Jump to content


Αγορα απο αγγλικο ebay - Hong Kong


JohnnyX

Recommended Posts

Θελω να αγορασω κατι πραγματακια απο το αγγλικο ebay απο ανθρωπο που τα στελνει απο Hong Kong .

Η ερωτηση ειναι προφανης...θσ θεωρηθει εκτος ΕΕ το πακετο ?

Να θυμησω πως το hong kong ανηκει/ανηκε στη Βρετανια(με την ευρυτερη εννοια) για αυτο υπαρχει στο δικο του ebay, για αυτο το προιον δινεται σε λιρες και βεβαια για αυτο το προιον αποστελλεται με Royal Mail Service τον Βρετανικο ταχυδρομικο φορεα.

Υποκειται το πακετο σε δασμους , φπα και εκτελωνισμο ? (βεβαια το τελευταια μπορεις να το κανεις και μονος).

Αλλα να ρωτησω και αυτο για τον εκτελωνισμο....το πακετο θα ρθει εδω Θεσσαλονικη που ειμαι εγω για να εκτελωνιστει ή μηπως θα παει Ελ Βενιζελ οποτε θελει απο εκει εκτελωνισμο ?

PS Η ιστορια με τη δηλωση του πακετου ως gift περναει ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Αν βαλει μικρη αξια θα σε ερθει ειδοποιηση απο ΕΛΤΑ να το παραλαβεις.

Αν βαλει μεγαλη αξια ΙΣΩΣ περασει τελωνειο.

Ο εκτελωνισμος γινεται απο τα ΕΛΤΑ η ορισμενες περιπτωσεις συνηθως απο USA

τον κανει η SPEEDEX η UPS.

Αν τον κανει η UPS σε παιρνουν τηλ. σε λενε το ποσο , καταθετεις τα χρηματα

και στο φερνουν.

SPEEDEX? :giveup:

Σε σενα τωρα πολυ πιθανον(99%) να γινει η περιπτωση που αναφερω στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου :

1) Το που ανηκε το hong kong δεν εχει καμια σημασια. Το οτι το listing ειναι στο αγγλικο ebay παλι δε λεει τιποτα, το μονο που σημαινει ειναι οτι ο ανθρωπος βαζει εκει τις αγγελιες του γιατι μιας και στελνει στην ευρωπη θεωρει οτι θα πιασει μεγαλυτερο κοινο. Το royal mail service δε το πιστευω μαλλον ειναι λαθος του ebay ή του τυπου, 99% στελνει με EMS (οτιδηποτε εχω λαβει απο Ασια ειναι με EMS) που το καταλαβαινω ως το τοπικο τους ταχυδρομειο (αυτο ισως δεν ισχυει).

Αποκει και περα καλο ειναι να βαλει ΚΑΙ 30$ αξια αλλα ΚΑΙ gift. Απο τη στιγμη που δεχεται να κανει το ενα, θα δεχτει και το αλλο...

Τελος, η πιθανοτητα να περασει τελωνειο ειναι μικρη αφου ειναι μικρο το δεμα, και αν δε τα κανονισεις με την αξια που θα δηλωθει το θεωρω απιθανο μιας και δε μπορουν/ξερουν στο τελωνειο να κοστολογησουν χυμα κομματια hardware...

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο πράγμα που παίζει ρόλο είναι και αν πάει από ιδιώτη σε ιδιώτη ή από εταιρεία σε ιδιώτη. Στην πρώτη περίπτωση και με μικρό δηλωμένο ποσό, μάλλον γλυτώνεις το τελωνείο. Στην δεύτερη συνήθως σε σταματάνε.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ εχω παραγγείλει από hong kong μέσω ebay, τουλάχιστον 2 φορές, και δεν χρειάστηκε εκτελωνισμός. Αυτό με το να φαίνεται ως δώρο στην συσκευασία, το κάνει ένας φίλος μου συνέχεια και δεν έχει περάσει ποτέ από τελωνίο, δεν ξέρω βέβαια αν όντως θα περνούσε τελικά το πακέτο. Καλές αγορές!!!

