Jump to content


Νέο σύστημα με υδρόψυξη


alexkhr

Recommended Posts

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply
Theovaz

Επίσης δεν χρειάζονται δύο ψυγεία και ειδικά αυτά τα ψυγεία σκουριάζουν.

Δεν έχω δει Ελλάδα ψυγεία χάλκινα, αλλά μόνο από εξωτερικό (με εξαίρεση κάτι τεράστια πανάκριβα, με σωλήνες αντί για πλάκες).

Είναι καλύτερα τα χάλκινα, για να αντέξουν στο χρόνο, χωρίς να πιάνει λάσπη και σκουριά η υδρόψυξη.

μια ερωτηση,τα black ice δεν ειναι χαλκινα;;

γιατι αυτη την εντυπωση ειχα.

Full high-temper brass structural construction for weight reduction and superior corrosion resistance.

brass=ορειχαλκος,μπρουντζος

ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Πραγματικά μου λύσατε τα χέρια. Και μιά τελευταία ερώτηση. Έστω ότι έχω ενα τριπλό και ένα μονό ψυγείο και θέλω να ψύξω cpu,nb k gpu. Πιά είναι η σωστή διάταξη?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει μια σωστη διαταξη αλλα πολλες.

αν το block του cpu χρειαζεται μεγαλυτερη πιεση τοτε:

τανκ-αντλια-cpu block-3πλο ψυγειο-nb block-μονο ψυγειο-vga block-tank

αλλιως

τανκ-αντλια-3πλο ψυγειο-cpu block-nb block-μονο ψυγειο-vga block-tank

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη διάταξη μου φαίνεται πιο σωστή. Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις καταλαβαίνω πως στην 1η περίπτωση η cpu δέχεται το νερό ζεσταμένο απο τη gpu, ενώ στη δεύτερη περίπτωση το νερό περνάει πρώτα απο ψυγείο πρίν ψύξει cpu k gpu.

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη διάταξη μου φαίνεται πιο σωστή. Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις καταλαβαίνω πως στην 1η περίπτωση η cpu δέχεται το νερό ζεσταμένο απο τη gpu, ενώ στη δεύτερη περίπτωση το νερό περνάει πρώτα απο ψυγείο πρίν ψύξει cpu k gpu.

θεωρητικα ναι.

επειδη ομως συμβαινει να εχω ακριβως τα ιδια,δηλαδη ενα τριπλο ψυγειο,ενα μονό και τρια blocks

σε πληροφορω οτι εχω δοκιμασει και τις δυο συνδεσμολογιες με τα ιδια ακριβως αποτελεσματα.

ετσι εχω κρατησει τη συνδεσμολογια που φαινεται πιο ομορφη στο ματι.

και να το εξηγησουμε.

εχουμε το κρυο νερο που ερχεται απο το ψυγειο και μπαινει στο cpu block οκ;

αν βαλουμε το ψυγειο μετα το cpu block θα κρυωσει θα μπει στο τανκ και παλι το ιδιο κρυο δε θα ξαναμπει στο cpu??

το νερο εχει την ιδιοτητα να κραταει την ιδια θερμοκρασια σε ολο το μηκος των σωληνωσεων,ειδικα δε

αν εχουμε μεγαλο τανκ τοσο πιο αργα αλλαζει η θερμοκρασια του,τοσο προς τα πανω οσο και προς τα κατω.

Link to comment
Share on other sites

Theovaz

H πρόταση σου είναι η καλύτερη δυνατή.

Μια μικρή αντίρρηση έχω για τα ψυγεία και για το Northbridge.

Το block της Swiftech το έχεις δουλέψει? Μήπως πιάνει σκουριά? Μήπως αποτελείται από δύο διαφορετικά μέταλλα? Δεν νομίζω ότι απαιτείται. Καλύτερα να αφήσει τη stock ψύξη εκεί.

Το συγκεκριμένο μπλοκ το έχω εδώ και 2-3 μήνες και δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα.Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λες ότι έχει 2 μέταλλα.Η βάση του είναι από χαλκό και το "καπάκι" του από πλαστικό(το επίσημο λινκ:http://www.swiftnets.com/products/MCW30.asp#specifications) .Εάν ξέρεις κάτι παραπάνω και το λες ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ:flower:

Επίσης δεν χρειάζονται δύο ψυγεία και ειδικά αυτά τα ψυγεία σκουριάζουν.

Δεν έχω δει Ελλάδα ψυγεία χάλκινα, αλλά μόνο από εξωτερικό (με εξαίρεση κάτι τεράστια πανάκριβα, με σωλήνες αντί για πλάκες).

