξέρω αν σού απαντήσανε από Seagate αλλά ήδη από χθες κυκλοφορεί το κανούριο firmware SD1A που βάσει των μέχρι στιγμής μαρτυριών λύνει όλα τα σχετικά προβλήματα...

Εγώ γύριζα μέχρι τώρα τα μαγαζιά ψάχνοντας για δίσκους Seagate 1.5 με firmware άλλο των SD15-19 (πχ για το SD36 δεν εχουν αναφερθεί προβλήματα), αλλά πλέον μπορώ μάλλον να τσιμπήσω τον όποιο διαθέσιμο...

This is an official Seagate announcement.

Seagate 1.5TB Customers,

Some Seagate Barracuda 7200.11 1.5TB hard drives may show uncharacteristic operation when used with Mac and Linux operating systems in multi-drive configurations. Users may experiences pauses in video streaming applications or a dropped drive from RAID arrays. Customers seeing these symptoms should contact Seagate Technical Support directly whether by phone, email, or chat for a firmware upgrade.

In order to assure the proper application of the new firmware, please communicate/have ready a description of the issues you’re seeing when you contact Seagate Technical Support. Please include the following disk drive information:

* model number (see here for help determining the model number)

* serial number (see here for help determining the serial number)

* current firmware revision (Seatools for DOS can tell you, and it should also be listed on the drive label)

Also, please describe

* your system

* your operating system, and

* the application in use when the issue arose.

You will receive a prompt response with appropriate instructions.

Κι εδώ ένας σύνδεσμος για όποιον θέλει να παρακολουθήσει τις εξελίξεις...

Δηλώνω σταθερός πελάτης της Seagate εδώ και χρόνια, μιας και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ...

Το μόνο "πρόβλημα" που φαίνεται να έχουν οι νέοι μεγάλης χωρητικότητας δίσκοι της Seagate είναι η θερμοκρασία (σε μένα ο 1000άρης έχει +6 βαθμούς θερμοκρασίας διαφορά από τους 750άρηδες)

Link to comment
Share on other sites

τρελλο πακετο αυτο με τους δισκους...μπορουν παρακαλω τα ατομα που ειχαν ζημιες σε δισκους να αναφερουν αν χρησιμοποιουν UPS/surge arrestors και τι ειδους τροφοδοτικα χρησιμοποιουν για τα pc κλπ?thnx

Link to comment
Share on other sites

vgiozo, ναι φίλε μου το είδα και γω σήμερα και ξαναέστειλα μαιλ στη seagate για να μου το στείλουν. Δυστυχώς δεν αφήνουν το κοινό να το κατεβάσει ελεύθερα απο κάπου και πρεπει να τους στείλεις μαιλ για να στο στείλουν. Δυστυχώς πάντως μιας και σήμερα είναι παρασκευή μάλλον θα πάρω απάντηση τη δευτέρα.

Απο θερμοκρασίες είναι όσο και όλοι οι seagate που είχα, δλδ τώρα το χειμώνα με ανεμηστήρα να τους φυσάει, γύρω στους 33 βαθμούς. Αυτό εμένα που με ανησύχησε πριν τους βάλω σε raid οταν παρακολουθούσα το smart, είναι ότι άλλαζαν συνέχεια τιμές το raw read error rate, seek error rate και hardware ecc recovered ενώ σε άλλους δίσκους που τους εχω καιρό παραμένουν στο 0. Παρ'όλα αυτά δεν έχω κάποιο πρόβλημα ενα μήνα τώρα που τους έχω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω μάθει να μην εμπιστεύομαι καθόλου τις ενδείξεις smart...για κάποιο λόγο οι Maxtor που είχα έδειχναν να είναι πάντοτε σε άριστη κατάσταση και από τους δίσκους που είχα αυτά τα χρόνια μόνο ένας συγκεκριμένος "άριστος" παρουσίασε πρόβλημα.

Πάντως θα μπορούσες να ρωτήσεις στην seagate γι αυτές τις ενδείξεις, να γράψεις κι εδώ ό,τι απάντηση σου δώσουν να μαθαίνουμε...