υ/γ, αυτοί οι τύποι, κάνουν κάποια κομπίνα πάντως, καθώς ενώ αγόρασα κάτι από hong kong, το πακέτο που παρέλαβα τη μία έγραφε από γερμανία και την άλλη από αγγλία...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει συγκεκριμενη συνταγη, δε μπορεις να εγγυηθεις στον αλλον οτι αν κανει "αυτο" δε θα περασει τελωνειο...απλα ειναι θεμα πειστικοτητας για να εχεις τις καλυτερες πιθανοτητες ακομα και να περασει να μη σου χρεωσουν τιποτα. Ο γενικος κανονας ειναι οτι ενα δεμα για να μην σου χρεωσει κατι το τελωνιο πρεπει ή να ειναι δωρο (καινουριο ή μεταχειρησμενο δεν εχει σχεση θεωρητικα (δειτε παρακατω για αυτο) ), ή να εχει αξια μικροτερη απο καποιο οριο (φημολογειται 50$, εχω ακουσει και για 100 απο αλλου, αν ξερει καποιος κατηγορηματικα ας πει...).

Θεωρητικα λοιπον αν ισχυει κατι απο τα 2 παραπανω δεν πρεπει να θεωρηθει εκτελωνισιμο το προιον.

Αποκει και περα ομως, στην πραξη το τελωνιο ειναι τσιφλικι τους και κανουν οτι γουσταρουν, και αν στραβωσουν και θεωρησουν οτι πας να τους κοροιδεψεις, και ειναι καποιο προιον στο οποιο μυριζονται ρευστο μπορουν να σου ζητησουν φορο και αντε να βρεις το δικιο σου μετα...Αυτο εννοω θεμα πειστικοτητας.

Οσον αφορα τον τροπο μεταφορας, εκει αν χρησιμοποιησεις το απλο ταχυδρομειο απλα εισαι πιο πειστικος οτι δε προκειται για τιποτα σημαντικο και αξιας σε σχεση με καποιο courier, αυτος ειναι ο μονος λογος που συμφερει, δηλαδη δε προκειται να τα πολυψαξουν αυτα τα δεματα και ακομα και να τα ψαξουν θα ειναι πιο ελαστικοι αν δουν "δωρο" κλπ.

Ολα ειναι σχετικα λοιπον.

Παραδειγμα 1: Αν παρεις απο honk kong ενα usb flash 64gb που μπορει να το πληρωσες 100 ευρω+ κανονικα θα επρεπε να περασει τελωνιο, αλλα....αν ειναι με απλο ταχυδρομειο και το δηλωσουν για 40$ ειναι απιθανο να περασει γιατι ειναι κατι μικρουλι, και γενικα δεν εχει λογω ο τελωνιακος να αμφισβητησει οτι αυτο το πραγμα εκανε 40$...Απο την αλλη αν παρεις απο Αμερικη κανενα προβολεα των 3000$ , εκει οτι ***** και να κανεις δε θα σε πιστεψουν και θα μυριστουν και παραδακι φυσικα... Γενικα μπορεις και να κρινεις κατα ποσο εχουν το γνωστικο επιπεδο να αναγνωρισουν την αξια ενος προιοντος. Πχ μπορει να παρεις 4 επεξεργαστες των 300 ευρω ο καθενας, αλλα αν ο αλλος τους δηλωσει 40$ πιθανοτατα δε θα εχεις προβλημα, καθως δυσκολα θα ειναι σε θεση να αναγνωρισουν οτι εχουν αυτην την αξια, αφου δε θα στους εχει στειλει και σκετους χωρις ψυκτρες χωρις τιποτα, μοιαζουν και επαρκως μεταχειρησμενοι γι ανα εισαι ακομα πιο πειστικος...