Είναι καλύτερα τα χάλκινα, για να αντέξουν στο χρόνο, χωρίς να πιάνει λάσπη και σκουριά η υδρόψυξη.

Αυτά τα ψυγεία που προτείνω κατά την γνώμη μου είναι εξερετικά(τυγχάνει να τα έχω εδώ και 1,5 χρόνο χωρίς προβλήματα)και με σωστή χρήση(που όλα τα ψυγεία χρειάζονται) δεν νομίζω πως θα υπάρξει πρόβλημα.¨Αλλωστε υπάρχουν (τέτοιου τύπου και αυτής της εταιρίας) χρόνια τώρα και η πλειοψηφία των ιδιοκτητών w/c τα χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

να επιβεβαιωσω και γω οτι το block της swiftech φυσικα και δε σκουριαζει,χαλκος και πλαστικο ειναι,απο που προεκυψε η σκουρια;

και τα ψυγεια μια χαρα ειναι,απο ορειχαλκο,δε σκουριαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μπλοκ το έχω εδώ και 2-3 μήνες και δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα.Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λες ότι έχει 2 μέταλλα.Η βάση του είναι από χαλκό και το "καπάκι" του από πλαστικό(το επίσημο λινκ:http://www.swiftnets.com/products/MCW30.asp#specifications) .Εάν ξέρεις κάτι παραπάνω και το λες ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ:flower:

Αυτά τα ψυγεία που προτείνω κατά την γνώμη μου είναι εξερετικά(τυγχάνει να τα έχω εδώ και 1,5 χρόνο χωρίς προβλήματα)και με σωστή χρήση(που όλα τα ψυγεία χρειάζονται) δεν νομίζω πως θα υπάρξει πρόβλημα.¨Αλλωστε υπάρχουν (τέτοιου τύπου και αυτής της εταιρίας) χρόνια τώρα και η πλειοψηφία των ιδιοκτητών w/c τα χρησιμοποιεί.

Δεν είπα ότι έχει δύο μέταλλα. Σε ρώτησα μήπως έχει δύο μέταλλα γιατί δεν το ξέρω το συγκεκριμένο block.

Είχα την εντύπωση από τη φωτογραφία ότι είναι σιδερένιο το καπάκι εκεί που είναι το κίτρινο βέλος στη φωτο.

Στο link όμως που μας έδωσες και όπως μας βεβαιώνετε, φαίνεται ότι είναι πλαστικό (Acetal Copolymer).

Πάντως ξεχωρίζουν σίγουρα ότι τα δικά του ρακόρ από πάνω είναι πλαστικά, από διαφορετικό υλικό και δεν ξέρω αν βρίσκονται ρακορ αν δεν μας αρέσει η μαμίσια διάμετρος.

post-2226-1416073725,9919_thumb.gif

Θεωρούσα τα black ice πολύ καλά.

Έχω, το Black Ice GT Stealth 240.

Στο link γράφει για το GEN II ότι είναι χάλκινο, αλλά το δικό μου, όταν το αγόρασα κοίταξα μέσα από τις τρύπες των ρακόρ και είδα ότι είχε σκουριά και το χρώμα δεν ήταν χρώμα χαλκού. Θα κοιτάξω και το κουτί του (το έχω κρατήσει) μήπως δεν είναι GEN II.

Πρέπει να προσέχουμε τι μοντέλο αγοράζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λέει ότι είναι χάλκινο, αλλά το δικό μου, όταν το αγόρασα κοίταξα μέσα από τις τρύπες των ρακόρ και είδα ότι είχε σκουριά και το χρώμα δεν ήταν χρώμα χαλκού.

χε χε χε,το χρωμα του μπρουντζου ειδες που σε χαμηλο φωτισμο και βρεγμενο οπως ηταν μοιαζει με σκουρια.

και γω ετσι νομιζα στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ήταν ενιαίο το χρώμα. Ούτε ήταν βρεγμένο γιατί δεν το είχα στήσει ακόμα. Ούτε καν δεν είχα βάλει τα ρακόρ. Ήταν πιτσιλιές σκουριάς (πολύ σκούρο χρώμα) και το υπόλοιπο είχε ένα ανοικτό χρώμα περίπου άσπρο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ολοκαίνουργιο το αγόρασα από μεγάλο μαγαζί.

Το κοίταξα όταν πήγα σπίτι.

Αυτά έγιναν πριν από ένα χρόνο περίπου.

Προφανώς τότε δεν υπήρχε το gen II και ίσως να μην ήταν χάλκινα.

Δεν ξέρω. Πάντως καλό είναι όποιος αγοράσει σήμερα να προτιμήσει το gen II και να το κοιτάξει μέσα το χρώμα του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.