Jump to content



Νέο σύστημα με υδρόψυξη


alexkhr

Recommended Posts

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Το σκέφτηκα να το επιστρέψω, αλλά μέχρι τότε, τα δύο προηγούμενα χρόνια, δεν είχα ποτέ πρόβλημα λάσπης με την προηγούμενη υδρόψυξη και δεν έδωσα σημασία.

Είπα το γνωστό, δεν βαριέσαι και το έστησα.

Το προηγούμενο όμως ψυγείο ήταν σωληνωτό από καθαρό χαλκό.

Αλλά πέρα από το ψυγείο αγόρασα και δύο GPU Stelth block της Swiftech (προ έτους) που αποδείχθηκαν ότι ήταν σιδερένια, με βάση χάλκινη.

Και έγινε το έλα να δεις από σκουριά.

Σε σημείο που η ροή έπεσε στο μηδέν και νόμιζα ότι έχει χαλάσει η αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια που μπαινω στη μεση αλλα μαλλον εχω το ιδιο προβλημα.Δεν ειχα δει το θεμα κ ανοιξα αλλο :tomato:.Μπορει να ριξει καποιο 1 ματια εχω κ 2-3 φωτο.Ευχαριστω.http://thelab.gr/showthread.php?t=57286

Link to comment
Share on other sites

.......

Θεωρούσα τα black ice πολύ καλά.

Έχω, το Black Ice GT Stealth 240.

Στο link γράφει για το GEN II ότι είναι χάλκινο, αλλά το δικό μου, όταν το αγόρασα κοίταξα μέσα από τις τρύπες των ρακόρ και είδα ότι είχε σκουριά και το χρώμα δεν ήταν χρώμα χαλκού. Θα κοιτάξω και το κουτί του (το έχω κρατήσει) μήπως δεν είναι GEN II.

Πρέπει να προσέχουμε τι μοντέλο αγοράζουμε.

Το ότι το ψυγείο που πήρες ήταν έτσι δεν σημαίνει ότι είναι και όλα έτσι.Αυτό που είδες μπορεί να ήταν κάτι άλλο εκτός από σκουριά,(π.χ λεκές από το βάψιμο) το οποίο έγινε είτε γιατί υπήρξε κάποιο λάθος στην κατασκευή του και ήρθε σε επαφή με λάθος υλικά,είτε το πιθανότερο προκλήθηκε απ'την έκθεσή του στο (ανοιχτό) περιβάλλον.Επίσης,το ασπρο είναι συνήθως η κόλλα που χρησιμοποιείται για να συγκρατήσει τα δίαφορα κομμάτια του ψυγείου,γι'αυτό την βλέπουμε κυρίως στις ενώσεις των pressure wings με το tank.Επίσης,κάποια άλλη πράσινη-σκουροπράσινη δυσχρωμία μπορεί να οφείλεται στην (περιορισμένη) οξείδωση του χαλκού ή του ορείχαλκου(επακόλουθο της έκθεσής του στον αέρα για μεγάλο χρονικό διάστημα),η οποία φεύγει καθαρίζοντας το ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία τι έγινε με μένα πριν από ένα χρόνο.

Σημασία έχει τι γίνεται σήμερα.

Είδες τις φωτογραφίες του rory από καινούργιο black ice?

attachment.php?attachmentid=33065&stc=1&d=1227044035

Τεσπα, μόλις αλλάξω κάρτες γραφικών θα ανοίξω ξανά το ψυγείο και τα Swifteck Stealth block και θα πάθεις πλάκα όταν δεις τι τρύπες ανοίγει στο μέταλλο η διάβρωση και τι πάχος έχει η σκουριά.

Όχι με υγρά δεν φεύγει, αλλά ούτε με βούρτσα.

Με μαχαίρι μόνο ξεκολλάει.

post-2226-1416073730,3599_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν σαφές τι προτείνω?

Δεν μίλησα για Koolance γενικά, αλλά αποκλειστικά για tank και ρακόρ.

Τα ρακόρ δεν πρέπει κανονικά να περιλαμβάνονται με το ψυγείο? Αν το ψυγείο (GTX 360) δεν έχει ρακόρ πως θα ξέρω πια είναι συμβατά?

Link to comment
Share on other sites

Τα ρακόρ δεν πρέπει κανονικά να περιλαμβάνονται με το ψυγείο? Αν το ψυγείο (GTX 360) δεν έχει ρακόρ πως θα ξέρω πια είναι συμβατά?