Σχετικα με το θεμα της δηλωσης ως δωρο και το αν θα ειναι καινουριο η μεταχειρησμενο, θεωρητικα αν κατι ειναι δηλωμενο σαν δωρο ΔΕΝ πρεπει να περασει τελωνιο, αφου δε θεωρειται αγορα σου απο το εξωτερικο. Αλλα αν κρινουν οτι πας να τους κοροιδεψεις, μπορουν να στο χρεωσουν. Εκει, αν φαινεται μεταχειρησμενο το προιον εχεις καλυτερες πιθανοτητες αφου αν δουν κουτι σφραγισμενο κλπ μυριζονται αγορα και μεγαλυτερη αξια...

Οποτε γενικα κανουμε οτι μπορουμε, δηλαδη δηλωση σαν δωρο, και δηλωση αξιας κατω απο 50$, και χρηση απλου ταχυδρομειου, και αποκει και περα αν ειναι να αγορασουμε κατι ακριβο, κρινουμε κατα ποσο μπορουν να το κοστολογησουν και αν τελικα πληρωσουμε τελωνιο ποσο παραπανω θα μας βγει και αναλογα ρισκαρουμε ή οχι...

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς απο Hong Kong ερχονται Ελλαδα με EMS. Μεχρι στιγμης, οτιδηποτε εχω παρει απο ebay, και μιλαμε απο opamps που χωρανε σε φακελακι μεχρι μεγάλο φακό ~1.5κιλο και τα HID του αυτοκινητου με αξια πανω απο $100, δεν ειχα ποτε το παραμικρο πρόβλημα...

Βεβαια, χρειάζεται την δέουσα προσοχή. Προσωπικά με το που παραγγέλνω απ'εξω εχω ήδη προετοιμάσει τον εαυτό μου οτι δεν πρόκειται να έρθουν για τον α,β λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κόλπο αυτό με την Γερμανία ή Αγγλία. Απλά πολλά δέματα, έρχονται στην Φρανκφούρτη και από κει έρχονται εδώ. Αν πχ παραγγείλετε από bodybuilding.com που είναι στην Αμερική, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν διαλέγετε fedex. Γενικά, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ fedex. Τα περνάει από τελωνείο μόνη της. Διαλέγετε ups, χωρις καν δυνατότητα tracking, και το δέμα πάει Γερμανία και μετά έρχεται εδώ. Εισαγωγή από EU, ούτε τελωνεία, ούτε ΕΟΦ ούτε τίποτα. Πιάνει σχεδόν πάντα, μερικοί γράφουν ότι τους σταμάτησαν (μάλλον επειδή το δέμα φωνάζει αμερική και αν κοιτάξεις το χαρτί που είναι κολλημένο, το γράφει κιόλας, οπότε κάποιος το κατάλαβε.

Ξέρω ότι τα δέματα κάτω του ενος κιλού και αξίας μικρότερης των 22€ δεν περνάνε τελωνείο. Αν ψάξετε στα forum με συμπληρώματα διατροφής, έχουν ένα κάρο συμβουλές για το πως εισάγεις πράγματα χωρίς πρόβλημα. Από χονγκ κονγκ πάντως και γενικά από Ασία, ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Πάντα όμως ταχυδρομείο και ποτέ κούριερ τύπου fedex.

Link to comment
Share on other sites

100% αξιοπιστία σε όλα.

αποστολή, κατάσταση, rma

ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα

φόροι 0, από τις 143 αγορές που έχω κάνει μια φορά πέρασε τελωνείο και αυτό για ένα γερμαναρα...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω αλλο thread

Απο αμερικη τι προτεινεται ? Εκτος απο ups που αναφερθηκε υπαρχει αλλη ?

Αν το αντικειμενο ειναι βαρυ και ογκωδες γινεται πιστευτο το δωρο η/και αξιας 50€ ?

Αν εν τελει φαει τους δασμους και το φπα κτλ κτλ μπορει να παρει παραπανω απο το διπλασιο η αξια ? (αληθεια στους δασμους και φπα δε φανταζομαι να συμπεριλαμβανονται τα εξοδα μεταφορικων)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.