Εντύπωση μού κάνει πάντως που λες πως οι θερμοκρασίες του δίσκου είναι στα επίπεδα των άλλων. Τον δικό μου τον έχω εγκαταστήσει σε δύο μηχανήματα, το ένα με 1 ακόμη σκληρό, το άλλο με 6 ακόμη και έδειχνε την ίδια -ανεβασμένη- θερμοκρασία.

Γενικά, πάντως, νομίζω πως καλά κάνει η Seagate...εφόσον έχεις ένα συγκεκριμένο πρόβλημα σε ένα συγκεκριμένο μηχάνημα πρέπει να τούς δώσεις και τις ανάλογες πληροφορίες για να είναι κι αυτοί σε θέση να τις επεξεργάζονται και να μπορούν να κρίνουν αν μια συγκεκριμένη διόρθωση λειτουργεί σε όλες τις περιπτώσεις ή σε ποιό βαθμό.

...ακόμη και στα προβληματικά firmware όπως το SD17 που είναι και το πιο κοινό, δεν αντιμετωπίζουν όλοι αυτό το πρόβλημα...κάποιες φορές πρέπει απλώς να εγκαταστήσουν τους νέους οδηγούς της nvidia (15.23)...

..είναι επίσης φανερό πως δεν θέλουν να κυκλοφορεί ελεύθερα ένα firmware ώστε να αρχίσει ο καθένας που μπορεί να έχει ή να μην έχει το πρόβλημα, να ξέρει ή να μη ξέρει πολλά από υπολογιστές, να προσέχει ή να μην προσέχει τις οδηγίες, να προσπαθεί να αναβαθμίσει το firmware του δίσκου του...μπορεί να είναι και "συνταγή" για να καταλήξουν οι πελάτες με αχρηστευμένους δίσκους κι οι ίδιοι με φορτίο δίσκων προς αντικατάσταση...

Βέβαια, απ' ό,τι ακούω δεν πρέπει να διαφέρει ως διαδικασία και πολύ από την αναβάθμιση bios...στην συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια, μιας και το πρόβλημα είναι γενικευμένο, θα μπορούσε τουλάχιστον να βγάλει κάποια επίσημη ανακοίνωση σε "ορατό" μέρος της ιστοσελίδας της, να ειδοποιήσει διανομείς ή καταστήματα κοκ...

Link to comment
Share on other sites

Nαι οι θερμοκρασίες είναι στα ίδια επίπεδα με 3 seagate 320gb σειρά 10 και 2 1tb σειρά 11. Μόνο 2 samsung 500, 1000 που έχω, έχουν πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες 21-22 βαθμούς μόνο.

Οντως αυτό με το smart είναι ανάλογα με τον δισκο. Πχ κάποιοι δίσκοι αλλάζουν συνέχεια τιμές χωρίς κάποιο πρόβλημα. Αλλοι πάλι εχουν σταθερές τιμές, και όταν αρχίζουν να αλλάζουν καταλαβαίνεις ότι το τέλος τους πλησιάζει. Απο τη μικρή εμπειρία μου έχω παρατηρήσει ότι οι seagate ανηκουν στην 1η κατηγορία και οι samsung στην 2η. Western digital εχω καμια 10ετία να πάρω λόγω διαφόρων που μου τύχανε τότε οπότε δεν έχω γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

να χτυπησω ξυλο δεν μου εχει χτυπησει ποτε κανενας δισκος οποιασδηποτε μαρκας απο το 2000

κ>%#φαρδια;;

τωρα εχω 4 seagate barracuda,2 500ηδες και 2 750.

ολοι δουλευουν στους 26-28 βαθμους,και ησυχοι μεχρι ...θανατου.

δεν τους φοβαμαι!!!

