Jump to content



Nehalem Overclocking Guide - i7: Intel's Black Knight


Dr.Paneas

Recommended Posts

Παιδιά έκανα τελικά κάποιες δοκιμές με εναν 920. Βασικά καλά πήγε το o/c. Αυτό που μου φάνηκε παράξενο ήταν οτι στα 3.012MHz (20x150) το Orthos στο 5 λεπτο -blend- έφτασε τον επεξεργαστή στους 57 βαθμούς, ενώ στα 3.112MHz (20x155) έφτασε τους 83 βαθμούς! Δηλαδή με 100MHz διαφορά είχα αύξηση 26 βαθμούς!:TD:

Επειδή δεν είχα πολύ χρόνο για δοκιμές μήπως επειδή είχα "τα ρεύματα" στο auto έκανε αυτόματα αύξηση? Το μόνο που πείραξα ήταν το bclock...

Πάντως κατάφερα να τρέξω superpi 4M στα 3.611MHz (20x180,qpi 3250) και την ολοκλήρωσε με max 76 βαθμούς. Ειναι καλό κομμάτι; Όσοι έχετε κάνει δοκιμές πως τα πήγατε μέχρι εκεί; Το σύστημα της δοκιμής ήταν stock cooler, msi deluxe και a-data 1333.

Και κάτι τελευταίο... έτρεξα για 2 λεπτά το orthos -large- στα 3.411MHz (20x170) και έφτασε τους 86 βαθμούς! Όσα τέστ έκανα δεν έβγαλε error.

Επειδή δεν ξερω και απο θερμοκρασίες πως πάει, που θα πρέπει να σταματήσω ή να τον λυπάμαι;

Link to comment
Share on other sites

To 2GBx3dimm = 6GB triple channel υποστηρίζεται.

Αλλά, θέλει προσοxή γιατί αν βάλουμε 1GBx3dimm=3GB triple channel και αργότερα θελήσουμε να αυξήσουμε τη μνήμη του συστήματος σε 6GB, τότε θα βάλουμε άλλα τρία dimm του 1GB, αλλά δεν θα έχουμε triple channel. Θα έχουμε single channel.

Αυτός είναι ο λόγος που προτιμώ τη διαμόρφωση 2GBx3.

.

εισαι σιγουρος γι'αυτο??? στο βιντεακι δειχνει cpuz με τα 12 γιγα 6χ2 triple channel.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα ότι δεν είμαι σίγουρος, σε προηγούμενο ποστ.

Το ξανακοίταξα λοιπόν.

Κατέβασα το manual της P6T και γράφει ότι υπάρχει περιορισμός του controller των core i7 και το triple channel δεν υποστηρίζεται όταν γεμίσουν και τα 6 slots, σε περίπτωση που έχουμε μνήμη XMP ή σε χρονισμούς πάνω από 1600.

Οπότε σωστά είδες το CPUz να δείχνει triple channel με 12GB μνήμη.

Τελικά ισχύει μεν ο περιορισμός, αλλά κάτω από προυποθέσεις, που δεν είναι τόσο σημαντικές.

Link to comment
Share on other sites

απλα τα προγραμματακια αυτα δεν εχουν ενημερωθει πληρως ακομα για τους i7

12 γιγα με διαταξη 2χ3 δινει το ιδιο overclockability και επιδοσεις σε σχεση με 1χ3?

αν ειναι ετσι τοτε οκ παμε για 6 γιγα αλλιως μην την πατησουμε να παμε σε 3 γιγα..

καμια ιδεα?

μνημες να αγορασουμε (καψανε και το πλαισιο , αραγε η Ζαιμη γλιτωσε?) ή να περιμενουμε?

και ποσο να περιμενουμε?

Link to comment
Share on other sites

12 γιγα με διαταξη 2χ3 δινει το ιδιο overclockability και επιδοσεις σε σχεση με 1χ3?

αν ειναι ετσι τοτε οκ παμε για 6 γιγα αλλιως μην την πατησουμε να παμε σε 3 γιγα..

καμια ιδεα?

μνημες να αγορασουμε (καψανε και το πλαισιο , αραγε η Ζαιμη γλιτωσε?) ή να περιμενουμε?

και ποσο να περιμενουμε?

ελα ντε και γω ψηνομουν να παρω αλλα 3χ1 να τα κανω 6χ1 αλλα θα περιμενω για λιγο ακομα να δω τι θα βγει, ποσο θα πεσουν οι ddr3 και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτηκα εγω είναι οτι μιας και έχω 32bit σύστημα δεν θα μου αναγνωρίζει το λειτουργικό περισσότερα απο 4GB. Γι'αυτό θα πάρω 3x1gb τελικά.

Αυτό που ξέρω είναι οτι με το sp1 για τα vista απο 3-3,2gb πλέον βλέπουν 4gb... δεν ξέρω αν αναγνωρίζει και περσσότερα. Ξέρει κάποιος?

Εδω ο άλλος το έφτασε 12gb (6x2gb) στα 3,8ghz και έρεχε orhos για 8 ώρες... σιγά μην έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ηρθα και εγω στο Club i7..... :D ......Σημερα το εστησα προχειρα με μια Nexus FLC-3000 και 3Χ1GB DDR3-1333MHz Tracend ( Elpida chip ) ...... Σε μια ASUS P6T-Deluxe...... Μεχρι να ερθουν τα Gskill 3X2GB & η NH-U12P-E - Noctua NH-U12P SE1366.......;)

post-981-1416073781,8305_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Εγώ πήρα το core i7-920 μαζί με την Asus P6T-Deluxe και τις μνήμες Corsair 1333mhz 9-9-9-24 μια εβδομάδα μετά που βγήκε! Το είχα κάνει o/c στα 4200 και ήταν περίπου σταθερό και μετά το έριξα στα 3360 και είναι σταθερό χωρίς προβλήματα με 100% όταν δουλεύει σε θερμοκρασίες 70-75 βαθμούς κελσίου! Σκέφτομαι να πάρω ακόμα ενα σετ ram τις ίδιες αλλά με προβληματίσατε με το αν θα δουλεύουν triple ή doyble channel!

overclockcd1.jpgtemperaturekk3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Intel Core i7 920

Core Voltage :1.376V

Core Speed: 3779 Mhz (20 x 190)

QPI Link: 3419MHz

Corsair RAM

Channels: Triple

FSB:DRAM: 2:8

7-6-6-18-1T [CL-RCD-RP-RAS-CR)

DRAM Freq: 760MHz

Μητρική: ASUS P6T Deluxe

Μέσα από το BIOS:

Αi Overclock Tuner: Manual

CPU Ration Setting: AUTO

Intel SpeedStep : Disable (είναι το Turbo Mode)

BCLK Freq: 190

PCIE Freq: 100

DRAM Freq: DDR3-1523MHz

CPU Voltage: 1.35V

DRAM BUS Voltage: 1.66V ή 1.65 (max safe)

Mε τον 920 και P6T deluxe v2 μου ειναι stable στα 3990 με :

core speed: 3990 (190x21)

QPI link: 3237

cpu voltage 1.28125,

cou dll voltage : 1.96

Oταν μειωσα τις τιμες ειδα οτι ειναι rock stable 24/7 και με πολυ πιο χαμηλες θερμοκρασιες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.