Jump to content



Bencharete για χάρη μου πλιξ :)


l2phile

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Θα 'θελα μία χάρη που είμαι σίγουρος ότι θα μου την κάνετε.

Η χάρη θα είναι για να δω τι πλεονέκτημα θα έχω από έναν quad/dual/single καλύτερο μου

Είναι τρία απλά βήματα:

1) κατεβάζετε αυτό το πολύ ωραίο προγραμματάκι* (πιστεύω θα το χρησιμοποιήσετε και μετά) και ... το εγκαθιστάτε

2) πετάτε μέσα δύο αρχεία βίντεο (π.χ. μία ταινία που κάποιος έβαλε στο pc σας, η οποία είναι σε cd1 + cd2) (το πρώτο κομμάτι add, το δεύτερο append)

3) πατάτε start muxing και μου λέτε τι χρόνο έκανε. το λέει στην αναφορά τέρμα κάτω

Εμένα έκανε 61 δευτερόλεπτα για δύο αρχεία 700mb έκαστο (ακόμη ψάχνω ποιος τα έβαλε χωρίς την θέληση μου στον υπολογιστή)

ΥΓ. post-άρετε και τον cpu σας πλιξ πλοξ

*το πρόγραμμα είναι για να πετάς μέσα αρχεία avi/mkv/srt/...jpg!!!/ttf/mp3 κλπ και να βγάζει ένα ωραίο mkv που τα περιέχει όλα

Link to comment
Share on other sites

Με οπτερον 165 στα 2665 εκανα 64 δευτερολεπτα.Απο task manager που κοιταξα ειδα οτι χρησιμοποιει εναν πυρηνα κ αυτον οχι πανω απο 13 εως 15 τις εκατο.Αν η υπογραφη σου ειναι σωστη διαφορες με διπυρηνο κτλ δε θα δεις.Περισσοτερο ρολο εχει η συχνοτητα.

Link to comment
Share on other sites

....αλλα και οι σκληροι στους οποιους γινεται η μετατροπη

σε raid0 velociraptors εκανε 38sec

σε raid1 seagate 1tb εκανε 58sec

σε γρηγορο usb stick 16gb εκανε 180sec

δυο avi των 700mb εκαστο σε highest priority

με source & output folder στον ιδιο δισκο & Q6600@3.4

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να δέις αξιόπιστα αποτελέσματα. Ο χρόνος εξαρτάται επίσης από τη ταχύτητα των δίσκων αλλά και από τη πολυπλοκότητα των video (ανάλυση, εναλλαγές εικόνων, ποσοστό συμπίεσης ήχου κλπ).

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι άμα χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο multicore πρόγραμμα η διαφορά θα είναι μεγάλη. αν ασχολείσαι με τέτοια μικρά αρχεία τότε δεν νομίζω να χρειαστεί να αλλάξεις υπολογιστή για να δεις 10 και 20 δευτερόλεπτα διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τον κόπο.

από τα αποτελέσματα σας και ιδιαίτερα του δολοφόνου ....

Με οπτερον 165 στα 2665 εκανα 64 δευτερολεπτα.Απο task manager που κοιταξα ειδα οτι χρησιμοποιει εναν πυρηνα κ αυτον οχι πανω απο 13 εως 15 τις εκατο.Αν η υπογραφη σου ειναι σωστη διαφορες με διπυρηνο κτλ δε θα δεις.Περισσοτερο ρολο εχει η συχνοτητα.

...βλέπω ότι ο χρόνος που θα κάνει εξαρτάται σχεδόν αποκλειστικά (με τους "σημερινούς" επεξεργαστές) από την ταχύτητα του σκληρού.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι :daisy:

ΥΓ σε κάποιους που μπερδεύτηκαν (από την τρομερή εξήγηση μου): Το πρόγραμμα δεν συμπιέζει βίντεο. Απλά πετάει σε έναν container ότι αρχείο του δώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.