Jump to content



Νέο σύστημα με υδρόψυξη


alexkhr

Recommended Posts

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Η Laing DDC plus είναι ισχυρή αντλία.

Αυτή έχω κι εγώ στον κύριο υπολογιστή μου με ένα ψυγείο 240 δύο block κάρτες γραφικών και ένα block σε επεξεργαστή.

Μια χαρά χαμηλές θερμοκρασίες έχω.

Έχω και μια swiftech 655 και μια Laing D5 (είναι ακριβώς ίδιες) σε δυο άλλους υπολογιστές.

Αυτά που ακούω για 7-8 βαθμούς διαφορά, από περισσότερα ψυγεία οφείλονται στην κακή τοποθέτηση και σε πολύ κακή ροή του αέρα στο κουτί.

Δεν ισχύουν παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, όπως εξήγησα παραπάνω όταν οι πολλοί ανεμιστήρες δεν αφήνουν να φτάσει ζεστός αέρας στα ψυγεία, ενώ με δύο μόνο, όλη η ζέστη του υπολογιστή περνάει από το ψυγείο, όταν τοποθετηθεί πάνω.

Επίσης μπορεί να υπάρχει κάποια μικρή διαφορά υπέρ των δύο ψυγείων της τάξης των δύο βαθμών Κελσίου όταν έχουμε αδύναμη αντλία και ένα καινούργια block στη CPU μόνο.

Όταν αρχίσει να παλιώνει η υδρόψυξη και να βουλώνουν οι αυλοί από άλατα διαβρώσεις κτλ όπως και όταν αυξάνουμε τις αντιστάσεις με περισσότερα block, τότε αντιστρέφονται τα πράγματα υπέρ του ενός ψυγείου.

Είναι ανόητο να πιστεύουμε ότι θα μολύνουμε το κύκλωμα με μικρόβια, αν φυσήξουμε.

Τα υγρά που βάζουμε δεν είναι αποστειρωμένα.

Έχουν του κόσμου τα μικρόβια.

Γενικά δεν έχω δει ποτέ αποικίες από μύκητες ή μικρόβια σε κύκλωμα υδρόψυξης.

Ο λόγος είναι ότι ο χαλκός έχει αντιμικροβιακές ιδιότητες.

Το καθαρό ασήμι έχει ακόμα μεγαλύτερες (παλιά βάζαμε ένα κομμάτι ασήμι στο tank).

Παρ' όλα αυτά αποφεύγω να φυσάω.

Αλλά όλες τις δοκιμές στεγανότητας τις κάνω αρχικά ρουφώντας αέρα, με αρνητική πίεση στο στόμα και όχι στα πνευμόνια.

Αν φυσήξω, για κάποιο λόγο, θα το κάνω πριν καθαρίσω την υδρόψυξη.

Αλλά μετά ξεπλένω το ψυγείο με την ντουζιέρα με πίεση (προσαρμόζω το λάστιχο με ρακόρ στο κύκλωμα, οπότε η πίεση της βρύσης είναι τεράστια.

Στο τέλος ξεπλένω με απιονισμένο νερό και δεν το αφήνω το κύκλωμα να στεγνώσει, αλλά το στήνω άμεσα.

Αυτά αναγκάστηκα να τα κάνω σε μια μόνο υδρόψυξη από τις τρεις που έχω, γιατί είχα πρόβλημα εξ αιτίας κακών GPU block που προκάλεσαν διάβρωση και προβλήματα.

Οι άλλες δύο δουλεύουν χρόνια χωρίς να χρειαστούν συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα των σωλήνων, η συνήθης εσωτερική διάμετρος στη μισή ίντσα, έχει ένα ακόμα μειονέκτημα σε σχέση με τα 3/8, γιατί δεν κουμπώνει σωστά πάνω στα ρακόρ μισής ίντσας.

Επίσης οι σφιγκτήρες είναι ακαλαίσθητοι και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν κάνουν σωστή δουλειά και είναι πιθανές οι διαρροές.