θελεις ρακορ σπειρωματος G1/4

δεν περιλαμβανει ρακορ γιατι αλλοι μπορει να θελουν σωληνα 3/8" αλλοι 1/2" ή 1/4"

6-8 προαιρετικα ρακορ ανα ψυγειο ανεβαζουν το κοστος χωρις να τα χριεαζεσαι ολα τους στην τελικη

οποτε το παιρνεις σκετο και αγοραζεις μονο αυτα που θες, σε οτι ποιοτητα μεγεθος και τυπο θες

Link to comment
Share on other sites

Τα ρακόρ δεν πρέπει κανονικά να περιλαμβάνονται με το ψυγείο? Αν το ψυγείο (GTX 360) δεν έχει ρακόρ πως θα ξέρω πια είναι συμβατά?

Φυλλάδιο/Manual --> Προδιαγραφές/Διαστάσεις

Link to comment
Share on other sites

προσεχτε.

αυτα που εχει στη φωτογραφια το πλαισιο ΔΕΝ ειναι αυτα που δινει!

δινει καποια με πολυ κοντο λαιμο που δεν μπορει να σφιξει σφιχτηρας πανω τους εκτος και αν ειναι πολυ στενος.

το λαστιχο πιανει πανω στο ρακορ μονο κατα 7 χιλιοστα,

δειτε στη φωτο,ισα ισα που μπορεσα να βαλω σφιχτηρα και μαλιστα πιο στενο απο τους κανονικους.

ψαξε απο αλλου.

post-10637-1416073731,6945_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

προσεχτε.

αυτα που εχει στη φωτογραφια το πλαισιο ΔΕΝ ειναι αυτα που δινει!

δινει καποια με πολυ κοντο λαιμο που δεν μπορει να σφιξει σφιχτηρας πανω τους εκτος και αν ειναι πολυ στενος.

το λαστιχο πιανει πανω στο ρακορ μονο κατα 7 χιλιοστα,

δειτε στη φωτο,ισα ισα που μπορεσα να βαλω σφιχτηρα και μαλιστα πιο στενο απο τους κανονικους.

ψαξε απο αλλου.

[ATTACH]33073[/ATTACH]

Αυτο το ρακορ ειναι για SLI δες:http://www.performance-pcs.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=346_365&products_id=22115

η εξωτερική διάμετρο του ρακορ είναι 12mm, και η εσωτερική του PrimoFlex αν είναι 12,7 mm

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως δινει το πλαισιο

η εξωτερική διάμετρο του ρακορ είναι 12mm, και η εσωτερική του PrimoFlex αν είναι 12,7 mm

εκει δεν λεει οτι η εξωτερικη διαμετρος ειναι 12mm,αλλα οτι προεξεχει απο τη βαση μονο κατα 12mm κατι που το κανει

καταλληλο για SLI διαταξεις,(The fitting spreads out from block surface 12mm.)

δεν ειναι αυτο ομως που εμεις θελουμε για τα ψυγεια η τα αλλα blocks.

οσον αφορα το παχος,δεν υπαρχει προβλημα με το primoflex.

στο μηκος τα χαλαει.

Link to comment
Share on other sites

δε θα βρεις την απολυτη απαντηση.

και γω δεν τη ξερω,με την εννοια οτι η σωστη απαντηση θα ηταν αυτη που θα μας πει με σιγουρια τι θα κρατησει το συστημα πιο καθαρο και για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα.

αυτο μονο ο χρονος θα το δειξει.

εγω τωρα ειμαι με απεσταγμενο νερο με 5% απο το υγρο aquagate της coolermaster.

αλλα δεν ξερω πως θα παει.

πριν ομως μιση ωρα ακριβως εκανα κομματια ενα συστημα που δουλευε επι 18 μηνες

με καποιο υγρο της coolermaster,δεν θυμαμαι ποιο ακριβως ηταν,αλλα θυμαμαι οτι οπως ελεγε τοτε το ειχα βαλει μισο μισο με απεσταγμενο νερο ενω το aquagate παει σκετο οπως ειναι,οπως και ναχει παντως μαλλον περιπου τα ιδια θα ηταν.

το θεμα ειναι πως το συστημα και τα blocks μεσα ηταν σαν να τα ειχα βαλει χτες,καμμια

απολυτως αλλοιωση,διαβρωση η βρωμια.

τοσο που σκεφτομαι να βαλω στη δικη μου σκετο το aquagate.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.