εχω κανει και τα backup μου καλου κακου...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τον δίσκο τι έγινε? Μόλις το έπαθα και εγώ με έναν seagate 500GB. Ούτε στο bios δε φαίνεται. Το ubuntu αν τον έχω συνδεμένο δεν ξεκινάει καθόλου, και τα windows μένουν κολλημένα στην μπάρα αν είναι συνδεμένος στο σύστημα. Δουλεύει αλλά δεν τον βλέπει ο υπολογιστής. Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι το recovery. Να μην γίνεται!

Άλλο δίσκο θα πάρω από την εγγύηση! Τα δεδομένα του δεν θέλω όμως να πέσουν σε ξένα χέρια. Γίνεται recovery σε τέτοια κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τον δίσκο τι έγινε? Μόλις το έπαθα και εγώ με έναν seagate 500GB. Ούτε στο bios δε φαίνεται. Το ubuntu αν τον έχω συνδεμένο δεν ξεκινάει καθόλου, και τα windows μένουν κολλημένα στην μπάρα αν είναι συνδεμένος στο σύστημα. Δουλεύει αλλά δεν τον βλέπει ο υπολογιστής. Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι το recovery. Να μην γίνεται!

Άλλο δίσκο θα πάρω από την εγγύηση! Τα δεδομένα του δεν θέλω όμως να πέσουν σε ξένα χέρια. Γίνεται recovery σε τέτοια κατάσταση?

Τον πήγα πίσω και πήρα έναν ίδιο . Μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα πάρω άλλον ένα για RAID.

Είχε πλάκα ο υπάλληλος μου είπε ότι καλύτερο είναι να μην κάνω RAID άλλα να κάνω drag n drop από τον ένα δίσκο στον άλλο για backup... :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια επιτυχή αναβάθμιση firmware ιδού ο δίσκος της Seagate 1.5TB σε μια μέτρηση HDTach...λίγο υψηλότερος χρόνος προσπέλασης (ένα hdtune που έτρεξα τον μέτρησε στα 13.7), πολύ καλές επιδόσεις κατά τ' άλλα.

post-230-1416073734,4788_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενας 500ρης παντως μου ηρθε doa ( seagate - ) , τον εβλεπε στο βιος τον εβλεπε στο disk managment αλλα σε καθε ρεσταρτ ξε-φορμαριζοτανε και επρεπε να τον κανεις πάλι ειτε απο cd dvd εγκαταστασης ειτε απο το utility των windows ... + Οτι μολις πήγαινες να γραψεις κατι πανω του κολλουσε + bsod . Και τωρα που ειδα το θρεντ θυμηθηκα να τον κανω ρμα :D

Link to comment
Share on other sites

να και οι δικοι μου. Υπαρχει ομως ενα προβλημα που θεωρω οτι δεν διορθώσανε με το firmware. Kαι πριν και μετα το firmware στο raid1 η ταχύτητα του δισκου μειώνεται οταν ενεργοποιώ το write cache back, πράγμα που δεν είναι λογικό, Στις φωτο το καταλαβαίνεται απο το burst speed που όταν είναι ενεργοποιημένο περνάει τα 1000. Ωστόσο δεν είναι λύση να το απενεργοποιησω καθώς είναι σαν να απενεργοποιείς την cache και πρακτικά σε καθημερινή/πραγματική χρήση χάνεις σε επιδοσεις. Φυσικά τα παρακάτω αποτελέσματα επαναλήφθησαν πολλές φορές και σε διαφορετικά λειτουργικά και με διαφορετικά προγράμματα με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα. Μαλλον θα ρωτήσω τη seagate αν και δεν περιμένω σοβαρή απάντηση.

Για τα smart attributes που λέω πιο πάνω τελικά είναι φυσιολογική η αλλαγή στους σύγχρονους δίσκους απο ότι μου είπανε και αυτά που πρέπει να προσέχουμε είναι τα reallocated sectors count και current pending sector count.

1500raid0cachebackdisabpu7.th.jpg

1500raid0cachebackenablwa0.th.jpg

1500raid1cachebackdisabfj7.th.jpg

1500raid1cachebackenablhg8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.