Το μόνο που εμπιστεύομαι και δείχνει όμορφο για μισής ίντσας λάστιχο είναι το ταιραπ.

Η tygon έχει και διάσταση ελαφρά μικρότερη, που κουμπώνει σωστά.

Δείτε το link στο XS που μας έδωσε ο felix.

Τα γράφει, όπως γράφει και για τα προβλήματα με τις διαστάσεις στα ρακόρ ασφαλείας μισής ίντσας της koolance που απαιτούν λεπτούς σωλήνες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανόητο να πιστεύουμε ότι θα μολύνουμε το κύκλωμα με μικρόβια, αν φυσήξουμε.

Τα υγρά που βάζουμε δεν είναι αποστειρωμένα.

Έχουν του κόσμου τα μικρόβια.

Γενικά δεν έχω δει ποτέ αποικίες από μύκητες ή μικρόβια σε κύκλωμα υδρόψυξης.

Ο λόγος είναι ότι ο χαλκός έχει αντιμικροβιακές ιδιότητες.

Το καθαρό ασήμι έχει ακόμα μεγαλύτερες (παλιά βάζαμε ένα κομμάτι ασήμι στο tank).

Παρ' όλα αυτά αποφεύγω να φυσάω.

τις καλημερες μου.

εδω φασκεις και αντιφασκεις,ειναι φανερο οτι αν και συμφωνεις θελεις να διαφωνησεις.

παντως σε ευχαριστω που με καθησυχασες,ετσι την επομενη φορα που θα χρειαστει θα ξαναφυσηξω,

καλου κακου θα πλυνω και τα δοντια μου ακριβως πριν το κανω!!!

χε χε χε

Δεν είναι πανάκεια η μεγάλη αντλία. Το θέμα είναι αν είναι αρκούντως δυνατή για το κύκλωμα μας. Από κει και πέρα, η διαφορά είναι μικρή και δεν αξίζει για νορμάλ χρήση θα έλεγα, από δοκιμές δικές μου και μόνο.

σιγουρα δεν ειναι πανακεια,διαφορετικα δεν θα αγοραζε κανενας τις μικρες και θα προτιμουσαν ολοι τις πολυ δυνατες αντλιες,πραγματι ο καθενας αγοραζει οτι του αρκει η νομιζει τελος παντων οτι του αρκει.

η μεγαλη αντλια ομως λυνει τα χερια κυριολεκτικα,μπορεις οποιαδηποτε στιγμη να αλλαξεις το loop,να μεταφερεις καποιο ψυγειο αλλου,ψηλα,χαμηλα,να μακρυνεις σωληνωσεις αν χρειαστει,να προσθεσεις αλλο ενα block,τελικα να κανεις ΟΤΙ θελεις χωρις να αναρωτιεσαι αν θα σε βγαλει η αντλια η οχι.

αυτα γιατι δεν τα λετε;

και το αλλο,βλεπω αρκετους εδω μεσα σε πολλες περιπτωσεις να προτιμουν και να προτεινουν κατι πιο ακριβο και μικροτερης αποδοσης απο κατι φτηνοτερο και καλυτερο,ειλικρινα μοιαζει λιγο παλαβο,αλλα οταν υπολογισουμε οτι ειμαστε Ελληνες τοτε εξηγουνται ολα.

εδω προτιμουμε τους αχρηστους για πρωθυπουργους,στα περιφερειακα υπολογιστων θα κολλησουμε;;

καλημερα σας.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους μικροοργανισμούς απλά βάζεις μια σταγόνα petra's tech nuke και τέλος.

tech nuke? γουωτ ις δις ? ,εγω θαλεγα να βαζεις μια κεφαλοσπορινη και να το περνας απο ακτινοβολια καθε μερα.

ελα,αστεια το λεω.

οι μικροοργανισμοι δεν ειναι προβλημα,εκτος και βαλεις νερο απο το πηγαδι,προβλημα ειναι η ποικιλια των υγρων που σε μπερδευουν και τελικα ειναι ολα το ιδιο,νερακι με λιγο αιθυλενογλυκολη και λιγο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε για παράδειγμα δύο ψυγεία και θέλουμε να επιλέξουμε το καλύτερο, φυσάμε δυνατά για να δούμε τι αντίσταση έχουν

οταν ειναι ιδιου τυπου φυσικα,ετσι; καλο κολπο ναι.

ωραιος ο καταλογος με τους tygon,υπαρχουν και 1/2" με λεπτο τοιχωμα απ οτι βλεπω,

αλλα που θα τους βρουμε.

για εξηγησε μας λιγο τα περι γωνιωσης,αναφερει κατι νουμερα σε rad,τι σημαινουν αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Το Cosmos S θα πάρω. Έχω δεί και το project του Μιχάλη στο lab και πρέπει να πώ ότι μου άρεσε απιστευτα. Κάτι τέτοια αποφάσισα να κάνω. Χωρίς βέβαια 2πλες κάρτες και πλήρη υδρόψυξη της μητρικής.

Αυτό έχω και γω και έχω βάλει ένα 3πλό ψυγείο πάνω, η ευκολότερη υδρόψυξη που έχω στήσει. Εγκατάσταση ψυγείου σε 30 δευτερόλεπτα και μοντάρισμα μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια.

πραγματι και πιο κομψοι και σφιγγουν πολυ καλυτερα αφου ειναι 1,5mm λεπτοτεροι

και χωρις καμμια σοβαρη επιπτωση στην αποδοση.

και ποικιλια για τα δυσκολα σημεια.

που τους βρισκουμε ομως ειναι το ερωτημα.

Link to comment
Share on other sites

@vasi

ολα τα τριπλα χωρανε.

με το black ice το τριπλο ομως δεν χρειαζεται τιποτα,ειναι ετοιμες οι τρυπες ακριβως στη θεση που πρεπει.

για το ThermoChill 120.3 ομως δεν ειμαι σιγουρος,χωραει σιγουρα σε διαστασεις αλλα ισως να χρειαστουν καποιες τρυπες για το βιδωμα.

μπορει βεβαια και να μη χρειαστουν αν το μεγαλυτερο μηκος οφειλεται στα μεγαλυτερα πλαινα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω και γω και έχω βάλει ένα 3πλό ψυγείο πάνω, η ευκολότερη υδρόψυξη που έχω στήσει. Εγκατάσταση ψυγείου σε 30 δευτερόλεπτα και μοντάρισμα μηδέν.

Θα συμφωνήσω ότι η ευκολία στο στήσιμο, χωρίς μετατροπές, είναι ο σημαντικότερος παράγοντας στην επιλογή ενός κουτιού.

Επίσης, με τρεις 120mm ανεμιστήρες στις 1400 στροφές, ο θόρυβος δεν ενοχλεί καθόλου και δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί το εσωτερικό του κουτιού, οπότε και η απόδοση θα είναι καλή.

Ιδίως αν έχουμε βάλει και block και στην κάρτα και στο NB, οι θερμοκρασίες που θα πετύχουμε θα είναι ακόμα καλύτερες.

Πράγματι το Cosmos S είναι μια πολύ καλή και όμορφη λύση για υδρόψυξη.

l_satsok

Ο αντιπρόσωπος της Tygon στην Αθήνα είναι ο Σταμπολίδης.

Βρίσκεται στη Μητροδώρου 22 - 104 41 Αθήνα - Τηλ.: 01-51.50.665, 51.50.961, 51.48.133

Η Μητροδώρου είναι στη Λ. Αθηνών, το τέταρτο στενό δεξιά μετά τη Σπύρου Πάτση.

Ο Σταμπολίδης είναι το δεύτερο κατάστημα από τη γωνία στο αριστερό μας χέρι, μόλις στρίψουμε δεξιά από την Αθηνών και είναι ισόγειο με τζαμαρία.

Έχει όλων των ειδών τους σωλήνες, για κάθε χρήση και από Tygon τα πάντα.

Μόνο που δέχεται παραγγελίες της τάξης των 50 μέτρων (μια κουλούρα ολόκληρη) και δεν συμφέρει, εκτός και αν γίνει ομαδική παραγγελία κάποια στιγμή.

Αλλά σε πολλές περιπτώσεις που για κάποιο λόγο του περισσεύουν κομμάτια δυο τρία μέτρα, μου δίνει και βολεύομαι, γιατί είναι φθηνός.

Έχει και άλλες μάρκες σε όλες τις διαστάσεις.

http://www.stambolidis.gr/plastikaelastikabiomix2.htm

Link to comment
Share on other sites

@vasi

ολα τα τριπλα χωρανε.

με το black ice το τριπλο ομως δεν χρειαζεται τιποτα,ειναι ετοιμες οι τρυπες ακριβως στη θεση που πρεπει.

για το ThermoChill 120.3 ομως δεν ειμαι σιγουρος,χωραει σιγουρα σε διαστασεις αλλα ισως να χρειαστουν καποιες τρυπες για το βιδωμα.

μπορει βεβαια και να μη χρειαστουν αν το μεγαλυτερο μηκος οφειλεται στα μεγαλυτερα πλαινα.

δεν μπορεί να χωράνε όλα μην τα παραλές το ThermoChill 120.3 εχει παχος 64cm, μιλας για black ice για ποιο από όλα μιλάς ?

Link to comment
Share on other sites

για ποιο 3πλό ψυγείο είναι συμβατό? χωράει το ThermoChill 120.3

Όλα εκτός από τα Thermochill, γιατί αυτοί είναι μάγκες και βάλανε τους ανεμιστήρες με απόσταση κι όχι κολλητά.

Κατά τ'άλλα χωράνε μονά, διπλά και τριπλά από ολόκληρη την σειρά Blackice, όλα τα XSPC, Alphacool, Swiftech & Feser.

Γενικά οποιοδήποτε ψυγείο έχει τους ανεμιστήρες κολλητά.

Link to comment
Share on other sites

Όλα εκτός από τα Thermochill, γιατί αυτοί είναι μάγκες και βάλανε τους ανεμιστήρες με απόσταση κι όχι κολλητά.

@vasi

να βλεπεις τι σου ελεγα; ειναι η περιπτωση που πρεπει να ανοιξεις τρυπες.

που ομως ετσι; αφου μπορει να συμπεσουν με τις γριλλιες της κορυφης.

αλλα ολα γινονται.

εγω ετσι κι αλλιως εχω κοψει ολοκληρη την κορυφη και την εχω αντικαταστησει με ενα μεταλλικο πλαισιο στο οποιο εχω τρυπες για black ice τριπλο αλλα μπορω να ανοιξω αν χρειαστει και για καποιο αλλο που δεν θα εχει κολλητους τους ανεμιστηρες.

δεν μπορω να βγαλω φωτογραφια για να δειξω τι εχω κανει στην κορυφη γιατι πρεπει να ξεβιδωσω τους τρεις ανεμιστηρες που ειναι απο την εξω μερια,ειναι φασαρια.

οσο για το παχος,χωραει ανετα το thermochill αν βαλεις μονο τρεις ανεμιστηρες.

εχει παχος 64mm,ωραια.

το black ice εχει 56mm και χωραει ανεμιστηρες ΚΑΙ απο κατω για διαταξη push pull.

αρα εχεις χωρο για thermochill με τρεις μονο ανεμιστηρες.

Link to comment
Share on other sites

α να ,εδω ειμαστε

βρηκα φωτογραφια.

ηταν απο τοτε που ειχα το διπλο ψυγειο,αλλα ειχα προβλεψει και για το τριπλο.

οπως βλεπετε εχω κοψει τελειως την κορυφη του cosmos.

post-10637-1416073753,8519_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.